9 علت ناراحتی قلبی و کارهایی که باید انجام دهید

حدود 15 درصد مردان و 14 درصد زنان در ایران، مبتلا به نوعی بیماری قلبی هستند. در این مطلب با کمک چندین مجله معتبر پزشکی در آمریکا، شما را با حالت هایی از بدن که نشان دهنده بیماری قلبی هستند آشنا می کنیم و بعد از آن با انوع مشکلات قلبی آشنا خواهید شد.

1- درد قفسه سینه

در صورت درد قفسه سینه، سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر درد قفسه سینه به دلیل حمله قلبی باشد، فشار و سنگینی زیادی روی سینه احساس می شود. برخی افراد، این سنگینی را به اندازه وزن یک فیل، توصیف می کنند.

اگر تست نوار قلب مشکلی را نشان ندهد به احتمال زیاد این درد مربوط به استرس خواهد بود و باید به روانپزشک مراجعه کنید.  البته هر درد قفسه سینه ای نشانه مشکل قلبی نیست. در این مطلب 19 علت اصلی انواع درد قفسه سینه را توضیح داده ایم (کلیک کنید)

2- حالت تهوع

اگر همراه با درد قفسه سینه، حالت تهوع هم دارید با آمبولانس تماس بگیرید. بسیاری از حملات قلبی با همین نشانه شروع می شوند و این مرحله ممکن است مرحله اولیه ای از یک حمله قلبی باشد.

حتما بخوانید: 12 علت اصلی تپش قلب در خواب و بهترین راه های درمان تپش قلب

3- معده درد

تشخیص اینکه این درد مربوط به معده درد و بد گوارشی است یا مربوط به قلب است، برای پزشک، دشوار است. معده درد می تواند منجر به مشکلات قلبی شود و رفلاکس معده از این جهت مشکل ساز خواهد بود.

4- عرق کردن

اگر در باشگاه ورزشی یا به دلیل گرمی هوا، عرق کنید، جای نگرانی نیست، اما اگر عرق کردن همراه با درد قفسه سینه باشد، باید با آمبولانس تماس بگیرید. بخصوص اینکه عرق سرد در ساعاتی از شب و روز که تحرک ندارید بسیار خطرناک است.

حتما بخوانید: علائم قلب درد عصبی، تفاوت با اسپاسم سینه و نکات مهم دیگر

5- پا درد

اگر در هنگام راه رفتن، احساس خواب رفتگی یا گز گز شدن و سوزش در پاهای تان دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این حالت در افراد سیگاری و دیابتی هم وجود دارد. به طور کلی سوزن سوزن شدن کف پاها نشان از یک مشکل قلبی می تواند باشد.

6- درد بازو

درد بازو به خصوص بازوی چپ، می تواند نشانه ی حمله ی قلبی باشد. بخصوص اگر پشت بازو و همراه با درد یا گرفتگی پشت کتف همان سمت باشد یکی از دلایل شروع حمله قلبی ست.

7- فک درد

معمولا همراه با حمله قلبی، درد در ناحیه فک احساس می شود. در اینصورت، سریعا به پزشک مراجعه کنید. به ویژه اگر این درد از سمت گلو به سمت فک کشیده شود.

حتما بخوانید: 6 درمان خانگی برای رفع گرفتگی/احتقان قفسه سینه (کاملا موثر)

8- احساس خفگی

احساس تنگی نفس یا درد در گلو که اغلب افراد، این را مانند احساس خفگی توصیف می کنند نیز می تواند نشانه ای از یک سکته قلبی خفیف باشد که در مراحل اولیه خود باشد. در اینصورت با آمبولانس تماس بگیرید.

9- ورم مچ پا

ورم مچ پا را نادیده نگیرید، این می تواند نشانه نارسایی قلبی باشد. قابل ذکر است که برخی داروهای فشار خون، نیز می تواند منجر به ورم مچ پا شود اما اگر فشار خون ندارید یا ورم مچ پا مربوط به آسیب عضله نیست بسیار خطرناک خواهد بود.

10- خستگی شدید

خستگی شدید در تمام ساعات روز، می تواند نشانه ی نارسایی قلبی باشد. اگر خستگی به دلیل زیاد ایستادن یا کار زیاد باشد، خستگی شما به دلیل نارسایی قلبی نیست.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای سلامت قلب مضر هستند؟ (چه غذاهایی مفید)

12- ضربان قلب نامنظم

ضربان نامنظم و تپش قلب به همراه خستگی بی علت، ممکن است نشانه سکته قلبی باشد. اگر همراه با این علائم، چشمان تان سیاهی می رود، فورا به پزشک مراجعه کنید یا با آمبولانس تماس بگیرید.

انواع مشکلات قلبی رایج

مشکلات قلبی بسیاری وجود دارد که به آنها بیماری قلبی می گویند که در اینجا به آنها اشاره می کنیم:

1-بیماری قلبی عروقی

شایع ترین بیماری قلبی در ایران، بیماری قلبی عروقی است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که عروق خونی قلب دچار تنگی یا مسدود شدن می شوند و به اندازه کافی خون را به قلب نمی رسد. این مشکل می تواند منجر به آنژین یا حمله قلبی شود.

2- آنژین

آنژین، به درد در قفسه سینه، بازو، گردن، معده یا فک گفته میشود که به دلیل نرسیدن خون کافی به قلب، به وجود می آید. این مشکل، آتروم نامیده می شود. آنژین، بیماری نیست، یکی از علائم بیماری قلبی عروقی است. در واقع آنژین، زبان قلب شماست. هنگامی که تحت فشار و استرس هستید یا کار سنگین انجام می دهید، آنژین به شما می گوید که میزان اکسیژن در قلب شما کم است. اغلب افراد، می توانند میزان فعالیت روزانه خود را سازماندهی کنند و از آنژین جلوگیری کنند که به آن، آنژین پایدار می گویند.

3- آنژین ناپایدار

آنژین، درد ناگهانی در قفسه سینه است و این اتفاق زمانی رخ می دهد که میزان خون رسانی به قلب کم است. آنژین ناپایدار، ممکن است هنگام استراحت یا بیدار شدن از خواب رخ دهد و به مدت ۱۰ دقیقه طول بکشد. در این هنگام به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید. تا زمانی که نتایج آزمایشات مشخص شود به این حالت سندروم حاد عروق کرونر می گویند.

4- حمله قلبی

حمله قلبی زمانی رخ می دهد که مسیر خون به بخشی از قلب کاملا مسدود شود. حمله قلبی منجر به آسیب جدی به ماهیچه قلب می شود. بسیاری از موارد 11 گانه بالا به همین حمله قلبی مربوط می شوند.

5- نارسایی قلبی

اگر پمپاژ خون به قلب به درستی صورت نگیرد، اکسیژن و خون کافی به قلب نمیرسد و منجر به خستگی و تنگی نفس می شود که به آن نارسایی قلبی می گویند.

حتما بخوانید: 10 تا از بهترین روشهای گیاهی برای تقویت قلب طبق تحقیقات جدید

6- ضربان قلب نامنظم

عضله قلب دارای سیستم الکتریکی خاصی است که به منظم کردن ضربان قلب، کمک می کند. اگر سیگنال های الکتریکی در قلب شما قطع شود و یا دچار اختلال شود، ضربان قلب شما، خیلی سریع یا خیلی کند می شود. این اختلال، ضربان قلب نامنظم نامیده می شود.

7- مشکل دریچه قلب

دریچه های قلب برای تنظیم جریان خون به قلب، باز و بسته می شوند. اختلال دریچه، باعث پر کاری و فشار بیشتر بر عضله قلب می شود که منجر به وجود آمدن علائم زیر میشود:

  • تنگی نفس
  • ورم مچ پا
  • خستگی شدید
  • درد قفسه سینه
  • سرگیجه یا غش کردن

8- فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند بیماری های قلبی عروقی، حملات قلبی و سکته شود. این بیماری را به این علت جزو بیماری های قلبی محسوب می کنیم که عامل بسیاری از بیماریهای قلبی می باشد.

9- بیماری های مادرزادی قلب

بیماری های مادرزادی قلب هنگامی رخ می دهد که اختلال یا نقصی در ساختار قلب جنین در حال رشد در رحم مادر وجود داشته باشد. این نقص ها، سلامت و زندگی کودک را تهدید می کنند.

حتما بخوانید: روماتیسم قلبی –علایم، علل، روشهای جدید درمان و نکات مهم دیگر

10- بیماری های قلبی ارثی

به این نوع بیماری ها، بیماری های خانوادگی یا ژنتیکی هم گفته می شود. در هر سنی می تواند رخ دهد و زندگی فرد را نیز تهدید می کند. اغلب، فرد به طور ناگهانی و بی علت، می میرد.

برای جلوگیری از بیماریهای قلبی چه کنیم

لینک های بسیار مفید راجب قلب

دیدگاهتان را بنویسید