آیا کودک من به اندازه کافی مواد مغذی میکند؟

نیاز های غذایی کودکان

نیاز های غذایی کودکان به سن، جنس، قد، میزان رشد و فعالیت کودک بستگی دارد.
نیاز به انرژی در کودکان بین ۲ تا ۸ سال چیزی در حدود ۱۰۰۰ الی ۱۴۰۰ کالری در روز است که این مقدار در کودکان ۹ تا ۱۳ سال به ۱۴۰۰ تا ۲۶۰۰ کالری افزایش میابد، میزان دقیق کالری مورد نیاز برای هر فرد بر اساس فاکتور های مختلف متفاوت است.(۱، ۲)
در رژیم غذایی کودک علاوه بر انرژی کافی باید مواد مغذی نظیر ویتامین ها و املاح و مواد معدنی نیز تامین شوند.

نیاز های غذایی کودکان با بزرگسالان چه تفاوتی دارد؟

کودکان دقیقا به همان مواد غذایی نیاز دارند که بزرگسالان نیاز دارند با این تفاوت که مقدار نیاز آنها کمتر از بزرگسالان است.
همزمان با رشد کودکان تامین مقدار کافی از مواد مغذی در رژیم غذایی کودکان برای رشد مناسب و خوب آنان مورد نیاز است، به طور مثال تامین کلسیم و ویتامین دی کافی برای داشتن استخوان های مستحکم و جلوگیری از پوکی استخوان در بزرگسالی ضروری است.(۳)
علاوه بر این ید، کولین، آهن، روی، ویتامین A، ویتامین B۶، ویتامین B۱۲، و ویتامین D برای رشد مغذی کودک در سالهای ابتدای زندگی ضروری است.(۵، ۶)
گرچه نیاز کودکان به ویتامین ها و مینرال ها نسبت به بزرگسالان کمتر است اما با این حال برای رشد مناسب کودک باید مقادیر کافی از ویتامین ها و مینرال ها در رژیم غذایی کودک تامین شود.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

آیا کودک من به مکمل غذایی نیاز دارد؟

بیشتر کودکانی که رژیم غذایی سالم دارند، نیازی به مصرف ویتامین ها ندارند. در برخی مواقع، ممکن است استفاده از مکمل ها در کودکان الزامی باشد. مصرف مکمل های مواد معدنی و ویتامینی در کودکان ذکر شده در زیر که خطر کمبود دارند، ضروری است: (۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴)

  • کودکانی که رژیم گیاهخواری دارند یا گیاهخوار مطلق هستند.
  • کودکانی که از بیماری هایی رنج می برند که بر روی جذب مواد مغذی اثر می گذارد یا نیاز به مواد مغذی را افزایش می دهد مانند بیماری سلیاک، سرطان، سیستیک فیبروزیس یا بیماری التهابی روده (IBD)
  • کودکانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند که معده و روده آن ها را تحت تاثیر قرار داده است.

به علاوه، کودکانی که رژیم گیاهخواری دارند به خصوص کودکانی که فراورده های حیوانی را بسیار کم میخورند یا اصلا نمی خورند ممکن است در معرض خطر کمبود کلسیم، آهن، روی و ویتامین B۱۲ و ویتامین D هستند. عدم جایگزینی این مواد مغذی در رژیم غذایی کودکان می تواند منجر به عوارض جدی مانند اختلال رشد و تاخیر در تکامل شود.(۱۱، ۱۵)
کودکانی که بیماری سلیاک یا بیماری التهابی روده دارند، ممکن است مواد معدنی و ویتامین های مختلفی به خصوص آهن، روی و ویتامین D را به سختی جذب کنند. این عدم جذب به علت تخریب بخش هایی از روده است که در جذب مواد مغذی نقش دارد.(۱۳، ۱۶، ۱۷)
کودکانی که مبتلا به سیستیک فیبروزیس هستند، چربی را به سختی جذب می کنند، بنابراین، ممکن است دچار کمبود ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های A,D,E,K شوند.(۱۲)
به علاوه، در کودکان مبتلا به سرطان و سایر بیماری هایی که نیاز به مواد مغذی افزایش می یابد، ممکن است مصرف مکمل های خاصی از سوءتغذیه مرتبط با بیماری جلوگیری کند.(۱۸)

دیدگاهتان را بنویسید