انواع عفونت ادراری، پیشگیری و 5 روش درمان دارویی گیاهی

مجرای ادراری از اندام‌هایی تشکیل شده است که درگیر تولید و انتقال ادرار به بیرون از بدن هستند. این اندام‌ها شامل یک جفت کلیه و میزنای، مثانه، و میزراه یا پیشاب‌راه می‌شود. بنابراین، عفونت ادراری یا عفونت مجاری ادراری به عفونت هر یک از این اندام‌ها یا ترکیبی از آن‌ها گفته می‌شود. این بیماری بیشتر در بین زنان ۲۰ تا ۵۰ سال شایع است اما ممکن است به واسطه یک باکتری، بیماری و یا سبک زندگی به وجود آید و موجب ایجاد درد در ناحیه مثانه شود. در ادامه به بررسی علائم و شیه های درمان این بیماری خواهیم پرداخت.

علائم عفونت ادراری

انواع عفونت ادراری

پیلونفریت حاد : این عفونت کلیه ها را درگیر میکند و علائمی مانند درد پهلو و پشت، تب بالا، لرز تکان‌دهنده، تهوع و استفراغ دارد.

سیستیت : در ای نوع از عفونت مثانه ها درگیر عفونت خواهند شد و علائم بصورت احساس درد زیر شکم و لگن، ادرار کردن دردناک، خون در ادرار، تکرر ادرار است.

یورتریت : در این نوع از عفونت مجاری ادرار درگیر خواهد شد. علائم بصورت احساس سوزش همراه با ادرار کردن، ترشح از مجرا است.

عواملی که خطر ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می دهند

سندیابتبارداری
کاهش فعالیت و تحرکناهنجاری‌های دستگاه ادراری در زمان تولدسنگ کلیه
انسداد مجاری ادراریاستفاده از آنتی بیوتیک‌های قویحوه‌ی شستن اشتباه
بزرگی پروستاتختنهاستفاده از تامپون
استفاده‌ی طولانی مدت از کاتترهای ادراریبارداریرابطه‌ی جنسی

عوارض عفونت ادراری

 • عفونت های مكرر
 • آسیب کلیه
 • افزایش خطر در زنان باردار ( تولد نوزاد با وزن کم یا نوزاد نارس)
 • تنگی مجرای ادرار در مردان
 • سپسیس

تشخیص عفوت ادراری

1- آزمایش ادرار: تشخیص عفونت ادراری معمولا پس از چک کردن علائم فرد و آزمایش ادرار جهت بررسی وجود گلبول سفید، گلبول قرمز و باکتری در ادرار میسر می‌شود.

2- کشت ادرار: کشت ادرار برای بررسی وجود باکتری و قارچ و همچنین انتخاب داروی مناسب،‌ به کار برده می‌شود. عفونت ادراری ویروسی، نیاز به انجام آزمایش‌های خاصی دارد.

3- روش‌های تصویربرداری: اگر به عفونت‌های ادراری مکرر مبتلا می‌شوید که پزشک به اختلالات دستگاه ادراری شک دارد، جهت تشخیص علت عود عفونت از روش‌های تصویربرداری استفاده می‌کند که شامل ارزیابی دستگاه ادراری با استفاده از سونوگرافی، ام آر آی (MRI)، سی تی اسکن (CT) و عکس اشعه‌ی ایکس می‌باشد.

4- سیستوسکوپی: این آزمایش تشخیصی به پزشک این امکان را می‌دهد تا داخل مثانه و مجرای ادراری را با استفاده از لوله‌ی نازک که در انتهای آن دوربین کوچکی قرار دارد، مشاهده کند.

درمان عفوت ادراری

1- درمان با آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک های زیادی برای درمان این عفونت بکار می روند. پس از مصرف آنتی بیوتیک ها بین یک تا دو روز علائم عفونت از بین می رود. بهتر است دوره درمانی آنتی بیوتیک را کامل بگذرانید و اگر علائم پس از 2 تا 3 روز باقی ماندند با پزشکتان مشورت نمایید. در حال حاضر آنتی بیوتیک های پیشنهادی عبارتند از:

برای استفاده از آنتی بیوتیک های داخل وریدی باید به بیمارستان مراجعه کنید و زیر نظر پزشک این کار انجام گیرد. افرادی که دارای UTI حاد هستند و به فلوروکینولون ها آلرژی دارند یا قادر به تحمل این نوع دارو نیستند، درمان داخل وریدی با یک عامل مانند سفتریاکسون یا آمینوگلیکوزید همچون جنتامایسین یا توبرامایسین انجام می شود. درمان باید بر اساس اطلاعات دریافت شده از آزمایشگاه باشد.

نکته: دارویی به اسم اورلیستات برای بی حس کردن مثانه برای کم کردن درد و سوزش حین عفونت بکار می رود. این دارو بدون تجویز پزشک می تواند در داروخانه ها تهیه شود.

دارو برای عفونت ادراری: قرص فنازوپیریدین (پیریدیوم) -عوارض، موارد و طرز مصرف

2- درمان با دمنوش های گیاهی

1- دمنوش گل ختمی

۱ تا ۲ قاشق غذاخوری ریشه‌ی گل ختمی را خرد کنید. ریشه‌ی گل ختمی خرد شده را در یک پارچه‌ی نخی تمیز و کوچک بریزید و آن را گره بزنید. ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌لیتر آب را بجوشانید و سپس از روی حرارت بر دارید. بسته‌ی محتوی ریشه‌ی گل ختمی را در آب جوش بیندازید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه دم بکشد. مقداری عسل به آن اضافه کنید، دمنوش شما آماده است.

2- دمنوش جعفری

۱ فنجان برگ جعفری تازه را تقریبا خرد کنید یا از دو قاشق غذاخوری برگ خشک شده‌ی جعفری استفاده نمایید. یک فنجان آب را جوش بیاورید،‌ و سپس شعله‌ را کم کنید. جعفری خرد شده را به آب جوش اضافه کنید و اجازه ۶ تا ۱۰ دقیقه دم بکشد. دمنوش را از صافی عبور دهید و آن را گرم بنوشید.

3- دمنوش تخم گشنیز

۲ تا ۳ قاشق غذاخوری تخم گشنیز را کمی خرد کنید. ۳ فنجان آب را به جوش بیاورید و از روی حرارت بر دارید. تخم‌ گشنیز خرد شده را در آب جوش بریزید؛ در ظرف را ببندید و اجازه دهید ۲ تا ۳ ساعت دم بکشد. این دمنوش را به صورت گرم یا سرد بنوشید.

4- دمنوش زنجبیل

به اندازه‌ی ۲ تا ۳ سانتی‌متر از زنجبیل تازه را در یک فنجان آب خرد کنید. این ترکیب را به مدت چند دقیقه روی حرارت کم بجوشانید. آن را از روی حرارت بر دارید و اجازه دهید به اندازه‌ی دمای اتاق خنک شود. آن را از صافی رد کنید، کمی عسل به آن اضافه نمایید و نوش جان کنید.

5- دمنوش بابونه

یک فنجان آب را بجوشانید و سپس از روی حرارت بردارید. یک قاشق چای خوری بابونه‌ی خشک شده به آن بیفزایید. در ظرف را بگذارید و اجازه دهید بابونه چند دقیقه در آب جوش دم بکشد. آن را صاف کنید و نوش جان نمایید.

3- درمان با اصلاح رژیم غذایی

 • از مصرف نوشیدنی های شیرین و آب میوه های شیرین شده پرهیز کنید.
 • عصاره ی قره قاط و زغال اخته به دلیل داشتن پروآنتوسیانیدین، پیوستن باکتری ها به بافت مثانه را مهار می کنند. پس اگر دارای علایم عفونت ادراری هستید، باید به پزشک مراجعه کنید و آنتی بیوتیک دریافت نمایید.
 • از مصرف موادغذایی حاوی نگه دارنده ها و افزودنی های غذایی خودداری کنید.
 • مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان مثل میوه هایی چون زغال اخته، گیلاس و سبزیجاتی مانند کدو حلوایی و گوجه فرنگی را بیشتر مصرف کنید.
 • مواد غذایی حاوی فیبر مثل لوبیا، جو، ریشه ی سبزیجات مثل سیب زمینی و دانه پسیلیوم را بیشتر مصرف کنید.
 • از مصرف زیاد مواد غذایی تصفیه شده مانند نان سفید، پاستا و به ویژه شکر اجتناب کنید.
 • مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید و بجای آن از گوشت سفید و کم چربی استفاده کنید.
 • روغن های پخت و پز سالم مثل روغن زیتون یا روغن سبزیجات را مصرف نمایید.
 • از مصرف قهوه و سایر محرک ها مانند الکل و تنباکو پرهیز نمایید.

پیشگیری از عفونت ادراری

 • روزانه 6 تا 8 لیوان آب مصرف کنید.
 • به شیوه درست در توالت خود را تمیز کنید.
 • ادرار خود را به مدت طولانی نگه ندارید.
 • استفاده از دوش به جای استفاده از وان حمام از آلوده شدن شما به میکروب های مضر جلوگیری می کند.
 • دفع ادرار هر دو تا سه ساعت یک بار مانع از بروز عفونت ادراری میشود.
 • دفع ادرار پیش و پس از رابطه جنسی مانع از بروز عفونت ادراری میشود.
 • از دوش واژینال استفاده نکنید.
 • از وسایل ضد بارداری مانند دیافراگم‌ها و اسپرم‌کش‌ها استفاده نکنید.
 • لباس‌های خیس خود را تعویض کنید.
 • کمپرس آب گرم کمک می‌کند فشار مثانه به حداقل برسد و در نهایت، باعث تسکین درد و عفونت می‌شود. کمپرس گرم نه تنها التهاب را کاهش می‌دهد بلکه از رشد باکتری‌های عامل عفونت نیز پیشگیری می‌کند.

16 غذای برتر برای کاهش التهاب

دیدگاهتان را بنویسید