خواص پروتئین وی

خواص پروتئین وی

وی یکی از دو نوع پروتئین موجود در شیر است ( کازئین پروتئین دیگر است ) و یک محصول فرعی فرآیند تبدیل شیر به پنیر می باشد. همان طور که همه ما می دانیم ، گرچه پروتئین بلوک های ساختاری بدن به حساب می آید ، اما تمامی پروتئین ها با هم برابر نیستند. در این مقاله سعی کرده ایم تا خواص پروتئین وی را برای شما شرح دهیم.

تاثیر پروتئین وی بر روی پروتئین های دریافتی

پروتئین بلوک ساختاری اصلی بدن انسان به حساب می آید. آن ها برای تشکیل اجزای مهمی همچون تاندون ها ، اندام و پوست ، هورمون ها ، آنزیم ها ، فرارسان عصبی و مولکول های مختلف اهمیت دارند. پروتئین ها همچنین از بلوک های ساختاری عناصر انقباضی در عضلات شما هستند. برخی از آمینو اسیدها توسط سلول های بدن شما تولید می شوند ، در حالی که دیگر آمینو اسیدها را باید از طریق رژیم های غذایی دریافت کنید.

پروتئین هایی که 9 آمینو اسید ضروری را تامین می کنند ، بهترین نوع پروتئین بوده و پروتئین وی با آن ها بارگیری می شود. پروتئین وی معمولا حاوی مقدار زیادی آمینو اسید زنجیره ای ( BCAAs ) لوسین و سیستئین است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که لوسین یک آمینو اسید آنابولیک است ( بهبود دهنده رشد ) و سیستئین به بهبود سطح گلوتاتیون آنتی اکسیدان کمک می کند. پروتئین وی در تحریک هورمون رشد انسان موثر بوده و در واقع ، شیر زنان باردار حاوی 60% وی می باشد.

خلاصه :

پروتئین های موجود در وی بسیار با کیفیت هستند. آن ها با آمینو اسیدهای ضروری از جمله لوسین و سیستئین بارگیری می شوند.

تاثیر پروتئین وی بر حجم عضلات و قدرت

می توانید از پروتئین وی به منظور افزایش حجم عضلات و قدرت استفاده کنید. مکمل وی در میان ورزشکاران ، بدنسازان ، مدل های تناسب اندام و همچنین کسانی که به دنبال بهبود عملکرد خود هستند ، بسیار محبوب می باشد.

پروتئین وی از طریق موارد زیر به رشد عضلات و افزایش قدرت کمک شایانی می کند :

  • بلوک های ساختاری : وی پروتئین و آمینو اسید فراهم می کند که بلوک های ساختاری برای افزایش رشد عضلات به حساب می آیند.
  • هورمون ها : وی آزادسازی هورمون های آنابولیک را که منجر به تحریک رشد عضلات می شود ( مانند انسولین ) افزایش می دهد.
  • لوسین : وی شامل مقدار زیادی لوسین است که برای تحریک سنتز پروتئین عضلات در مولکول ها و سطح ژنتیک ضروری می باشد.
  • جذب سریع : پروتئین وی در مقایسه با سایر پروتئین ها به سرعت جذب شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی که پروتئین وی را سریعا قبل ، در حین و یا بعد از اتمام تمرین میل می کنید ، منجر به رشد سریع عضلات می گردد. سنتز پروتئین عضلات معمولا پس از تمرین به حداکثر می رسد. با این حال ، تحقیقات انجام شده اخیرا نشان می دهد کل پروتئین دریافتی روزانه مهم ترین عامل مرتبط در رشد عضلات است و مصرف وی نزدیک به زمان تمرین تاثیر گذار نیست. در مقایسه با سایر پروتئین ها مانند پروتئین سویا ، پروتئین وی معمولا عملکرد بهتری دارد. به نظر می رسد پروتئین وی در کوتاه مدت تاثیر گذار بوده در حالی که کازئین رشد عضلات را در طولانی مدت تحریک می کند.

خلاصه :

شواهد زیادی وجود دارد که پروتئین وی در افزایش رشد عضلات و قدرت مؤثر است.

خواص پروتئین وی در کاهش وزن و بهبود سلامتی

پروتئین وی قادر به بهبود 100-80 درصد انرژی مصرفی در طی روز است و باعث می شود افراد به صورت خودکار 441 کالری کمتری در روز دریافت کنند. یک مطالعه انجام شده بر روی خواص پروتئین وی نشان می دهد که گنجاندن 25% پروتئین در کالری روزانه میل به خوردن مواد غذایی را تا 60% و میل به خوردن اسنک ها ( دیر وقت ) را کاهش می دهد.

مصرف پروتئین وی راهی آسان برای افزایش میزان پروتئین دریافتی بوده که تاثیر به سزایی در کاهش وزن دارد. تحقیقات دیگری نشان می دهد که جایگزین سایر منابع کالری با پروتئین وی به همراه تمرینات وزنه برداری ، منجر به کاهش وزن تا 3.5 کیلوگرم و افزایش حجم توده های عضلانی می گردد.

خلاصه :

تحقیقات نشان داده است که پروتئین ها از طریق بهبود متابولیسم و کاهش اشتها به کاهش وزن کمک می کنند.

نتیجه گیری :

پروتئین وی یک منبع پروتئینی با کیفیت است که شامل مواد مغذی مفیدی می باشد. پروتئین وی علاوه بر بهبود رشد عضلات و قدرت و کاهش وزن ، مزایای دیگری همچون کاهش فشار خون ، کاهش قند خون ، کاهش علائم استرس و افسردگی ، مقابله در برابر سرطان ، کاهش علائم هپاتیت ، افزایش تراکم استخوان و بهبود سیستم ایمنی بدن در بیماران مبتلا به HIV دارد.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید