5 تاثیر منفی مصرف طولانی مدت الکل بر پوست (تحقیقات علمی)

الکل، همان اصطلاح رایجی ست که برای اتانول به کار می رود و از تخمیر گلوکز و تبدیل آن به مخمر تولید می شود. مقدار الکل موجود در یک نوشیدنی خاص با توجه به میزان مخمر و مدت زمان تخمیر مایع مشخص می شود. الکل هیچ نوع ارزش غذایی برای بدن ندارد و هضم نمی شود. بدن الکل را به عنوان سمی شناسایی می کند که هر چه زودتر باید از بین برود. الکل کالری ندارد و مصرف آن تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدتی روی بدن می گذارد. به خاطر تاثیرات منفی الکل روی پوست، ظاهر جسمی یک فرد الکلی بشدت تحت تاثیر مصرف الکل قرار می گیرد.

1-کاهش مواد مغذی

مصرف الکل مواد مغذی ضروری بدن را از بین می برد و هر چه الکل بیشتری مصرف شود این مواد مغذی هم بیشتر از بین می روند. خیلی از مواد مغذی موجود در بدن به عنوان منبع اکسیژن به ویژه برای پوست استفاده می شوند و کمبود اکسیژن رسانی به پوست باعث تضعیف آن در برابر رادیکال های آزاد و مضر محیط می شود.

کاهش میزان ویتامین A که با مصرف الکل اتفاق می افتد، عواقب بدی برای پوست دارد چون وجود ویتامین A برای عملکرد مناسب، محافظت از پوست و سلامت کلی آن بسیار مهم است. کاهش ویتامین A در بدن علاوه بر اینکه قدرت و ضخامت پوست را کم می کند، زمینه را هم برای هجوم باکتری ها به پوست فراهم می نماید.

حتما بخوانید: 7 تا از بهترین ویتامین ها و مکمل ها برای آکنه و سلامتی پوست

از این ویتامین نه تنها به گردش خون کمک می کند، بلکه با جایگزینی سلول های پوستی جدید به جای سلول های مرده باعث درخشندگی پوست و هموار شدن آن می شود. اثرات ذکر شده الکل روی پوست که در ادامه این مطلب گفته می شود ارتباط زیادی با کاهش ویتامین A دارد.

2-کم آبی

هیدراتاسیون برای حفظ سلامتی و ظاهر پوست بسیار مهم است. الکل باعث از دست رفتن آب بدن و احساس عطش شدید در هنگام خماری می شود. علاوه بر این الکل باعث از دست رفتن آب در پوست می شود و همین مساله موجب می شود پوست ظاهر نرم و ابریشمی اش را از دست بدهد و بی نظمی ها و ناهمواری هایی مثل خطوط ریز و چین و چروک های پوست که از قبل وجود داشتند بیشتر شود.

الکل یک ماده ادرار آور است؛ به این معنی که آب بدن را بیرون می کشد و با پایین آوردن سطح آب بدن باعث کم آبی می شود. برخی نوشیدنی های الکلی حتی بیشتر از سایرین بدن را در معرض کم آبی قرار می دهند چون الکل مانع ترشح هورمون ضد ادرار در بدن می شود. پوست کم آب چه از نظر رنگ و چه از نظر بافت، خشک و ناسالم به نظر می رسد. افرادی که پوستشان به طور طبیعی خشک است از اثرات شدیدتر کم آبی ناشی از الکل رنج می برند.

حتما بخوانید: 15 نکته و رازهای سلبریتی ها برای درخشندگی و سلامت پوست

3-پیری زودرس

روند پیری طبیعی تولید الاستین و کلاژن در بدن را کاهش می دهد. الاستین و کلاژن پروتئین های لازم برای حفظ ضخامت، استحکام، قدرت و جوانی پوست هستند. ویتامین A باعث افزایش تولید کلاژن در پوست می شود. پیر شدن طبیعی پوست با کاهش تولید الاستین و کلاژن همراه است و همین مساله منجر به ایجاد چین و چروک سایر شرایط طبیعی پوستی از جمله نازک شدن پوست با افزایش سن می شود. 32 خوراکی سرشار از کلاژن را اینجا معرفی کردیم.

نوشیدن مشروبات الکلی به این روند پیری طبیعی شدت و سرعت می بخشد و باعث پیری زودرس می شود. این اتفاق می تواند اثرات پیری پوست که تا کنون رخ نداده اند را هم ایجاد کند. کمبود اکسیژن و ویتامین A در پوست نیز مانع از تولید کلاژن و الاستین می شود و به این ترتیب ثبات و استحکام پوست از دست می رود. پیری زودرس به این معناست که چین و چروک و تغییر رنگ پوست مدتها قبل از موعد مقررش رخ بدهد. وقتی به این مسائل عارضه کم آبی هم اضافه شود، پیری زودرس بدتر هم می شود.

حتما بخوانید: با خوردن این 10 خوراکی همیشه جوان بمانید

4-رنگ پوست

پوست خیلی از کسانی که بیش از حد مشروبات الکلی مصرف می کنند قرمز و لکه دار است و از نظر ظاهر شبیه بیماری پوستی روزاسه به نظر می رسد. مصرف الکل خون را به نزدیک سطح پوست می رساند چون الکل باعث می شود رگ های خونی کوچک پوست گشاد شوند تا اکسیژن بیشتری به پوست برسد.

افرادی که بور هستند یا پوست سفیدی دارند بیشتر در معرض بروز قرمزی پوست قرار دارند. یکبار نوشیدن الکل می تواند باعث برافروختگی پوست شود و مصرف طولانی مدت آن قرمزی دائمی و لکه های پوستی به همراه می آورد. گشاد شدن رگ های خونی پوست همچنین باعث ایجاد پف و باد کردن زیر چشم می شود. برای همین است که اکثر افراد الکلی صورت های پف کرده دارند.

5-پارگی مویرگ ها و رگه دار شدن پوست

قرمزی پوست ناشی از مصرف الکل می تواند به پارگی مویرگ ها منجر شود و رگ ها را روی پوست قابل رویت کند. گشاد شدن مویرگ ها به خاطر الکل نیز در نهایت می تواند باعث گشاد شدن بیش از حد و ترکیدگی آنها شود و رگه های قرمز و بنفشی روی پوست و به خصوص اطراف بینی و روی گونه ها ایجاد کند که قابل مشاهده اند. برای همین است که به نظر می رسد برخی افرادی که پوست سفیدی دارند و بیش از حد الکل مصرف می کنند بینی شان بنفش رنگ است. این اتفاق نتیجه پارگی تعداد زیادی از مویرگهای ریز است و در نهایت منجر به عارضه ای می شود که ایرلندی ها به آن “بینی الکلی ها” می گویند.

حتما بخوانید: چطور الکل را ترک کنیم؟ جدیدترین روشها و نکات مهمی که باید بدانید!

ارتباط کبد و پوست

اکثر ما می دانیم که مصرف الکل بیشترین آسیب را به کبد وارد می کند؛ اما از خیلی ها از این واقعیت خبر ندارند که اثر الکل روی کبد باعث زردی پوست صورت هم می شود. وقتی کبد تحت فشار زیادی قرار می گیرد و نمی تواند به خوبی کار کند اثر آن در پوست هم قابل مشاهده است. همانطور که الکل می تواند باعث رشد بافت اسکار و کاهش کلاژن در پوست شود کبد هم می تواند چنین تاثیری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید