MCH در آزمایش خون چیست؟ میزان نرمال و روش تنظیم آن

خون از اجزای مختلفی تشکیل شده است که نقش حیاتی در عملکرد بدن انسان ایفا می‌کنند. یکی از اجزای ضروری خون گلبول قرمز (RBC) است. داخل این سلول هموگلوبین وجود دارد که مسئول حمل اکسیژن از ریه‌ها به سایر اندام‌های بدن است. در برخی موارد، بیمار ممکن است میزان هموگلوبین غیر طبیعی داشته باشد.

معمولا اشخاصی که کم خونی دارند، غلظت هموگلوبین خون‌شان تغییر می‌کند. پزشک برای تعیین علت کم خونی آزمایش میزان MCH خون تجویز می‌کند. MCH به معنای میزان متوسط هموگلوبین در خون است.

حتما بخوانید: MCHC در آزمایش خون چیست؟ روش نرمال کردن و نکات مهم دیگر

میزان طبیعی MCH در هر گلبول قرمز باید 27 تا 33 پیکوگرم هموگلوبین باشد. بعضی بیماران دارای غلظت بالا یا پایین هموگلوبین در خون هستند.

MCH پایین به چه معناست؟

اگر MCH شما کمتر از 26 پیکوگرم در هر گلبول قرمز باشد، می‌تواند به علت یکی از شرایط زیر باشد:

 • کمبود آهن: شایع‌ترین علت MCH پایین، کمبود آهن است. آهن یکی از مواد معدنی مهم برای تولید هموگلوبین است. مواد غذایی زیادی وجود دارد که سرشار از آهن هستند. این مواد غذایی عبارتند از: جگر، زرده تخم مرغ، گوشت قرمز، ماهی، اسفناج، لوبیا و غیره.
 • کاهش جذب آهن: در برخی موارد فرد به اندازه کافی از منابع آهن تغذیه می‌کند ولی با این حال باز هم نتیجه MCH به علت کمبود آهن است. یکی از بیماری‌های که باعث کاهش جذب آهن می‌شود، بیماری سلیاک است. در این بیماری روده باریک فرد آسیب می‌بیند و توانایی جذب آهن کاهش می‌یابد. یکی دیگر از علل‌های کاهش جذب آهن کمبود ویتامین C در بدن است. ویتامین C می‌تواند توانایی بدن شما برای جذب مواد معدنی افزایش دهد.
 • خونریزی: بیمارانی که خونریزی دارند ممکن است، MCH خون آن‌ها کاهش یابد.

حتما بخوانید: همه عوارض کم خونی بر مغز، پوست و بدن (طبق نظر 3 فوق تخصص)

MCH بالا به چه معناست؟

اگر MCH شما بیشتر از 34 پیکوگرم در هر گلبول قرمز باشد، می‌تواند به علت یکی از شرایط زیر باشد:

 • کم خونی ماکروسیتیک: کم خونی ماکروسیتیک بیماری‌ای است که در آن اندازه گلبول قرمز بزرگ‌تر از حد نرمال است ولی تعداد آن‌‌ها کمتر است، بنابراین سلول‌ها هموگلوبین بیشتری دارند. شایع ترین علت این کم خونی کمبود اسید فولیک و ویتامین B12 است.
 • اختلالات تیروئیدی: هورمون‌های تیروئیدی نقش مهمی در تولید گلبول قرمز دارند. اریتروپوئیتین یک هورمون آزاد شده از کلیه است که باعث تولید گلبول قرمز می‌شود. انتشار این هورمون زمانی آغاز می‌شود که هورمون‌های تیروئیدی بر روی کلیه اثر کنند؛ بنابراین کوچک‌ترین اختلال در عملکرد غده تیروئید ممکن است بر روی میزان MCH تاثیر بگذارد.
 • مصرف مشروبات الکلی: مصرف الکل می‌تواند تاثیر منفی بر روی خون بگذارد. در بعضی مواقع زیاده روی در مصرف مشروبات الکلی باعث تولید بیش از حد گلبول‌های قرمز شود.
 • دلایل دیگر: اگر فردی مبتلا به لوسمی (سرطان خون) باشد و تحت شیمی درمانی باشد، ممکن است در آزمایش خون او میزان MCH بالا باشد.

درمان میزان بالا یا پایین MCH

رویکرد اصلی برای تثبیت سطح MCH، درمان علت اصلی آن است. پزشک ممکن است هر یک از موارد زیر را توصیه کند:

 • تغییر رژیم غذایی: از آن جا که علت اصلی سطح غیر طبیعی MCH کمبود مواد مغذی است، پزشک شما در رژیم غذایی‌تان تغییراتی به وجود می‌آورد. برای افرادی که کمبود آهن دارند رژیم غذایی با منابع سرشار از آهن توصیه می‌شود. همچنین کمبود ویتامین C نیز می‌توانست میزان MCH را کاهش دهد. مواد غذایی حاوی ویتامین C شامل مرکبات، کلم بروکلی، فلفل و گوجه فرنگی است. افرادی که کمبود ویتامین B12 و B9 دارند، باید از محصولات غذایی مثل جگر، گوشت قرمز، محصولات لبنی و غلات استفاده کنند. پزشک برای افرادی که به سلیاک مبتلا هستند، رژیم غذایی متعادلی می‌دهد که در این رژیم مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن ممنوع است.
 • مکمل‌ها: پزشک ممکن است برای شما مکمل‌های خوراکی تجویز کند. این مکمل‌ها برای کسانی که نمی‌توانند مواد مغذی را از طریق منابع غذایی طبیعی به دست آوردند (به خصوص گیاه‌خواران) تجویز می‌شود. اگر به خاطر آسیب دیدگی، روده باریک نتواند مواد مغذی را جذب کند، مکمل غذایی برای این افراد تجویز می‌شود.
 • تغییر سبک زندگی: عدم نوشیدن مشروبات الکلی و ورزش منظم تا حد زیادی برای تثبیت میزان MCH خون کمک می‌کند.

حتما بخوانید: انواع کم خونی، دلایل، نشانه ها و جدیدترین روشهای درمان با توجه به نوع آن

آهن و MCH پایین

 • هر چقدر که می‌توانید منابع غذایی حاوی آهن بخورید: بهترین راه برای افزایش سطح MCH استفاده از منابع طبیعی سرشار از آهن است. گوشت گوساله، مرغ و ماهی بهترین منابع غذایی برای درمان فقر آهن هستند. همچنین منابع گیاهی بسیاری وجود دارد که فقر آهن را جبران می‌کند. این گیاهان شامل لوبیای قرمز، زردآلوی خشک، کنجد و غیره هستند.
 • مکمل‌های آهن: راه دیگر برای افزایش سطح MCH استفاده از مکمل‌های آهن است، اگرچه بهتر است از منابع غذایی طبیعی استفاده کنید، اما گاهی استفاده از مکمل‌ها ضرورت دارد. پزشکان برای افرادی که جراحی معده داشته‌اند یا بیماری سلیاک دارند مکمل‌های آهن تجویز می‌کنند. همچنین مصرف مکمل‌های ویتامین C نیز باعث جذب بهتر آهن می‌شود. از مصرف چای تا یک ساعت بعد از خوردن مکمل‌ها خودداری کنید، زیرا چای از جذب آهن جلوگیری می‌کند. قرص آهن را در اینجا معرفی کردیم!
 • از ظروف آهنی برای پخت وپز استفاده کنید: در هنگام آشپزی از ظروف آهنی استفاده کنید، زیرا آهن ظرف در اثر پخت و پز وارد غذا می‌شوند. ظروف آهنی را جایگزین ظروف آلمینیومی خطرناک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید