6500 نفر در حوزه زنبورداری در اردبیل ایجاد شدند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، نوبخت اژدری بعدازظهر پنجشنبه در بازدید از معادن استان اردبیل اظهار داشت: اردبیل با تولید ۷ هزار و ۳۴۳ تن زنبور عسل در سال رتبه سوم کشور را دارد.

وی با اشاره به اینکه استان اردبیل قطب تولید عسل در کشور است، بیان کرد: هر ساله شاهد صادرات هزاران تن از این محصول و فرآورده های دارویی در تمامی مناطق هستیم که در کشور و در سراسر کشور اینجا هستیم. جهان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه در استان اردبیل از شهرهای شمالی به شهرهای جنوبی اردبیل گسترش می یابد، مزرعه زنبور عسل در استان اردبیل گفت: با توجه به اینکه با توجه به شرایط آب و هوایی و منطقه، هر مزرعه ای شاهد تولید زنبورهای عسل با گونه ها و گونه های زیادی بوده است.ما در اردبیل هستیم.

اژدر از کار 460 هزار مستعمره این زنبوردار از تولید 7 هزار و 343 تن عسل در اردبیل خبر داد و افزود: تعداد زنبورداران استان 4 هزار و 330 زنبوردار است و در مجموع برای 6 هزار و 500 نفر در تسهیلات اشتغالزایی مستقیم ایجاد شده است.

وی در سخنانی خاطرنشان کرد: بیش از 1200 تن عسل استان در داخل استان مصرف می شود و مابقی به کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس صادر می شود و امسال حدود 313 تن عسل داریم. در 19 محموله صادر شد.

اژدری با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی امسال بیش از هفت هزار و 300 تن عسل در استان اردبیل برداشت می شود، افزود: زنبورداران استان در منطقه ییلاقی استان و پس از مدتی معین زندگی می کنند. 2 ماه و قبل از مهاجرت در منطقه قشلاقی و گرمسیر عسل تابستانی نیز در پایان فصل تابستان برداشت می شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در چند ماه گذشته تولید ششمین نسل ملکه زنبورهای اصلاح شده در جمعیت بسته به 90 عدد رسیده است. مستعمره در زنبورستان ها و زنبورداری استان، این طرح ها با هدف بهبود باروری، افزایش تولید عسل، پایداری و کاهش نیش انجام می شود.