همه بیماری های قلبی عروقی و خطرناک ترین آنها که باید بشناسید!

در این مطلب با استناد به فدراسیون جهانی سلامت قلب، شما را با بیماری های قلبی عروقی شایع و خطرناک ترین آنها آشنا می کنیم.

1- بیماری قلبی به علت آترواسکلروزیس

بخش بزرگی از بیماری های قلبی عروقی ناشی از آترواسکلروزیس یا همان تصلب شرایین است. در آترواسکلروزیس به دلیل ایجاد رسوبات چربی به نام پلاک، دیواره های شریان ها ضخیم و سفت می شوند. وقتی این اتفاق می افتد مسیر های جریان خون محدود می شود.

آترواسکلروزیس میتواند در سراسر بدن رخ دهد. در شریانهای قلب به عنوان بیماری عروق کرونر و در پاها به عنوان بیماری شریان محیطی شناخته شده است. آترواسکلروزیس در طی یک دوره زمانی اتفاق می افتد و عواقب آن می تواند شدید باشد و شامل حمله قلبی و سکته مغزی باشد.

بیماری های مغز و اعصاب به علت آترواسکلروزیس

بیماری های مغزی (مثلا سکته مغزی): بیماری مربوط به عروق خونی مغز. آسیب مغزی یا سکته مغزی، در نتیجه خونریزی در قسمتی از مغز است. بیماری های مغزی شامل موارد زیر است: بیماری عروق مغزی، سکته مغزی و حملات ایسکمی گذرا

بیماری قلبی ایسکمیک (مثلا حمله قلبی): بیماری های قلبی ناشی از محدود شدن عروق کرونر و در نتیجه کاهش خون رسانی به قلب است. بیماری قلبی ایسکمیک شامل آنژین، بیماری عروق کرونر، بیماری قلبی عروقی، حمله قلبی و مرگ ناگهانی

بیماری فشار خون بالا: فشار خون بالا می تواند بارگذاری قلب و عروق خونی را بیش از حد کند و باعث بیماری شود. بیماری فشار خون بالا شامل موارد زیر است آنوریسم و ​​بیماری شریانی محیطی.

2- سایر بیماری های قلبی عروقی

بیماری قلب روماتیسمی: بیماری قلب روماتیسمی ناشی از یک یا چند حمله تب روماتیسمی است که پس از آن باعث آسیب به قلب می شود. بیماری قلب روماتیسمی شامل موارد زیر است بیماری دریچه ای قلب

بیماری های التهابی قلب: التهاب عضله قلب (میوکاردیت)، کیسه غشایی (پریکاردیت) قلب که اطراف قلب را محاصره می کند، لایه داخلی قلب (اندوکاردیت) و یا میوکارد (عضله قلب)

سایر

بیماری های قلبی عروقی شامل بیماری قلبی، بیماری پریکارد و بیماری دریچه قلب می شود

3- بیماریهای قلبی مربوط به رگها

بیماری عروق مغزی

بیماری عروق مغزی ناشی از آترواسکلروزیس است، یعنی محدود کردن و یا انسداد رگ های خونی که به مغز منتقل می شود. اگر جریان خون قطع شود می تواند منجر به سکته مغزی و حملات ایسکمی گذرا شود.

سکته مغزی

سکته مغزی هنگامی رخ می دهد که خونرسانی به مغز قطع شود. زمانی که یک رگ خون در مغز و یا گردن مسدود شده و یا پاره شود رخ می دهد. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، مغز از اکسیژن محروم می شود و قسمت هایی از مغز ممکن است به طور دائمی آسیب ببیند. سکته مغزی می تواند یک معلولیت دائمی یا موقتی بوجود بیاورد. عواقب سکته مغزی میتواند شامل مشکلات گفتاری یا بینایی، ضعف یا فلج عضله باشد.

حملات ایسکمیک گذرا

همانطور زمانی که جریان خون مسدود می شود سکته مغزی رخ می دهد، حملات ایسکمیک گذرا نیز زمانی اتفاق می افتد که یک انسداد کوتاه بوجود بیاید. توقف موقت خون رسانی به مغز باعث تغییر مختصری در عملکرد مغز می شود. ممکن است به صورت بی حسی یا ضعف موقت در یک طرف بدن، از دست دادن تعادل، سردرگمی و گیجی، نابینایی در یک یا هر دو چشم، دوبینی، دشواری در صحبت کردن یا سردرد شدید ظاهر شود؛ اما این ها به سرعت ناپدید می شوند و آسیب دائمی بعید است.

4- بیماری قلبی ایسکمیک

آنژین

آنژین به صورت درد در قفسه سینه ظاهر می شود که منجر به کاهش خون رسانی به قلب (ایسکمی) می شود و قلب را از اکسیژن محروم می کند و عواقب جدی دارد. آنژین ناشی از آترواسکلروزیس است، یعنی محدود شدن و یا انسداد رگ های خونی که قلب را تغذیه می کنند.

درد معمولی آنژین در قفسه سینه است، اما اغلب می تواند به بازوی چپ، شانه یا فک سرایت کند. اگر شما آنژین دارید متوجه خواهید شد که درد با فشار مرتبط است و با استراحت کمتر می شود.

یک حمله قلبی نیز با تنگی نفس و عرق همراه است. اگر شما یک زن هستید، ممکن است آنژیوگرافی کمی متفاوت باشد. به نظر می رسد زنان درد بیشتری در ناحیه شانه و ناحیه پشتی دارند و در مردان گلو، گردن و درد فک بیشتر است. اگر علائم آنژین صدری شما به سرعت شدید می شود و در حالت استراحت نیز رخ می دهد ممکن است یک حمله قلبي (انفاکتوس ميوكارد) باشد و شما باید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر ناشی از آترواسکلروزیس است، یعنی محدود شدن یا انسداد رگ های خونی که قلب را تغذیه می کنند. این عارضه یکی از شایع ترین انواع بیماری های قلبی و علت اصلی انفاکتوس میوکارد (حمله قلبی) و آنژین است.

بیماری قلبی عروقی

این بیماریها مربوط به شریان های حیاتی منتهی به قلب می شوند مثل آنژین و حملات قلبی.

حتما بخوانید: علائم ناراحتی قلبی که از حالت بدن میتوان فهمید + انواع مشکل قلبی

حمله قلبی

حمله قلبی (انفاکتوس میوکارد) هنگامی رخ می دهد که خون رسانی به قلب متوقف شود. حمله قلبی ممکن است مرگبار نباشد، به خصوص اگر شما به زودی پس از حمله قلبی خود، به پزشک مراجعه کنید؛ اما احتمالا پس از یک حمله قلبی، قلب آسیب می بیند.

حمله قلبی به صورت درد شدید قفسه سینه که ممکن است در بازوی چپ، شانه یا فک وجود داشته باشد، ظاهر می شود. تنگی نفس شدید، عرق کردن و احساس خستگی علائم دیگری است که با دیگر عارضه ها نیز مشترک است…

مرگ ناگهانی

زمانی که پمپاژ خون قلب بصورت ناگهانی متوقف شود ممکن است مرگ ناگهانی رخ دهد. این اتفاق ممکن است به دلیل حمله قلبی یا اختلال در ریتم قلب باشد.

حتما بخوانید: روماتیسم قلبی –علایم، علل، روشهای جدید درمان و نکات مهم دیگر

5- بیماری قلب روماتیسمی

بیماری های قلبی روماتیسمی آسیب به دریچه های قلب توسط تب روماتیسمی است که توسط باکتری های استرپتوكوك ایجاد می شود.

بیماری دریچه قلب

دریچه های قلب خون را از طریق قلب در مسیر درست نگه می دارند؛ اما شرایط مختلف می تواند منجر به آسیب های خاص شود. دریچه ها ممکن است تنگی، نشتی (سورگیکیت یا کمبود) یا شکل نادرست داشته باشد و درست بسته نشود (پرولاپس). ممکن است دریچه قلب به علت مادرزادی مشکل داشته باشد. یا دریچه ها با شرایطی مانند تب روماتیسمی، عفونت های بافت همبند و بعضی از داروها یا درمان های تابشی برای سرطان آسیب ببینند.

6- بیماری های التهابی قلب

کاردیومیوپاتی

كارديوميوپاتي به بيماري عضلات قلب اشاره دارد. برخی از انواع کاردیومیوپاتی ژنتیک هستند، در حالی که انواع دیگر به علت عفونت یا سایر دلایل دیگری که به خوبی معلوم نیست، رخ می دهند. یکی از رایج ترین انواع کاردیومیوپاتی، كارديوميوپاتي انحناي ايديوپاتيك است كه قلب بزرگ شده است. انواع دیگر عبارتند از ایسکمی، از دست دادن عضله قلب؛ افزایش حجم قلب؛ هیپرتروفی، عضله قلب ضخیم.

بیماری پریکارد

کیسه ای که قلب را تشکیل می دهد، پریکارد نامیده می شود و می توان از شرایط مختلف مانند التهاب (پریکاردیت)، تجمع مایع (افیوژن پریکارد) و سفتی (پریکاردیت انقباضی) تحت تاثیر قرار گیرد. علت این شرایط متفاوت است.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای سلامت قلب مضر هستند؟ (چه غذاهایی مفید)

7- سایر

بیماری قلبی مادرزادی

بیماری قلبی مادرزادی زمانی است که شما با ناهنجاری های ساختاری قلب متولد می شوید. ممکن است نتیجه ژن هایی باشد که از والدین خود به ارث برده اید یا قرار گرفتن در معرض بعضی از عناصر خاص در زمان حاملگی مادر، مانند بعضی از داروها یا الکل بیش از حد علت آن باشد. بیماری قلبی مادرزادی یک واژه وسیع است و نمونه هایی از جمله سوراخهای قلب، دریچه ها و بطن های قلب غیرطبیعی است.

نارسایی قلبی

ناتوانی و نارسایی قلب یک بیماری مزمن است و زمانی اتفاق می افتد که عضله قلب بیش از حد آسیب ببیند و نتواند به میزان کافی خون را در اطراف بدن شما پمپ کند. اگر نارسایی قلب داشته باشید، قلب شما هنوز هم کار می کند، اما به دلیل کارآیی کم، اندام شما خون و اکسیژن کافی دریافت نمی کنند. اغلب افراد سالمند به نارسایی قلبي مبتلا مي شوند و این نارسایی به صورت تنگي نفس، کاهش توان بدنی و تورم مفصل مچ پا ظاهر مي شود.

حتما بخوانید: 10 تا از بهترین روشهای گیاهی برای تقویت قلب طبق تحقیقات جدید

آریتمی قلبی

آریتمی مشکل در سرعت یا ریتم ضربان قلب است که در آن قلب بیش ازحد ضعیف، بیش از حد سریع و یا خیلی کند است. اکثر آریتمی ها خطرناک نیستند، اما برخی می توانند جدی یا تهدید کننده زندگی باشند. انواع مختلفی از آریتمیها شامل فیبریلاسیون دهلیزی (ریتم نامنظم با سرعت بالا)، برادی کاردی (زمانی که ضربان قلب خیلی کند است) و تاکیکاردی سوپراتا اتریکال (زمانی که ضربان قلب خیلی سریع است).

لینک های بسیار مفید راجب قلب

دیدگاهتان را بنویسید