40 درصد از بازار لوازم خانگی در انحصار قاچاق است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، اکبر پازوکی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفت و گو با رسانه ها با بیان اینکه بسیاری از سایت های خرید اینترنتی کالای قاچاق را عرضه می کنند، اظهار داشت: در این راستا بسیاری از سایت های خرید اینترنتی کالای قاچاق عرضه می کنند.

پازوکی گفت: دولت بازار و صنعت لوازم خانگی را به رحمت خدا واگذار کرده است. یک سایت خرید اینترنتی اقدام به فروش لوازم خانگی غیرقانونی می کند که پنج سال است ورود آنها به کشور ممنوع شده است! سوال من این است که این سایت ها محصولات خود را از کجا تهیه می کنند؟

البته باید در نظر گرفت که مرکز فروش و عرضه آفلاین لوازم خانگی نیز متهم به فروش کالا نیستند دستورالعمل ها نه و بر اساس مشاهدات، سهم بسزایی در این امر دارند; اما در این گزارش سعی داریم بررسی کنیم که آیا فروش لوازم خانگی غیرقانونی در فروشگاه های اینترنتی واقعا آسان است؟

آیا فروشگاه های معروف کالاهای خانگی دزدی دریایی می فروشند؟

در جستجو کردن در یکی از سایت های محبوب خرید آنلاین، تلویزیون های مارک سامسونگ و ال جی یافت نمی شوند. اما در یخچال و فریزر مارک های کره ای قابل فروش هستند. البته لازم به ذکر است تمامی این اقلام دارای شناسه کالا بوده و اصالت آن در «سامانه جامع تجارت» قابل بررسی است.

سایر لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، ماشین شستن ظروفاجاق گاز، اجاق گاز، جاروبرقی و … با برند «سامسونگ»، «ال جی» و «بوش» و سایر برندهای خارجی در این فروشگاه ها عموماً دارای شناسه کالا هستند و به نظر نمی رسد جزو دسته صادراتی باشند.

باید گفت در حال حاضر شناسه کالا و استعلام آن در سامانه کامل معاملات راهی برای تشخیص کالای اصلی از کالای تقلبی است. غیر اصلی است؛ به عبارت دیگر اکنون می توان گفت تمامی محصولاتی که هویت و اطلاعات آنها با پاسخ به سوالات در سامانه کامل معاملات مطابقت دارد، تولید یا وارد کشور می شود.

چرا تقریبا 5 سال از ممنوعیت واردات لوازم خانگی و همچنین خروج برندهای کره ای از ایران پس از خروج آمریکا از برجام، ابزار خانه های خارجی (کره ای و غیر کره ای) می گذرد. ) همچنان شناخته شده محصول را دریافت کرده و در محبوب ترین فروشگاه های کشور (آنلاین و آفلاین) برای فروش؟

پاسخ به یک معمای عجیب؛ چرا لوازم خانگی خارجی دارای شناسه محصول هستند؟

اساساً 3 فرضیه وجود دارد که چرا اقلام وارداتی با شناسه محصول در این سایت ها وجود دارد. اولین مورد توجه این موارد از طریق رویه است کوله گرد SY تکان دادن وارد کشور شود؛ از نظر قانونی این اجناس فقط در استان های مرزی به فروش می رسد و معمولا مجوز صادرات و عرضه به خارج از استان وجود ندارد اما متأسفانه در برخی مواقع مجوزی از سوی مدیران صادر می شود. . ساکت باش مناطق مرزی بر اساس قانونی بودن حمل و نقل و توزیع این محصولات در منطقه مرکزی فراهم شده است.

دریافت شناسه کالا برای لوازم خانگی که وارد کشور می شوند از طریق این مراحل امکان پذیر است و ممکن است این محصولات به استان مرکزی وارد شوند (یا دارای مجوز قانونی یا غیر قانونی باشند). در این صورت شناسایی این کالاها به عنوان قاچاق مشکل است.

البته باید گفت که از آذرماه سال گذشته واردات تمامی لوازم خانگی کره ای تکان دادن SY کوله گرد همچنین ممنوع است و به طور کلی از این تاریخ این کالاها نباید علامت گذاری شوند، اما کالاهای موجود دارای نشان ممکن است قبل از این تاریخ وارد کشور شده باشند. همچنین احتمال زیادی وجود دارد که دستگاه های خارجی غیر کره ای از طریق این مراحل وارد کشور شوند و سیگنال را دریافت کنند و در داخل کشور توزیع شوند!

برآورد دوم، تولید سال قبل و موجودی گذشته است که به صورت قانونی وارد یا تولید شده در داخل کشور بوده است. البته لازم به ذکر است که با وجود گذشت بیش از 4 سال از ممنوعیت واردات و همچنین خروج رسمی برندهای کره ای از کشور، مشکل بعید به نظر می رسد.

برندهای کره ای برای حفظ حضور خود در بازار ایران تلاش می کنند!

دیدگاه سومی نیز در این باره وجود دارد که البته عجیب و نگران کننده به نظر می رسد; مشخص است که قطعات جداگانه مربوط به قطعات خارجی برندهای کره ای توسط عده ای در داخل کشور وارد می شود و پس از مونتاژ، شناسه کالا را به نام این برندها می گیرند و در داخل کشور توزیع می کنند! بنابراین صاحبان این برندها موافق هستند مجازات آمریکا به طرز وحشیانه ای از بازار ایران خارج شده است و به دنبال حفاظت از بازارهای خود در این کشور به شیوه ای کاملا مخفیانه اما ظاهراً مشروع است. انتظار می رود این وزارتخانه این کار را انجام دهد ساکت باش پاسخگوی این وضعیت و ابهامات پیش آمده باشید!

کالاهای خانگی جولان به صورت قاچاق وارد فضای مجازی شد

اما صرف نظر از مطالب گفته شده، امروزه با یک جستجوی ساده در گوگل، وب سایت های بسیاری با نام برخی از شهرهای مرزی کشور را می توان یافت که لوازم جانبی آن به راحتی در خانه ای ممنوعه و مخفی به فروش می رسد. با کمال تعجب، حتی برخی از این سایت ها دارای علائم اعتماد الکترونیکی یا “خودشه“و.

خبرنگار مهر برای روشن شدن وضعیت، در قالب خریدار تلویزیون به یکی از این سایت ها پیام داد و پس از افشای مشخصات و جزئیات تلویزیون از طریق پشتیبانی سایت، فروشنده در پاسخ به این سوال: آیا این کار را انجام می دهد. محصول دارای شناسه محصول است؟» و گفت: خیر این مدل تلویزیون خصوصی است و شناسه محصول ندارد.

متأسفانه برخی از لوازم خانگی غیرقانونی در وب سایت هایی به فروش می رسد که به صورت قانونی تاسیس شده و دارای مجوز فعالیت به عنوان فروشگاه اینترنتی هستند و نشان اعتماد الکترونیکی را دریافت کرده اند. بنابراین می توان گفت یکی از مشکلات عمده بازار لوازم خانگی در ایران، فعالیت قاچاقچیان در فروشگاه های اینترنتی کشور است.

در خصوص سایت های «خرید و فروش بدون واسطه در اینترنت»، بررسی خبرنگار مهر نشان می دهد که محصولات تقلبی به راحتی در این سایت ها قابل شناسایی نیست. ناگفته نماند که این سایت ها از درج آگهی های مشکوک برای کالاهای ممنوعه منع شده اند.

40 درصد بازار لوازم خانگی در دست قاچاقچیان است

جالب است بدانید که سهم کالاهای قاچاق در حوزه لوازم خانگی حدود 1.7 میلیارد دلار است، یعنی 30 تا 40 درصد از بازار لوازم خانگی را کالاهای قاچاق تشکیل می دهند. خودشه تا زمانیکه قابل درک است که آمارهای قاچاق تخمین های تقریبی است و ممکن است این اعداد همچنان در حال افزایش باشند.

به گفته محمدمهدی برادران، معاون وزیر صنعت ساکت باشارزش کل بازار لوازم خانگی در کشور 6 میلیارد دلار است و بر اساس بررسی های انجام شده میزان اجناس سرقتی در این بازار 1.7 میلیارد دلار برآورد شده است.

تعدد لوازم خانگی غیرمجاز در اینترنت و شبکه های اجتماعی نشان می دهد که برخورد با عرضه کنندگان این محصولات جدی گرفته نمی شود و با اخطار یا مسدود شدن مواجه می شود.تجربه نشان داده که این سایت ها گاه موقتی هستند. چنین اقدامات موقتی چندان مؤثر نیستند. البته همانطور که در ابتدا اشاره شد، فروش کالاهای خانگی تنها در دنیای مجازی وجود ندارد و فروشگاه ها و مراکز خرید معروف کالاهای خانگی نیز در عرضه کالاهای قاچاق مشارکت دارند.