4 راه آسان برای آموزش صحیح صحبت کردن به کودکان "متاسفم"

کودکان باید یاد بگیرند که عذرخواهی کنند زیرا این یک مهارت مهم زندگی است. دانستن چگونگی و زمان عذرخواهی به کودکان کمک می کند تا با ما، والدینشان و همچنین دوستان، معلمان و آشنایان جدیدشان کنار بیایند. این یک نشانگر ادب ضروری است، و ما به عنوان والدین اگر این رفتار مهم را تقویت نکنیم، نادیده گرفته می‌شویم. با این حال، ما نباید به کودکان فشار بیاوریم تا زمانی که نیستند عذرخواهی کنند. این به کودکان می آموزد که صمیمانه نباشند و حتی می توان آن را به عنوان آموزش دروغ گفتن به کودکان تلقی کرد.

در عوض می توانیم کارهای زیر را انجام دهیم:

1. به کودک شک و تردید بدهید:

اگر می بینید که فرزندتان واقعاً توبه کرده است، به جای اینکه او را مجبور کنید، می توانید نیت های مثبتی را به او اختصاص دهید و به او بگویید که چه کاری می تواند انجام دهد: «مطمئنم که قصد ناراحت کردن مایکی و جریحه دار کردن احساسات او را نداشتید. می بینی که گریه می کند و غمگین است. اگر به کسی صدمه زدی، گفتن متاسفم مهم است. این نشان می دهد که شما اهمیت می دهید. شاید الان بخواهید این کار را انجام دهید.»

مجبور کردن فرزندتان به عذرخواهی، حتی زمانی که واقعاً چنین است، می تواند منجر به جنگ قدرت شود. وقتی اغلب می گوییم: “به سارا بگو متاسفم!” کودکان از همکاری امتناع خواهند کرد. آنها به راهی برای حفظ چهره نیاز دارند. بچه ها می خندند، عصبانی می شوند یا می گویند: “او به خاطر آزار دادن من سزاوار این کار است.”، “من از او متنفرم و هرگز نمی گویم متاسفم!” سپس دعوا شروع می شود. برای جلوگیری از این امر، باید به همان اندازه که با قربانی مهربان هستیم، با مجرم رفتار کنیم

2. اعمال بلندتر از کلمات صحبت می کنند:

بچه‌ها می‌توانند بگویند متاسفم، اما مهم است که آن‌ها عملی را دنبال کنند که واقعاً نشان دهد پشیمان هستند. والدین می توانند بگویند: «گفتن به جک متاسفم اولین قدم خوبی است. آیا راهی هست که بتوانید به او نشان دهید که متاسفید؟”

کودکان کوچکتر ممکن است به کمک نیاز داشته باشند تا بفهمند چگونه اندوه خود را نشان دهند. ما می توانیم چند گزینه را به شما پیشنهاد کنیم:

«تو موهای اندی را کشیدی، می‌توانی با زیبا کردن سرش حالش را بهتر کنی. در اینجا، من به شما نشان خواهم داد که چگونه.”

“شاید بخواهید با کمک هزینه خود یک توپ جدید برای مایکی بخرید، یا می توانید یکی از توپ های خود را به او بدهید.

3- برای آینده برنامه ریزی کنید:

وقتی بچه ها اشتباه می کنند، فرصت عالی برای آموزش روش هایی است که می توانند رفتارشان را بهبود بخشند. ما می توانیم به آنها کمک کنیم تا بفهمند که کنترل خود را در دست دارند و می توانند به موقعیت های دشوار واکنش مناسب نشان دهند. پس از کمک به آنها برای جبران، می‌توانیم بگوییم: “دفعه بعد که سارا می‌گوید عکس شما احمقانه است، چه راهی بهتر از این که به او ضربه بزنید؟” آیا فکر می کنید می توانید کلمات خود را پیدا کنید و به جای استفاده از دستان خود بگویید: «دوست ندارم مسخره شوم!»؟

برای بچه‌های بزرگ‌تر، می‌توانید بگویید: «می‌دانم وقتی یادداشت‌های قرض‌گرفته کیتلین را مچاله‌شده دیدی، احساس بدی کردی.

وقتی والدین به آرامی رفتار کودکان را مرور می کنند، به کودکان این فرصت را می دهند که از تجربیات آنها بیاموزند. سپس کودکان می توانند برنامه ریزی کنند و اهدافی برای اصلاح در آینده داشته باشند

4. عملکرد الگوی نقش:

کلید واقعی برای عذرخواهی کودکان و کسب و کار بد این است که از اقدامات والدین خود درس بگیرند. بچه‌ها باید ببینند که والدینشان واقعاً متأسف هستند تا بفهمند که واقعاً توبه‌کردن چیست. والدین فرصت های زیادی برای الگوبرداری از این نوع رفتار دارند. در طول روز، والدین ممکن است چیزهایی بگویند که منظورشان نیست، به دلیل خستگی فریاد بزنند و به اشتباه کودکان را سرزنش کنند. اگر والدین بتوانند در تمام این شرایط بگویند متاسفند، درس ارزشمندی برای کودکان خواهد بود. این یک نمونه زنده از کارهایی است که آنها می توانند انجام دهند وقتی آنها را خراب می کنند و به احساسات کسی آسیب می رسانند.

می توان گفت:

“ببخشید که زودتر فریاد زدم، خسته بودم و با دیدن این آشفتگی ناراحتم کرد. این بهانه ای برای رفتار من نیست…”

“من متاسفم که شما را به خاطر حذف شیر سرزنش می کنم، باید در هنگام شک با شما موافقت می کردم.”

“متاسفم که احساسات شما را جریحه دار کردم، قبلاً بیش از حد واکنش نشان می دادم، وقتی اینجا آنقدر شلوغ و بلند می شود گاهی اوقات چیزهایی را می گویم که نباید بگویم.”

وقتی والدین به عنوان الگو عمل می کنند، می توانند تأثیر زیادی بر رفتار فرزندشان بگذارند.

برای راهنمایی های عالی تر والدین مانند این، به www.parentingsimply.com مراجعه کنید. ما به شما کمک می کنیم قطعات را برای خانه ای شاد و سالم به هم وصل کنید.