4 روش خانگی درمان دیسک کمر (کاملا موثر)

بیماری دیسک کمر معمولا از دهه سوم به بعد ایجاد می‌شود. هر چه سن بالاتر رود، احتمال پیدا شدن دیسک زیادتر می‌شود. دیسک کمر در واقع عارضه ای است که در اثر وارد شدن فشار زیاد یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر بالا رفتن سن یا عوامل دیگر ممکن است به وجود آید. مهمترین علامت آن درد می باشد. درد معمولا در قسمت پشت بدن و پا بروز می کند. هر انسان معمولاً ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. در واقع هر فرد در حالت طبیعی دارای چهار دیسک کمر می باشد و لذا وجود دیسک کمر بیماری محسوب نمی شود. در ادامه بهترین روش های خانگی درمان دیسک را خواهیم گفت.

علائم دیسک کمر

 • احساس درد در بازوها یا پاها
 • بی حسی یا مور مور شدن
 • ضعف عضلانی
 • خواب رفتگی و گزگز اندام های تحتانی
 • عدم کنترل ادرار و مدفوع

دلایل ایجاد دیسک کمر

 • اضافه وزن
 • سبک زندگی
 • کم تحرکی
 • بالا رفتن سن
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • ضعف عضلانی
 • حوادثی مانند سقوط یا تصادف

روش های درمان خانگی

روش اول: حرکات اصلاحی

حرکات اصلاحی میتواند عضلات را تقویت کند و موجب کنترل درد شود، اما لازم به ذکر است این حرکات باید زیر نظر متخصص و یک فیزیوتراپیست انجام شود وتوصیه ما به شما این است تحت هیچ شرایطی در خانه و با بدن سرد این حرکات را انجام ندهید.

1- به پشت بخوابید، یک دست زیر قوس کمر،شکم را به داخل (پایین) فشار دهید و فشار را 10 ثانیه نگه دارید،سپس آنرا شل کنید.  این ورزش را 10بار و هر بار 10 ثانیه تکرار کنید.

2- طاقباز بخوابید، پاها را کاملا دراز کنید و بر روی زمین قرار دهید. پای راست را از زانو جمع کنید. با دو دست زیر زانو راست را گرفته و زانو را به قفسه سینه فشار دهید و 5 ثانیه نگه دارید، سپس به حالت اول برگردید و با پای مقابل تکرار کنید. این ورزش را 10بار و هر بار 10 ثانیه تکرار کنید .

3- هر دو پا را با هم به داخل شکم آورده و با دست ها آن ها را نگه دارید.10 بار و هر بار 10 شماره نگه دارید. این ورزش را 10بار و هر بار 10 شماره تکرار کنید .

 

 

4- طاقباز بخوابید، زانوها خم و کف پا روی زمین باشد ، سپس سر و شانه را از زمین بلند کنید تا جایی که فشار روی عضلات شکم احساس شود، 5 ثانیه بمانید و 10 ثاینه استراحت کنید. این ورزش را 10بار و هر بار 10 ثانیه تکرار کنید .

 

5- به پشت خوابیده، دستها کشیده و پاها را به حالت دوچرخه ای خم و راست نمایید. این ورزش را 10 بار تکرار کنید. یعنی در حالت خوابیده حرکات دوچرخه سواری را تقلید کنید.

6- در حالی که نشسته اید زانو ها و دست های خود را روی زمین قرار دهید، شکم را تو بکشید و کمر را به طرف بالا قوز کنید مانند شتر که کوهان دارد و سر را به طرف پایین ببرید و در مرحله بعد سر را به طرف بالا برده و کمر خود را به حالت گود دربیاورید مانند گربه – این حرکات متناوب گربه و شتر را 10 بار تکرار کنید.

7- دمرو دراز کشیده و تنه خود را روی آرنج خود بالا بیاورید. اول پای راست را مستقیما بالا می بریم و تا 10 ثانیه نگه دارید و سپس آنرا پایین آورده و این حرکت را 10 بار تکرار کنید. سپس همین کار را با پای چپ انجام دهید.

5 تا از بهترین حالت های خوابیدن برای دیسک کمر

روش دوم: درمان های طب سنتی

1- ۲۸ گرم برگ دم اسب تازه را به ۶۸۰ گرم آب سرد اضافه کنید، و آن را بجوشانید تا زمانی که به حدود ۴۵۰ گرم کاهش پیدا کند. اجازه دهید این مایع سرد شود و بعد آن را صاف کنید. حداقل ۴ بار در روز حدود ۵ تا ۱۰ میلی گرم از این مایع بنوشید.

2- کمی برگ یا تخم تازه‌ی لاله باغی را بکوبید و خمیر به دست آمده را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید.

3- برگ‌های هماور طبی به درمان استخوان‌ها و بافت‌های همبند کمک می‌کند. کافی است ۴۵۳ گرم برگ تازه یا ۲۷۲۱ گرم برگ خشک شده را در ۵ لیتر آب سرد بریزید. بگذارید به مدت ۱۲ ساعت بماند. بعد، این محلول را گرم کنید، و بعد از صاف کردن آن را به آب حمام اضافه کنید.

4- ۱ تا ۴ فنجان نمک اپسوم را در وان حمام بریزید. آن را با آب ولرم پر کنید. اکنون، یکی دو دقیقه درون آن دراز بکشید. این کار حس راحتی فوق‌العاده‌ای به شما می‌بخشد.

5- خمیر درست شده از فلفل هندی و آب را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید، یا در طول روز یک بار چای فلفل هندی دم کنید و از آن بنوشید.

6- طب فشاری و طب سوزنی میتواند به کاهش درد دیسک کمر کمک کند.

7- به منظور کاهش التهاب، توصیه می‌شود برای چند روز اول از کیسه‌ی یخ استفاده کنید، و بعدا، کیسه‌ی آب گرم را جایگزین آن کنید. می‌توانید کیسه‌ را به مدت حدودا ۱۵ دقیقه در مایکروفر قرار دهید. سپس، آن را هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار روی ناحیه‌ی آسیب دیده قرار دهید.

روش سوم: رژیم غذایی برای کاهش درد

بهترین مواد غذایی برای تقویت عضلات و دیسک ها در این جدول وجود دارد:

شیرزرد آلو و انجیرسیب و پیاز قرمز که دارای خواص ضد التهابی هستند
ماست کم چربتوفو، تخم مرغ و دانه سویاتخم کتان و تخم شربتی
پنیریگو، صدف و خرچنگلوبیای قرمز، دانه سویا و لوبیای سفید
لوبیای قرمز و حبوبات پختهسبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ، اسفناج و مارچوبهماهی‌های آب سرد مانند سالمون، ساردین، ماکرل، آنچوری و هرینگ
کلم پیچ و بامیهسبزیجات و میوه‌های قرمز مانند فلفل قرمز، گوجه فرنگی، لبو، توت سیاه و بلوبریروغن زیتون
مغزهایی مانند بادام، گردو، فندق و کنجدمحصولات سویا مانند شیر سویا، پنیر سویا و توفوکدو حلوایی
انواع ماهی مانند ساردین و سالمونزیتون سیاهانواع میوه، مغزها، سبزیجات و غلات

روش چهارم: تغییر سبک زندگی

 • بهترین وضعیت خوابیده به پهلو ها و در حالت جنینی است یعنی پاها را بیمار در داخل شکم جمع کند. بهتر است در زیر پایه های تخت در قسمتی که پا قرار دارد یک جسم به اندازه ۱۰ سانتی متر قرار دهیم تا تخت بیمار به طرف سر شیب پیدا کند .
 • در صورت داشتن اضافه وزن، ورزش ورژیم لاغری داشته باشید تا فشار بر مهره های شما کمتر شود.
 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • از انجام ورزش های سنگین جدا خودداری کنید.
 • پیاده روی نرم و حرکات اصلاحی به شما کمک زیادی میکند.

روش بلند کردن اجسام/نشستن/ راه رفتن برای دیسک کمر

دیدگاهتان را بنویسید