5 لحظه فراموش نشدنی در تاریخ جام جهانی / از گل های جنجالی تا گاز گرفتن – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، جام جهانی مملو از لحظات هیجان انگیز بسیاری است که چه در کشتارها و چه در اشتباهات جدی تاکتیکی و بعضاً رفتارهای خشونت آمیز و غیرقابل قبول در خاطره فوتبالدوستان حک شده است. جام جهانی طبق روال هر 4 سال یکبار برگزار می شود و حالا نوبت میزبانی بیست و دوم این دوره از مسابقات قطر است.

در این گزارش نگاهی داریم به 5 لحظه جاودانه در تاریخ جام جهانی که از سال 1930 آغاز شد.

گل مارادونا معروف به “دست خدا”

دیگو آرماندو مارادونا، اسطوره فوتبال آرژانتین در ورزشگاه “آزتک” مکزیک توجه جهانیان و خط دفاعی تیم ملی انگلیس را بهم ریخت. این ورزشگاه در 22 ژوئن 1986 میزبان بازی های یک چهارم نهایی جام جهانی مکزیک بین دو تیم «تانگو» و «سه شیر» بود.

طبق اتفاقات آن بازی، مارادونا تنها عامل اخراج «سه شیرها» از جام جهانی بوده است. او دو گل برای آرژانتین به ثمر رساند، در مقایسه با یک گل برای انگلیس توسط گری لینهکر.

مارادونا بالاتر از دیگران و به خصوص «پیتر شیلتون» دروازه بان انگلیسی در حرکتی سریع توپ را با دستان خود به درون دروازه کوبید و علی بن ناصر، داور تونسی، علیرغم اعتراض شدید انگلیس، گل را اعلام کرد. سال ها پس از آن ضربه جاودانه، دیگو مارادونا، که در 25 نوامبر 2020 درگذشت، اعتراف کرد که “کمی با سر و کمی با دست خدا” گلزنی کرده است.

5 لحظه فراموش نشدنی در تاریخ جام جهانی / از گل های بحث برانگیز تا گاز گرفتن

ریکارد فولر را اخراج کرد

تیم های ملی هلند و آلمان در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ایتالیا در تاریخ 24 ژوئن 1990 در ورزشگاه سن سیرو به مصاف هم رفتند. در آن بازی رودی ولر فوتبالیست آلمانی دو بازیکن هلندی را شکست داد تا اینکه فرانک رایکارد با یک خطا جلوی او را گرفت.

فولر از دخالت رایکارد خوشش نیامد و پس از درگیری لفظی رایکارد به سمت بازیکن آلمان تف کرد و داور کارت زرد داد. یک دقیقه بعد هانس ون بروکلن، دروازه بان هلندی در مسیر فولر با برخورد با فولر توپ را مهار کرد. رایکارد در راه بیرون رفتن به رختکن، دوباره به فولر نزدیک شد و آب دهانش را به صورت او انداخت.

5 لحظه فراموش نشدنی در تاریخ جام جهانی / از گل های بحث برانگیز تا گاز گرفتن

3 کارت زرد برای یک بازیکن

گراهام پل داور انگلیسی در بازی کرواسی و استرالیا در 22 ژوئن 2006 که برای دور سوم مرحله گروهی برگزار شد، اشتباه فاحشی مرتکب شد. در آن بازی معروف، پل جوزپ سیمونتیچ از کرواسی را یک ربع از نیمه دوم کارت زرد گرفت.

سپس همان بازیکن مرتکب تخلفی می شود که مستحق دریافت کارت دوم است. این اتفاق در دقیقه 90 بازی رخ داد و داور کارت زرد دوم را نشان داد اما با وجود شوک تماشاگران، کارت قرمز را نشان نداد. سیمونتیک با مرتکب خطا در دقیقه سوم وقت اضافه و دریافت کارت زرد سوم که منجر به کارت قرمز در بازی جام جهانی شد، به سختی از اخراج فرار کرد.

5 لحظه فراموش نشدنی در تاریخ جام جهانی / از گل های بحث برانگیز تا گاز گرفتن

عنوان زیدان

زین الدین زیدان ستاره فرانسوی در دام دوستش مارکو ماتراتزی مدافع تیم ملی ایتالیا افتاد که موفق شد بار دیگر زیزو را به چالش بکشد. فینال جام جهانی آلمان در 9 جولای 2006 به طور ناگهانی در دقیقه 110 متوقف شد و داور آرژانتینی هوراسیو الیزوندو در حالی که ماتراتزی روی زمین بود به دستیار او نزدیک شد.

پس از گفتگوی کوتاه بین داور و کمک داور، الیزوندو زیدان را با کارت قرمز اخراج کرد و ماتراتزی در حال مشت به سینه او دیده شد. پس از پایان بازی بسیاری از رسانه های اروپایی از توهین مدافع ایتالیایی به زیدان خبر دادند.

5 لحظه فراموش نشدنی در تاریخ جام جهانی / از گل های بحث برانگیز تا گاز گرفتن

سوارز گاز می گیرد

ورزشگاه «آرنا داس دوناس» در شهر ناتال برزیل محل برگزاری بزرگترین بازی جام جهانی 2014 بود که در مرحله گروهی دیدار اروگوئه و ایتالیا برگزار شد. در یکی از حملات تیم ملی اروگوئه که توپ وارد محوطه جریمه ایتالیا شد، لوئیس سوارز، مهاجم سلسته، جورجو کیه لینی، مدافع ایتالیا را گاز گرفت.

کی لینی از شدت درد روی زمین افتاد اما مارکو رودریگز داور مکزیکی او را نادیده گرفت و سوارز را جریمه نکرد. سوارز پس از پایان آن بازی که با برتری 2 بر صفر اروگوئه به پایان رسید، تاوان اعمال خود را پرداخت و از سوی فیفا به مدت 4 ماه از حضور در مسابقات ملی و باشگاهی محروم و 92 هزار دلار جریمه شد.