8 ماده غذایی مفید برای افزایش سوخت و ساز بدن

افزایش سوخت و ساز

زمانی که بحث کاهش وزن مطرح باشد ، متابولیسم ( سوخت و ساز بدن ) نقش کلیدی ایفا می کند. متابولیسم فرآیند تبدیل مواد غذایی به انرژی توسط بدن است و از این رو روند کالری سوزی در این شرایط رخ خواهد داد. علاوه بر سطح فعالیت ، تغذیه نیز تاثیر به سزایی در افزایش سوخت وساز بدن دارد.

همان گونه که معلوم است ، انتخاب برخی مواد غذایی خاص به شما در افزایش سوخت و ساز بدن شما شایانی خواهند کرد. زمانی که مواد غذایی حاوی پروتئین مصرف می کنید ، بدن شما انرژی بیشتری جهت متابولیز این پروتئین مصرف می کند. در ادامه برخی از رایج ترین مواد غذایی مناسب برای افزایش سوخت و ساز بدن را ذکذ خواهیم کرد!

8 ماده غذایی مفید برای افزایش سوخت وساز بدن

چای

اگر شما به دنبال افزایش توان بالقوه چربی سوزی خود هستید ، یک فنجان چای داغ ، به ویژه چای سبز ، بنوشید. Amy Gorin ، متخصص تغذیه در ابن باره بیان می کند :

نوشیدن چای سبز به صورت مداوم به دلیل محتوای کافئین و کاتچین ( ترکیب اسیدی به فرمول C15H14O6 که در چرم‌ سازی و نساجی کاربرد دارد ) منجربه افزایش سوخت و ساز می گردد.

افزایش متابولیسم با نوشیدن چای
افزایش متابولیسم با نوشیدن چای

تحقیقات منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان می دهد که عصاره چای سبز منجر به افزایش سوخت و ساز تا 24 ساعت پس از مصرف می گردد. Amy Gorin بیان می کند :

چای سبز حاوی نوع خاصی از کاتچین به نام EGCG است که به بهبود اکسیداسیون چربی و افزایش سوخت و ساز بدن کمک شایانی می کند. البته کاتچین با توجه به نژادهای مختلف ، تاثیرات متفاوتی در متابولیسم ( سوخت و ساز بدن ) خواهد داشت. به عنوان مثال قفقازها نسبت به آسیایی ها حساسیت کمتری نسبت به اثرات متابولیکی دارند.

تخم مرغ

صبح زود متابولیسم بدن خود را با خوردن تخم مرغ به همران صبحانه تان ، افزایش دهید. شما می توانید تخم مرغ را به شیوه های مختلفی آماده کنید ( به منظور جلوگیری از خسته شدن ). زرده تخم مرغ غنی از پروتئین بوده که منجر به افزایش سوخت و ساز شده و هم شما را برای مدت زمان طولانی سیر نگه می دارد.

مطالعه ای صورت گرفته در سال 2008 نشان داده است افرادی که هر روز صبح یک عدد تخم مرغ به همراه صبحانه خود مصرف کرده اند ، کاهش وزن بیشتری را نسبت به افرادی که از رژیم غذایی متعادل فاقد تخم مرغ پیروی کرده اند ، تجربه کرده اند.

افزایش متابولیسم با تخم مرغ

سینه مرغ

همه ما می دانیم که غذا خوردن – عمل جویدن ، بلعیدن و قورت دادن غذا – نیاز به صرف انرژی دارد ، اما تمام کالری به اندازه یکسان مصرف ( و یا تولید ) نمی شود. Gorin در این باره بیان می کند :

هنگامی که شما غذاهای حاوی پروتئین را می خورید ، بدن شما انرژی بیشتری برای متابولیسم و ذخیره این پروتئین مصرف می کند.

حدود 5 الی 10 درصد کل کالری برای تجزیه کربوهیدرات و 0 الی 3 درصد کل کالری جهت تجزیه پروتئین و چربی مصرف می شود. حدود 20 الی 30 درصد کل کالری حاصل از منابع پروتئینی برای هضم آن استفاده می شود. سینه مرغ منبع غنی پروتئین بوده که می توانید آن را به روش های مختلفی تهیه نمایید!

افزایش متابولیسم با سینه مرغ

فلفل قرمز

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که خوردن غذاهای تند به افزایش سوخت و ساز کمک شایانی می کند. مطالعات متعددی نشان داده است که افزودن فلفل قرمز ( حدود 6 الی 10 گرم ) به وعده های غذاییتان منجر به افزایش مصرف انرژی و کاهش اشتها می گردد.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد کپسای سین ( الکالوئیدی به فرمول C18H27NO3 که از کپسیم به دست می‌ آید ) موجود در فلفل قرمز و پاپریکا منجر به افزایش سوخت ساز و کاهش جذب کلسترول می گردد ، در حالی که آنزیم های متابولیزه کننده چربی را افزایش می یابد.

افزایش متابولیسم با فلفل قرمز

لوبیا

اگر می خواهید که سالاد خود را به یک وعده غذایی کامل تبدیل کنید و یا به دنبال یک وعده غذایی با میزان کالری کم هستید ، لوبیا بهترین گزینه برای شما است! لوبیا منبع فیبر ، پروتئین و ویتامین B می باشد. ویتامین B نقش مهمی در تبدیل مواد غذایی به انرژی داشته و به شما کمک می کند در طول روز انرژی کافی داشته باشیم. هر فنجان لوبیا حاوی 15 گرم پروتئین ، 15‌گرم فیبر و 227‌ کالری بوده که به شما کمک می کند احساس سیری داشته باشید.

افزایش متابولیسم با انواع لوبیا

قهوه

نوشیدن یک فنجان قهوه صبح زود نه تنها به افزایش انرژی ، بلکه به افزایش سوخت و ساز و در نتیجه کاهش وزن کمک شایانی می کند. تحقیقات انجام شده نشان داده است کافئين ، ماده فعال موجود در قهوه ، منجر به افزایش متابولیسم و تجزیه چربی می گردد.

افزایش متابولیسم با قهوه

ماست یونانی

ماست یونانی نه تنها غنی از پروتئین بوده ، بلکه منبع عالی کلسیم می باشد. همه ما کلسیم را به عنوان یک ماده معدنی استخوان ساز می دانیم که باعث افزایش روند ترموژنیک ( گرمازایی ) نیز می گردد و کمک می کند تا بدن شما کالری بیشتری بسوزاند!

مطالعات متعدد نشان داده است که رژیم های غذایی غنی از کلسیم به همراه انجام تمرینات ورزشی منجر به کاهش حجم چربی بدن می گردد. اگر علاقه ای به ماست یونانی ندارید می توانید از ماست های کم چرب ، ساده و یا پنیر محلی استفاده نمایید.

افزایش متابولیسم با ماست یونانی
افزایش سوخت و ساز بدن با مصرف ماست یونانی

ماهی سالمون

ماهی های چرب منبع غنی اسیدهای چرب امگا 3 هستند و مصرف آن ها به افزایش سوخت و ساز بدنتان کمک شایانی می کند. EPA و DHA ، دو اسید چرب موجود در امگا-3 ، تاثیر به سزایی در لپتین ( هورمون تنظیم کننده سوخت و ساز بدن ) دارد. تحقیقات انجام شده نشان داده است که رژیم های غذایی غنی از امگا 3 با افزایش میزان متابولیسم تاثیر مثبتی در ترکیب بدن ، مصرف انرژی در حین تمرینات ورزشی و حجم توده های عضلانی دارد.

افزایش متابولیسم با ماهی سالمون

مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید