50 هزار هکتار کشت غلات پاییزه در شهرستان فمنین – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، منصور خزایی با اعلام این خبر گفت: در همین راستا برنامه مقدار کمی سلام تمهیدات لازم برای کشت بهینه و دستیابی به اهداف مورد نظر اندیشیده شده و در سال زراعی گذشته نسبت به بلندمدت کاهش محسوس بارندگی داشته است. افسوس بر اساس پیش بینی میزان بارندگی در پاییز امسال به میزان قابل توجهی کمتر از بلندمدت خواهد بود و شرایط بارندگی در دو ماه ابتدایی پاییز چندان پایدار نخواهد بود.

وی با بیان اینکه امیدواریم در آذرماه وضعیت بارندگی در کشور و استان کادری متعادل و در شرایط عادی باشد، افزود: این مشکل اهمیت بیمه محصولات کشاورزی را نشان می دهد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قحطی وی افزود: برای فصل کاشت جدید پیش بینی می شود بیش از 50 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت غلات پاییزه اختصاص یابد که از این میزان حدود 37 هزار هکتار برنج در آن کشت می شود. مشکلات باران4600 هکتار گندم آبی، 5000 هکتار جو مشکلات باران و 3900 هکتار برنج آبی کنار گذاشته خواهد شد که تا کنون حدود 30 درصد مساحت زمین مورد انتظار را تشکیل می دهد.

خزایی ادامه داد: با توجه به لزوم افزایش تولید علوفه پاییزه، پایداری محصول در دیم، افزایش مواد آلی خاک و تناوب بهینه زراعی، توسعه کشت گونه ها را توسعه داد. مشکلات باران سقوط به عنوان مشک واخلار و دانه در برنامه تولید به صورت تناوب با دانه قرار می گیرد که به صورت طرح جهش تولید است و هدف آن جایگزینی چرخش است تا آیش و توسعه علوفه مشکلات باراندانه های روغنی مانند گلرنگ، حبوبات به منظور حذف آیش ظرف مدت 5 سال اجرا خواهد شد.

این مسئول در پایان از کشاورزان خواست تا بیمه محصولات کشاورزی را بررسی کنند و گفت: این اقدام اقدامی برای جلوگیری از خسارات غیرمترقبه است. همراه با امیدواریم کشاورزان هر چه سریعتر برای نهایی شدن توافق در این زمینه اقدام کنند.