3400 نابینا تحت پوشش بهزیستی استان بوشهر – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، حسین اسدی راد شنبه شب در نشست خبری با گرامیداشت روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید اظهار داشت: تنبلی چشم یا آمبلیوپی این یک نوع اختلال است که بینایی را کاهش می دهد و پیشرفت آن می تواند منجر به از دست دادن بینایی یا نابینایی شود.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر افزود: از آن زمان تاکنون آمبلیوپی این بیماری به دلیل داشتن بینایی سالم قابل تشخیص نیست و تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم، پی بردن به موقع علت آن است.

اجرای طرح غربالگری بینایی سنجی کودکان 3 تا 6 ساله

وی گفت: معاینات چشم کودکان 3 تا 6 سال امسال در مراکز بینایی سنجی استان انجام شد و خانواده ها می توانند با تعیین وقت قبلی یا هماهنگی در قالب طرح، کودکان 3 تا 6 ساله خود را بیاورند. .

وی افزود: استفاده از تجهیزات مدرن برای این اندازه گیری و بینایی سنجی در استان در کمترین زمان ممکن اجرا می شود.

وی گفت: این برنامه از اول اردیبهشت ماه در سراسر کشور آغاز به کار کرده و تا پایان سال جاری ادامه دارد که در مراکز بهداشتی و درمانی و خانه های بهداشت خوب انجام می شود.

غربالگری تنبلی چشم بیش از 10 هزار کودک در استان

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر گفت: با اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در شش ماهه نخست امسال، 10 هزار و 136 کودک 3 تا 6 ساله استان بوشهر با رعایت کامل شرایط بهداشتی در مرکز مانیتورینگ سنجش شدند. .

3 هزار و 416 نابینا در استان بوشهر تحت پوشش بهزیستی هستند

اسدی راد درباره تعداد کل نابینایان استان بوشهر گفت: تعداد کل نابینایان تحت پوشش بهزیستی استان بوشهر 3 هزار و 416 نفر است که 2 هزار و 152 مرد و هزار و 264 زن نابینا در استان از امور خیریه استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه در دهستان بوشهر 984 نابینا وجود دارد، افزود: شهرستان دشتستان بیشترین و شهرستان عسلویه کمترین نابینایان را به خود اختصاص داده اند.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر افزود: امسال ۱۶۷ میلیون تومان برای ایاب و ذهاب فعالیت های آموزشی، فرهنگی، ورزشی و درمانی ۲۱۲ نابینا پرداخت شد.

وی درباره فعالیت کتابخانه نابینایان گویا در استان بوشهر گفت: 500 نابینا در دشتستان و 1000 نابینا در بوشهر از خدمات کتابخانه گویا بهره مند هستند.

اسدیراد می گوید: در سال 1400، 199 نفر مبتلا به بیماری های چشمی در استان بوشهر شناخته شده بودند.

هزینه خرید و اهدای عینک به 117 کودک بی بضاعت

وی افزود: در برخی موارد مشخص شده است که کودکان نیاز به عینک یا جراحی چشم دارند و در این راستا سازمان های بهزیستی از خانواده هایی که نیاز به عینک یا جراحی چشم دارند حمایت می کنند.

وی تصریح کرد: بهزیستی استان بوشهر هزینه خرید و اهدای عینک 117 کودک بی بضاعت را پرداخت کرد.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر از اجرای طرح غربالگری بینایی اندازه گیری وی در مراکز جمعیتی شهری خبر داد و گفت: مراکز زندگی خوب دارای مرکز معاینه چشم و پس از شناسایی معلولیت کودک هستند. اپتومتریست و چشم پزشک برای تشخیص و درمان فراخوانده می شود.

اسدیراد گفت: بر اساس بررسی های انجام شده مشخص شده است که بیماری هایی مانند آب مروارید، ژنتیک و بارداری از عوامل اصلی نابینایی و اختلال بینایی در استان بوشهر هستند.