82 درصد زباله های خانگی وارد اموال گیلان می شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، رضا زمانی بعدازظهر سه شنبه در دیدار با سفارت فنلاند در ایران از برخورداری از فناوری پیشرفته در حوزه مدیریت آب و جنگل خبر داد و گفت: استان گیلان دارای استانی پاک و منحصر به فرد است. شخصیت و جغرافیا که می تواند برای توسعه استان و کشور مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان درباره چالش فوق العاده زباله در گیلان، گفت: ورود مسافران زیادی به گیلان بر میزان زباله های استان افزوده است و باید در این زمینه چاره ای اساسی اندیشید.

وی با اشاره به اینکه 82 درصد فاضلاب خانگی وارد طبیعت استان می شود، افزود: در کنار معضل پسماند، مدیریت منابع آب و احیای آن نیز از مسائل اساسی است، تالاب هایی که باید برای آن چاره اندیشی شود.

زمانی گفت: فنلاند یکی از کشورهای مهم زیست محیطی است. زباله و پسماند یکی از اولویت های گیلان در حفاظت از محیط زیست است و آماده همکاری و استفاده از تجربیات فنلاند در این زمینه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه روزانه 2500 تن زباله در گیلان تولید می شود، گفت: همکاری فنلاند و گیلان در زمینه انتقال فناوری، دانش نوین و استفاده از انرژی ویژه می تواند با کمک به استان در مدیریت پسماند و آب و حفاظت از محیط زیست استفاده شود. .