تمرین کراس فیت چیست ؟

تمرین کراس فیت

” آمادگی بدنی نه تنها برای هدف شناخته شده بلکه برای هدفی نامشخص ” شعار تمرین کراس فیت است. کراس فیت یکی از برنامه های آمادگی جسمانی و قدرتی است که تعداد طرفداران آن به سرعت رو به افزایش است.

این یک برنامه سنتی و خاص مانند وزنه برداری جداگانه برای یک عضله خاص یا ایروبیک نیست. گرگ گلاسمن ، بنیانگذار کراس فیت و ژیمناست سابق بیان می کند : ” تخصص ما تخصص دادن نیست “. کراس فیت یک تمرین بسیار سخت است نه سبک ، مخصوصا اگر در حال حاضر فعالیتی ندارید.

تمرین کراس فیت چیست ؟

ورزش کراس فیت ترکیبی از تمرینات مقاومتی ، پلایومتریک انفجاری ، تمرینات سرعتی ، وزنه برداری به سبک قدرتی و المپیک ، کتل بلز ، تمرینات وزن بدن ، ژیمناستیک و تمرین های استقامتی است. کراس فیت با انجام این تمرین ها اجزای اصلی تناسب اندام همچون تناسب ریوی و قلبی ، استقامت ، قدرت و استحکام عضلانی ، انعطاف ، نیرو ، سرعت ، چالاکی ، تعادل ، هماهنگی و دقت را هدف قرار می دهد. . آموزش روش کراس فیت به 3 تا 5 روز کار در هفته نیاز دارد. ورزش ها شدید و کوتاه هستند و 5 تا 15 دقیقه بیشتر طول نمی کشند.

ورزش های کراس فیت از انواع ورزش های انفجاری هستند که به شکل مداری انجام می شود و استراحت بین آن ها بسیار کوتاه است. تمرینات عمده کراس فیت تمریناتی برای سرتاسر بدن است که شامل فشار دادن ، کشیدن ، دویدن ، پاروزدن و چمباتمه زدن زیر وزنه است. نمونه هایی از تمرین کراس فیت :

بلندکردن یک میله وزنه از زمین ، آوردن آن به سمت بالا و جلوی شانه ها در عملی سریع و قدرتی. این تمرین به کمک وزن بدن با وضعیت ایستاده آغاز می شود ، سپس شخص به سرعت روی زمین افتاده و بلند می شود. سپس در وضعیت چمباتمه قرار می گیرد و به سمت بالا پرش انفجاری انجام می دهد.

فرد میله وزنه را به سرعت از روی زمین برداشته و به سرعت بالای سر قرار می دهد ، به طوری که دست ها صاف نگه داشته می شود. نمونه های دیگر از تمرینات کراس فیت عبارتند از شنا ، دراز و نشست و بارفیکس. در تمرین کراس فیت اغلب از کتل بلز ( وزنه ای شبیه زنگوله که دسته ای بالای سر آن قرار دارد ) ، توپ های طبی ، طناب های کوهنوردی ، طناب پرش و دستگاه پاروزنی استفاده می شود.

تاریخچه ورزش کراس فیت

کراس فیت در سال 2000 تاسیس شد ، ولی جرقه های ابتدایی شروع به کار آن سال ها قبل وقتی که گلسمن یک ژیمناستیک کار نوجوان بود زده شد. وی مانند تمام نوجوانان ورزشکار می خواست قوی تر باشد. او متوجه شد که با کارکردن با دمبل و وزنه می تواند از تمام ژیمناستیک کارهای دیگر پیشی بگیرد.

او به غیر از ژیمناستیک دوچرخه سواری هم می کرد و دوستان ژیمناستکار گلسمن در وزنه برداری یا دوچرخه سواری توان رقابت با او را نداشتند و در عین حال دوستان دوچرخه سوار او نیز قادر به اجرای حرکات آکروباتیک گلسمن در ژیمناستیک نبودند. گلسمن در سال 1995 در کالیفرنیا باشگاهی تاسیس کرد و در همان سال از طرف اداره پلیس شهر سانتاکروز دعوت شد تا نیروهای این اداره را تمرین دهد. تا قبل از این بیشتر کار او برگزاری جلسات تمرینی اختصاصی برای افراد بود. اما بعد از آن که هر روز افراد بیشتری برای تمرین با او تماس می گرفتند تعداد مشتری های خود را دوبرابر و جلسات تمرینی را به صورت گروهی در باشگاه خود برگزار کرد.

کسانی که پیش از این جلسات تمرینی اختصاصی داشتند نیز از تمرین کردن با سایر افراد و در گروه لذت بیشتری می بردند و این گونه بود که جامعه تمرین کراس فیت تشکیل شد. اولین شعبه آن در کراس فیت نورت در سیاتل بود. تا سال 2005 ، 13 شعبه دیگر نیز تاسیس شد و در سال 2012 قریب به 10 سال پس از شروع به کار کراس فیت ، 3400 شعبه در سرتاسر جهان مشغول به کار شدند.

کراس فیت به معنی دستیابی به آمادگی جسمانی در تمامی زمینه هاست. تمرینات کراس فیت به صورت کلی برای ارتقای 10 ویژگی فیزیکی فرد انجام می شود : استقامت قلبی- عروقی و تنفس ، استقامت بدنی ، قدرت ، انعطاف پذیری ، توان تعادل، سرعت ، تناسب اندام ، چابکی ، دقت و تمرکز.

پس از مدتی کراس فیت کاران دریافتند که با ترکیب فعالیت های ورزش های مختلف مثل ژیمناستیک ، وزنه برداری و دو میدانی می توانند به آن 10 ویژگی موردنظر دست یابند. در این روزش پرهیجان در یک ست تمرینی ، هم پایین تنه و هم بالاتنه درگیر است و باعث افزایش شدید سوخت و ساز بدن شده که این امر موجب چربی سوزی بالا می شود. برنامه های کراس فیت هر روز در حال تغییر است و بدن به یک نوع سیستم تمرینی عادت نمی کند.

تنوع بالای برنامه های کراس فیت باعث می شود ورزشکار هر روز با یک چالش جدید رو به رو شود. از برنامه های تکراری و کسل کننده که در بدنسازی رشته های ورزشی مشاهده می شود خبری نیست و ورزشکار با هیجان وارد باشگاه کراس فیت می شود. در کراس فیت 70 درصد از تمامی ورزش های بدنسازی به شما آموزش داده می شود که در زندگی روزانه و هم در ورزشکارانی که به صورت حرفه ای رشته ورزشی را دنبال می کنند نقش موثری را ایفا می کند.

کراس فیت این امکان را به همه افراد می دهد که با هر توان بدنی بتوانند آمادگی جسمانی خود را بالا ببرند. نیروهای پلیس تمرینات کراس فیت را مانند تعقیب و گریز و درگیری با یک مجرم می دانند. بوکسورها می گویند این تمرینات مثل قرارگرفتن در رینگ بوکس است. کراس فیت در دنیای آمادگی جسمانی نه تنها با محبوبیت خود بلکه با ارائه تعریف نوینی که از آمادگی جسمانی دارد ، غوغایی به پا کرده است. کراس فیت با تمرینات فشرده و هدف دار و محبوبیت روز افزودن خود به نظر می رسد برای سال ها سلطان ورزش های آمادگی جسمانی باقی بماند.

ورزش روزانه کراس فیت

برخی از ورزش های روزانه از نام ورزشکاران و قهرمانان ارتش برگرفته شده است. ورزش روزانه هر روز تغییر می کند و تعداد زیادی از این تمرین ها نسبتا سخت هستند. برخی از متداول ترین تمرینات کراس فیت عبارتند از :

  1. باربارا : این تمرین شامل 20 مرتبه حرکت بارفیکس ، 30 مرتبه حرکت شنا ، 40 مرتبه حرکت دراز نشست و 50 بار حرکت چمباتمه وزن بدن است که به ترتیب انجام می شود و در انتهای هر دوره ، تنها یک استراحت 3 دقیقه ای امکان دارد.
  2. انگی : 100 مرتبه حرکت بارفیکس ، 100 مرتبه حرکت شنا ، 100 مرتبه دراز نشست ، 100 مرتبه چمباتمه وزن بدن که در تمام طول ورزش با هم جمع می شوند. (ا گر به اندازه کافی اندامتان متناسب نیست ، پشت سر هم انجام ندهید. )
  3. مورف : دوی زمان بندی شده به طول یک مایل به همراه 100 بار حرکت شنا ، 100 بار بارفیکس ، 300 بار چمباتبه زدن وزن بدن که در پایان هر یک مایل دویدن انجام می شود.
  4. جکی : یک هزار متر پاروزدن ، 50 مرتبه وزنه زدن با یک وزنه انتخابی و 30 مرتبه حرکت بارفیکس. (ت رجیحا بدون هیچ استراحتی بین تمرینات انجام شود )

برنامه تمرین کراس فیت می تواند به دو روش انجام شود : توسط خودتان یا در یک باشگاه کراس فیت. انجام کراس فیت توسط خودتان نیاز به سطح خوبی از تناسب اندام دارد و این که بدانید چطور تمرین ها و حرکات را بدون خطر و ایمن انجام دهید. اگر چند تا از تجهیزات ورزشی خاص را دارید ، ورزش روزانه می تواند با هر نوع شرایط اندامی یا در خانه انجام شود.

باشگاه های کراس فیت ، کلوب های بدنسازی و سلامت معمولی نیستند. شما در این امکان اثری از تجهیزات بی پایان قلبی یا دستگاه های مقاومتی نمی بینید و اعضای آن تمرینات روزمره و معمول خود را انجام نمی دهند. در عوض ، این باشگاه مانند یک انبار پر از تجهیزات ورزشی شامل جعبه های پلایومتریک ، توپ های طبی ، دمبل و کتل بلز است. میله های بارفیکس ، طناب های کوهنوردی و حلقه های ژیمناستیک هم از سقف آویزان هستند. هر باشگاه یک دوره مقدماتی یک ماهه دارد که ورودی های جدید باید آن را کامل کنند تا فنون تمرین مناسب برای همه ورزش های اصلی که در برنامه کراس فیت انجام می شوند را یاد بگیرند.

برای یک دوره چند روزه بعد از ورزش کراس فیت ، ممکن است کمی عضلات شما دچار درد شوند. اگر این اتفاق افتاد ، شاید قبل از انجام ورزش روزانه بعدی ، به یکی- دو روز استراحت نیاز داشته باشید تا عضلات شما به طور کامل بهبود یابد.

تغذیه در کراس فیت

کراس فیت برنامه خوراک روزانه ای توصیه می کند که شامل 40 درصد کربوهیدرات ، 30 درصد پروتئین و 30 درصد چربی است. به توصیه کراس فیت این برنامه با مصرف گوشت و سبزیجات ، آجیل و دانه ها ، چند نوع میوه ، کمی نشاسته و بدون شکر اجرا می شود. برنامه تغذیه کراس فیت توسط مشاور تغذیه تایید شده ایجاد شده است.

فواید ورزش کراس فیت

ورزش های کراس فیت بسیار فشرده است و مدت زمان زیادی طول نمی کشد. شما می توانید در یک دوره کوتاه مدت ، ورزش زیادی انجام دهید. ورزشکاران ، حتی ورزشکاران پیشکوست از چالش های روزانه تمرین کراس فیت لذت خواهند برد ، زیرا شبیه ورزش های آمادگی جسمانی است. تعداد بسیاری از ورزش های روزانه وجود دارند که همیشه در حال تغییر هستند.

همین امر موحب هیجان انگیزتر شدن ورزش های کراس فیت می شود و احتمال کسل کننده شدن آن را کمتر می کند. ورزش روزانه می تواند در خانه و بدون تجهیزات بسیار گران قیمت انجام شود. تمرین ها می تواند بسیار سنگین باشد. بدنسازان و وزنه برداران تنها با انجام کراس فیت نمی توانند نتایجی که برای اهداف رقابتی خاص نیاز دارند به دست آورند. اما این نوع ورزشکاران می توانند از چنین تمرین هایی برای دوره کوتاه و ایجاد تنوع در طی فصل هایی که مسابقه ندارند بهره مند شوند. دوندگان ماراتن ، ورزشکاران ورزش های سه گانه ، دوچرخه سواران و شناگران مسافت های طولانی باید بیشتر وقت تمرینات خود را روی نیازهای خاص ورزش خود اختصاص دهند.

با این حال ، کراس فیت می تواند راه خوبی برای استقامت ورزشکاران باشد که بتوانند با وزنه تمرین کنند و برحسب مقدار زمان کوتاهی که برای تکمیل هر ورزش روزانه نیاز دارند ، با اهداف اصلی آن ها تداخل ایجاد نکند. علاوه بر این ، برنامه های کراس فیت دیگری برای ورزش های استقامتی ، فوتبال و ژیمناستیک اختصاص داده می شوند. کراس فیت راه خوبی برای ترکیب تمرین های معمول روزمره همراه با تنوع است.

نتیجه‌ گیری

درست همانند تمامی ورزش‌ ها ، کراس فیت نیز معایب و مزایایی دارد. سرعت انجام حرکات زیاد ، چالشی و متنوع است. اگر ورزشکار هستید و بدنسازی کار می‌ کنید ، بهتر است تا کراس فیت را امتحان کنید. حتما از انجام کراس فیت لذت خواهید برد. اگر تازه‌ کار هستید بهتر است که به یک باشگاه کراس فیت مراجعه کنید تا برنامه‌ های تمرینی اختصاصی دریافت کنید. د رضمن باید شرایط سلامتی خود را قبل از اجرای کراس فیت چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید