49 درصد از بودجه شهرداری بیرجند تکمیل شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، عباس سروری در جلسه امروز شورای شهر بیرجند گفت: بر اساس گزارش اجرای بودجه شش ماهه نخست سال جاری، ۵۶ درصد درآمد شهرداری بیرجند از محل مالیات های عمومی است و درآمد شهرداری ویژه مالیات 56 درصد است.

وی افزود: در این مدت 34 درصد از درآمد حاصل از هزینه خدمات، 58 درصد از درآمد اموال شهرداری، 52 درصد از کمک ها و کمک های ارائه شده توسط دولت و سازمان ها، دولت و 51 درصد از کل درآمد حاصل شده است. درآمدی که 49 درصد کل آن است. درصدی از بودجه شهرداری را به دست آورد.

وی گفت: از نظر هزینه در مأموریت عمران و شهرسازی 8 درصد، 29 درصد خدمات زیست محیطی و شهری، 10 درصد دفاع و مدیریت بحران، حمل و نقل و ترافیک 44 درصد، خدمات اداری 10 درصد، اجتماعی و فرهنگی 5. ٪. و در مجموع 40 درصد از هزینه ها در شش ماهه اول سال محقق شده است.

در ادامه جلسه شورا، نامه معاونت عمرانی دولت مبنی بر تصویب تغییر زمین با 515 متر مربع از فرهنگ به صنعت (پزشکی صنعتی) در زمین زعفرانیه، تغییر کاربری از شهری به تجاری. ساختمان های بلوار شعبانیه، تبدیل زمین از آموزشی به تجاری در مهرشهر و تبدیل سایر کاربری ها از مسکن شهری به تجاری در مهرشهر در ماده پنجم کمیسیون قرائت شد.

فرید فروزانفر نماینده شورای شهر بیرجند در کمیسیون ماده پنجم در این باره گفت: متاسفانه نظر کمیته فنی با وجود مخالفت اعضای این کمیته با برخی در جلسه این کمیسیون لحاظ نشد. از این تغییرات کاربری، در کمیسیون ماده پنجم، تغییر کاربری.

نادیده گرفتن تاکتیک های شخصی

مرتضی یزدان یکی دیگر از اعضای شورای شهر بیرجند نیز افزود: با توجه به اینکه کاربری های پیش بینی شده بر اساس طرح های مشخص شهر بیرجند بود، با تغییر آنها در اجرای طرح خود بیرجند و اعضا مورد بی توجهی قرار گرفتند. کمیسیون ماده 5 باید مسئول آن باشد.

رضا حسنی صفت رئیس شورای شهر بیرجند گفت: علاوه بر وضعیت موجود در کمیسیون ماده 5، نمایندگان شورا و شهردار مخالفت خود را با این تغییر کاربری اعلام کردند، به دولت نیز اطلاع دادیم. دفتر در این خصوص و چون اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است به دیوان عدالت اداری شکایت خواهد کرد.

نحوه استفاده از مرکز بیرجند از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه شورا بود و حجت الاسلام مهدی عبدالرزاق نژاد رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورا گفت: مرکز بیرجند با هدف نمایش اسناد، کتاب ها و تصاویر مربوط به بیرجند می باشد. ساخته شده است، بنابراین تمام فعالیت های آنها باید مربوط به بیرجند باشد.

ویدا ناصری یکی از اعضای شورای شهر بیرجند نیز اعلام کرد: با راه اندازی تالار گفتگو در مرکز بیرجند با حضور پیر و جوان بیرجندی می توان مشکلات مربوط به بیرجند را در آنجا مطرح کرد.

عباس سروری یکی از اعضای شورا نیز درخواست کرد برای اطلاع رسانی مرکز بیرجندولوژی به مردم جلسه محدود شهرداری به جای فرهنگسرا در مرکز بیرجندشناسی تشکیل شود.

شهردار بیرجند گفت: تاکنون از مرکز بیرجند با وجود موقعیت مناسب استفاده خوبی نشده است و برای شناخت اهالی این مرکز باید اقدام داخلی انجام شود.

مهدی مشنی در خصوص مرمت بازار قدیمی بیرجند با همکاری میراث فرهنگی افزود: بازار قدیمی بیرجند بخشی از هویت ماست و با اینکه قدمت زیادی دارد اما کاری برای حفاظت از آن انجام نشده است.

وی گفت: حدود سه میلیارد تومان برای ساخت دروازه قدیم بازار بیرجند در نظر گرفته شده است و با همکاری گروه ها در آینده نیز مرمت و فنس کشی می شود.