خواص تستسترون در بدنسازی

خواص تستسترون در بدنسازی

تستوسترون چیست ؟

تستسترون هورمونی است که برای رشد آقایان ضروری بوده و همچنین در غدد فوق کلیوی بانوان یافت می شود و اثرات آندروژنیک ( جنسیتی ) و آنابولیک ( سازنده ، رشد دهنده ) دارد. مقدار این هورمون در بانوان نسبت به آقایان بسیار کمتر است. در دوران بلوغ تولید این هورمون حدود 30 برابر افزایش یافته و پس از آن دوران ، سطح این هورمون هر سال کاهش می یابد. تستوسترون بدنسازی از هورمون‌های استروئیدی بدن است که ساختمان اصلی سازنده آن را کلسترول تشکیل می‌ دهد. در این مقاله سعی کرده ایم تا برای شما خواص تستسترون در بدنسازی را شرح دهیم. پس با کیمیا مکمل همراه باشید!

نقش تستسترون در بدن انسان :

  • افزایش حجم توده های عضلانی و استخوان ها
  • رشد مو
  • بهبود عملکرد جنسی
  • بهبود خلق و خو
  • بهبود حافظه کلامی و قدرت تفکر

در صورتی که حجم توده های عضلانی شما کاهش و چربی بدنتان افزایش یافته و یا دچار اختلالات عملکرد جنسی شده اید ، سطح این هورمون در بدن شما پایین بوده و باید از مکمل تستسترون استفاده نمایید. این هورمون از مهم ترین هورمون های مردانه بوده و در رشد و تکامل اندام های جنسی و بروز صفات ثانویه جنسی مانند رویش موی صورت ، بم شدن صدا و خواص آنابولیک مانند رشد عضلات و توده های استخوانی بسیار موثر می‌ باشد.

این هورمون باعث جهش رشد در نوجوانان و توقف رشد قدی با بستن صفحات رشد در دو انتهای استخوان‌ ها می‌ گردد. اکنون می دانیم تستوسترون چیست و باید درباره خواص تستسترون در بدنسازی اطلاعات جامعی به دست آوریم.

مزایای تستسترون بوستر
مزایای تستسترون بوستر

خواص تستسترون در بدنسازی :

بهبود سلامت قلب و خون

قلب سالم باعث جریان خون به داخل تمام قسمت های بدن ، داشتن عضلاتی حجیم و وجود اکسیژن کافی در تمامی ارگان ها به منظور بهبود عملکرد می گردد. یکی از خواص تستسترون در بدنسازی ، کمک به تولید گلبول های قرمز خون از طریق مغز استخوان می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف مکمل تستسترون برای بیماران قلبی ، منجر به کاهش 24 درصدی خطر ابتلا به سکته قلبی و کاهش 36 درصدی سکته مغزی در آن ها شده است.

چربی کمتر و عضلات بیشتر از مهم ترین خواص تستسترون در بدنسازی

این هورمون مسئول افزایش حجم توده های عضلات است. این هورمون نقش مهمی در تنظیم متابولیسم انسولین ، گلوکز و چربی دارد. زمانی که سطح این هورمون کاهش می یابد توانایی بدن در تنظیم گلوکز ، انسولین و متابولیسم چربی نیز کاهش یافته که به نوبه خود سبب ایجاد و تجمع بافت های چربی می گردد.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که سطح تستسترون پایینی دارند ، با مصرف مکمل های آن سطح چربی آن ها کاهش و سایز عضلات و قدرت آن ها افزایش یافته می یابد. تستسترون با افزایش سنتز پروتئین عضلات ، منجر به افزایش حجم توده های عضلانی می گردد. اگر در کنار تمرینات قدرتی از مکمل های تستوسترون استفاده نمایید ، به نتیجه مطلوب تری دست خواهید یافت.

بهبود سیستم عصبی مرکزی

بدن دارای سیستمی برای کنترل تستوسترون بدنسازی ، ارسال پیام از طریق هورمون ها و مواد شیمیایی آزاد شده در جریان خون است. در داخل مغز هیپوتالاموس برای غده هیپوفیز مشخص می کند که به چه مقدار تستوسترون بدنسازی نیاز است و غده هیپوفیز آن اطلاعات را به بیضه منتقل می کند. این هورمون در برخی رفتار همچون پرخاشگری و حس تسلط تاثیر به سزایی دارد. همچنین به تحریک رقابت و تقویت عزت نفس کمک می کند.

داشتن استخوان های قوی تر

تستوسترون بدنسازی نقش بسیار مهمی در تراکم مواد معدنی استخوان ها دارد. با افزایش سن ، تراکم استخوان و در نتیجه سطح این هورمون کاهش می یابد. این موضوع باعث افزایش خطر ضعیف شدن استخوان ها و ابتلا به پوکی استخوان می گردد.

استخوان های قوی ، عضلات و اندام های داخلی شما را تقویت می کند و در نتیجه منجر به بهبود عملکرد تمرینات ورزشی شما می گردد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد با افزایش سطح تستسترون ، تراکم استخوان نیز افزایش می یابد ( تا زمانی که دوز آن به اندازه کافی بالا باشد ).

تقویت حافظه

یکی از خواص تستسترون در بدنسازی ، تقویت حافظه می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که سطح تستسترون بالایی دارند ، کمتر دچار آلزایمر می شوند. شواهدی نیز وجود دارد که همبستگی قوی بیناین هورمون و قدرت تفکر مانند حافظه کلامی و سرعت پردازش را نشان می دهد.

بهبود عملکرد جنسی

یکی از مهم ترین خواص تستسترون در بدنسازی ، بهبود میل و عملکرد جنسی است. مردانی که سطح تستسترون بالاتری دارند ، معمولا فعالیت جنسی بیشتری خواهند داشت.

بهبود خلق و خو

برخی علائم سطح تستسترون پایین عبارتند از افسردگی ، خستگی و زودرنجی. اثرات درمان خلق و خو با استفاده از مکمل تستسترون متفاوت خواهد بود. بدن دارای سیستم کنترل تستسترون است ، پیام ها را از طریق هورمون ها و مواد شیمیایی که در جریان خون آزاد هستند ارسال می کند. در داخل مغز ، هیپوتالاموس برای غده هیپوفیز مشخص می کند که به چه مقدار تستسترون نیاز دارد.

راه های طبیعی افزایش سطح تستوسترون چیست :

برخی مواد غذایی ، ویتامین و گیاهان منجر به بهبود سطح تستسترون می گردند. رایج ترین این مواد عبارتند از :

گیاهانویتامین ها و مکمل هامواد غذایی
جینسنگ مالزیویتامین Dسیر
تریبولوس ترستریسآرژنینماهی تن
آشواگاندارویزرده تخم مرغ
عصاره پوست درخت کاجصدف
یوهیمب
پالمتو

آمپول تستسترون در بدنسازی :

تا به اینجا فهمیدیم که تستوسترون چیست و چه فوایدی دارد!‌ در برخی موارد دیده می‌ شود که کمبود هورمون مردانه در آقایان باعث ایجاد اختلال‌ هایی می‌ شود که برای آن‌ ها آزار دهنده است. روش‌های زیادی برای افزایش این هورمون مردانه همچون استفاده از آمپول تستسترون در بدنسازی وجود دارد. آمپول تستسترون در بدنسازی در صورت عدم بروز به موقع صفات ثانویه جنسی و نیز در بدنسازی به کار می‌ رود.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید