صبحانه عضله ساز

صبحانه عضله ساز

صبحانه جز مهم ترین وعده های غذایی در طول روز است ، به ویژه اگر به دنبال حجیم کردن عضلات ، قوی تر شدن و بهبود تناسب اندام خود باشید!

گاهی اوقات برای همه ما پیش می آید که ترجیح می دهیم به دلایل مختلفی از خوردن صبحانه صرف نظر کنیم. با این کار نه تنها مزایای تقویت مغز بلکه تاثیرات مثبتی که بر روی فعالیت های فیزیکی شما خواهد داشت را از دست خواهید داد. اگر صبح زود تمرین می کنید و قصد عضله سازی ، قوی تر شدن و تناسب اندام دارید ، اطمینان حاصل کنید که بدن شما به درستی تغذیه شود تا از برنامه صبحانه خود بیشترین بازده را دریافت کنید.

منبع ترجیحی انرژی ، کربوهیدرات است. بنابراین اگر صبح زود قصد تمرین کردن ( متوسط تا شدید ) دارید ، قبل از شروع تمرین حتما باید صبحانه بخورید. با مصرف میوه های خشک و تازه انرژی مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. کربوهیدرات های طبیعی ساده ، انرژی لازم برای شروع روز ( بدون پر کردن شکمتان ) را فراهم می کنند. اگر نمی توانید صبح زود غذا بخورید ، اسموتی های میوه ای را امتحان کنید. این اسموتی ها شکر بالایی دارند اما سریعا هضم می شوند. برای تهیه این اسموتی ها میوه مورد علاقه تان را با عسل ترکیب کنید.

** انبه شکر طبیعی دارد که به سرعت آزاد می شود و موز غنی از پتاسیم (ماده معدنی که مانع گرفتگی عضلات می گردد ) می باشد. **

صبحانه عضله ساز : صبحانه ای متعادل

صبحانه ای متعادل برای عضله سازی
صبحانه ای متعادل برای عضله سازی

تا 30 دقیقه پس از اتمام تمرین می توانید سوخت بدنتان را تامین کنید تا به فرآیند ریکاوری کمک کنید. برای انجام این کار ، نیاز به صبحانه ای متعادل دارید که شامل پروتئین و کربوهیدرات باشد. پروتئین به ایجاد و بازسازی عضلات کمک می کند. کربوهیدرات به بازسازی ذخایر سوخت کمک کرده و ذخایر ثابتی از انرژی در طول روز را فراهم می کند. پیشنهادات غذایی زیر هم برای پس از تمرین و هم چند ساعت قبل از تمرین مناسب هستند. می توانید هر کربوهیدرات ساده مانند نان سفید و یا مافین را با کربوهیدرات های مختلط مانند غلات جایگزین کنید ، زیرا این کار باعث می شود بیشتر احساس گرسنگی داشته باشید :

  • صبحانه گیاهی
  • املت
  • سالمون دودی و املت تخم مرغ لیمویی
  • کوکوی گوشت انگلیسی ( فریتاتا ) با لوبیای دودی
  • اسفناج و سالمون دودی و مافین تخم مرغ
  • مارچوبه با تخم مرغ آب پز
آمینو اسیدها در عضله سازی
آمینو اسیدها در عضله سازی

صبحانه عضله ساز : اهمیت آمینو اسیدها

آمینو اسیدها ( به ویژه گلوتامین ) به عنوان بلوک های ساختاری برای عضلات در بدن انسان عمل می کنند. آمینو اسیدها همچنین پروتئین هایی را تشکیل می دهند که عضلات برای بازسازی نیاز دارند. بدن انسان به طور طبیعی گلوتامین تولید می کند و با استفاده از مکمل ها و مصرف مواد غذایی مناسب ، ریکاوری عضلات پس از اتمام تمرین به راحتی صورت می گیرد.

پخت و پز بیشتر گلوتامین موجود در غذا را از بین می برد. بنابراین گرچه موادی مانند گوشت گاو ، تخم مرغ ، مرغ و ماهی میزان مزایای بالقوه را به حداکثر می رسانند ، پیشنهاد می شود از محصولات لبنی مانند ماست های کم چرب طبیعی استفاده کنید.

اگر زمان کافی برای تهیه صبحانه ندارید و فقط می توانید یک کاسه غلات میل کنید ، سعی کنید مواد زیر را به آن بیافزایید تا غلات شما منجر به بهبود عضله سازی گردد :

تحقیقاتی که در نیوزلند انجام شده است نشان می دهد بلوبری به ریکاوری سریع تر عضلات پس از اتمام تمرین کمک شایانی می کند.

همان طور که قبلا ذکر کردیم ، ماست های طبیعی کم چرب منبع عالی پروتئین هستند. پروبیوتیک موجود در ماست به هضم غذا کمک می کند.

دانه کتان منبع غنی پروتئین و اسیدهای چرب امگا-3 است ، که به متابولیسم پروتئین کمک کرده و در نتیجه منجر به افزایش حجم توده های عضلانی در حین تمرین می شود.

آجیل ها منجر به بهبود امگا-3 دریافتی و منیزیم ( ماده ای معدنی که برای سالم نگه داشتن بافت های عضلات در داخل بدن لازم است ) می گردند.

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید