خواص ویتامین e

خواص ویتامین e

ویتامین e نقش مهمی به عنوان آنتی اکسیدان دارد که از آسیب رادیکال های آزاد به چربی های خاص بدن که برای سلامتی بسیار ضروری هستند ، جلوگیری می کند. ویتامین e یک ویتامین محلول در چربی است که برای عملکردهای مناسب بسیاری از اندام ها ، فعالیت آنزیم ها و فرآیندهای عصبی مورد نیاز می باشد. مصرف غذاهای غنی از ویتامین e منجر به جلوگیری از انواع بیماری های قلبی همچون درد قفسه سینه ، فشار خون بالا و مسدود شدن شریان های خونی می گردد. ویتامین e تنها در غذاهای گیاهی همچون برخی روغن ها ، آجیل ها ، غلات و گندم یافت می شود. همچنین می توانید این ویتامین را از طریق مکمل ها دریافت کنید.

مهم ترین خواص ویتامین e :

متعادل کردن کلسترول

کلسترول یک ماده طبیعی است که توسط کبد تولید می شود و بدن برای عملکرد مناسب سلول ها ، اعصاب و هورمون ها نیاز دارد. هنگامی که سطح کلسترول در حالت طبیعی خود باشد در واقع متعادل ، طبیعی و سالم است. زمانی که کلسترول با اکسیژن ترکیب می شود ، خطرناک است. مطالعات نشان داده اند که ایزومرهای خاصی از ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان محافظتی در مقابل اکسیداسیون کلسترول عمل می کنند. این به این دلیل است که آنها می توانند از آسیب رادیکال های آزاد در بدن که منجر به اکسیداسیون کلسترول می شود ، جلوگیری کنند. ایزومرهای توکوترینول ویتامین E سه پیوند دوگانه دارند که به دلیل توانایی آنها در کاهش فعالیت آنزیمی که تولید/سنتز کلسترول را کنترل می کند ، تأثیر مثبتی بر سلامت قلبی عروقی دارد. ایزومرهای توکوترینول همچنین می توانند از چسبندگی سلول ها جلوگیری کنند و بنابراین پیشرفت بیماری آترواسکلروز یا سخت شدن / ضخیم شدن شریان ها را کاهش دهند. آلفا توکوفرول بیش از حد در کاهش فعالیت کلسترول دلتا و گاما توکوترینول دخالت دارد ، که دو توکوترینول زیست کنش ور ( دارای قابلیت کنش و واکنش با بافت زنده یا ساز واره‌ی زنده ) هستند.

قابلیت مقابله در برابر رادیکال های آزاد و جلوگیری از پیشرفت بیماری

یکی از خواص ویتامین e مقابله در برابر رادیکال های آزاد می باشد. رادیکال های آزاد سلول های سالم بدن را تجزیه می کنند و این موضوع نهایتا منجر به سرطان و بیماری های قلبی می گردد. این مولکول ها به طور طبیعی در بدن شما ایجاد می شوند و زمانی که با اکسیژن ترکیب شده و یا سرعت آن ها افزایش می یابد ، خسارات جبران ناپذیری به بدن وارد می کنند. برخی از ایزومرهای ویتامین E توانایی های آنتی اکسیدانی قوی دارند که منجر به کاهش آسیب های رادیکال های آزاد و مقابله در برابر التهابات بدن می گردند و بنابراین به کاهش روند پیری سلول ها کمک کرده و در مقابل بیماری های قلبی جلوگیری می کنند.

بازسازی پوست های آسیب دیده

یکی دیگر از خواص ویتامین e بهبود پوست از طریق تقویت دیواره های مویرگی و بهبود رطوبت و قابلیت ارتجاعی است ، که به عنوان یک ماده مغذی طبیعی ضد پیری در بدن شما عمل می کند. مطالعات نشان داده اند که ویتامین E منجر به کاهش التهاب در بدن و پوست شما می گردد و نهایتا باعث می شود پوستی سالم و جوان داشته باشید. این خواص آنتی اکسیدانی زمانی که در معرض دود سیگار و یا اشعه ماوراء بنفش قرار دارید ، مفید خواهد بود. مصرف ویتامین e به همراه ویتامین c در برابر التهابات پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش نور حورشید ، محافظت می کند. ویتامین e از طریق لایه پوست برونی جذب شده و برای درمان آفتاب سوختگی استفاده می شود. از آنجا که ویتامین e سرعت بازسازی سلول ها را افزایش می دهد ، می توان از آن برای درمان زخم ، آکنه و چین و چروک استفاده کرد.

افزایش ضخامت مو

یکی از مهم ترین خواص ویتامین e ، قابلیت ضخیم کردن موها است. از آنجایی که ویتامین e یک آنتی اکسیدان قوی است ، به کاهش آسیب های محیطی به موها کمک می کند. ویتامین e گردش خون پوست سر را افزایش می دهد. روغن ویتامین e رطوبت پوست را افزایش داده و مانع از ریزش موی ناشی از خشکی می گردد. این روغن همچنین باعث می شود موهایی سالم تر و تازه تر داشته باشید.

تعادل هورمون ها

یکی از خواص ویتامین e تعادل هورمون غدد درون ریز و سیستم عصبی است که به طور طبیعی برای تنظیم هورمون ها استفاده می شود. نشانه های عدم تعادل هورمون ها عبارتند از PMS ، اضطراب ، افزایش وزن ، آلرژی ، عفونت دستگاه مجاری ، تغییرات پوستی و خستگی. با متعادل نگه داشتن هورمون ها ، می توانید وزن خود را متعادل نگه دارید و انرژی خود را افزایش دهید.

تقویت بینایی

به منظور افزایش اثر بخشی ویتامین E در تقویت بینایی ، باید آن را با مقدار کافی ویتامین C ، بتا-کاروتن و زینک مصرف کنید. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف روزانه ویتامین E و A منجر به بهبود بینایی به ویژه در افرادی که تحت عمل جراحی لیزر چشم قرار داشته اند ، می گردد.

بهبود استقامت فیزیکی و قدرت عضلات

یکی از مهم ترین خواص ویتامین e ، بهبود استقامت فیزیکی در حین تمرینات ورزشی است. این ویتامین انرژی را افزایش داده و سطح استرس اکسیداتیو در عضلات شما را کاهش می دهد. مصرف ویتامین E همچنین منجر به افزایش قدرت عضلات نیز می گردد. این ویتامین با افزایش گردش خون خستگی را از بین می برد و همچنین می تواند دیواره های مویرگ شما را تقویت کند و سلول های شما را تغذیه کند.

منابع غذایی حاوی ویتامین E :

منابع غذایی حاوی ویتامین E
منابع غذایی حاوی ویتامین E

طبق دپارتمان کشاورزی ایالت متحده آمریکا ، توصیه می شود بزرگسالان روزانه 15 میلی گرم ( 22.5IU ) ویتامین E مصرف کنند. برخی از متداول ترین منابع غذایی ویتامین E عبارتند از :

 • تخمه آفتابگردان : 1 فنجان – 33.41 میلی گرم ( 220 درصد )
 • بادام : 1 فنجان – 32.98 میلی گرم ( 218 درصد )
 • فندق : 1 فنجان – 20.29 میلی گرم ( 133 درصد )
 • گندم : 1 فنجان پخته نشده – 18 میلی گرم ( 120 درصد )
 • انبه : 1 عدد خام – 3.02 میلی گرم ( 20 درصد )
 • آووکادو : 1 عدد خام – 2.68 میلی گرم ( 18 درصد )
 • کدو گردویی : 1 فنجان پخته شده – 2.64 میلی گرم ( 17 درصد )
 • کلم بروکلی : 1 فنجان پخته شده – 2.4 میلی گرم ( 12 درصد )
 • اسفناج : نصف فنجان پخته شده و یا 2 فنجان خام – 1.9 میلی گرم ( 10 درصد )
 • کیوی : 1 عدد متوسط – 1.1 میلی گرم ( 6 درصد )
 • گوجه فرنگی : 1 عدد خام – 0.7 میلی گرم ( 4 درصد )

مقدار مصرف ویتامین e توصیه شده :

طبق دپارتمان کشاورزی ایالت متحده آمریکا توصیه می شود روزانه ویتامین e مورد نیاز را از طریق مواد غذایی و همچنین مکمل های ویتامین e دریافت کنید. مقدار توصیه شده برای گروه های سنی مختلف در لیست زیر ذکر شده است :

کودکان :

 • 1 تا 3 ساله : روزانه 6 میلی گرم ( 9IU )
 • 4 تا 8 ساله : روزانه 7 میلی گرم ( 10.4IU )
 • 9 تا 13 ساله : روزانه 11 میلی گرم ( 16.4IU )

بانوان :

 • 14 ساله به بالا : روزانه 15 میلی گرم ( 22.4IU )
 • زنان باردار : روزانه 15 میلی گرم ( 22.4IU )
 • زنان شیرده : روزانه 19 میلی گرم ( 28.5IU )

آقایان :

 • 14 ساله به بالا : روزانه 15 میلی گرم ( 22.4IU )

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید