1300 میلیارد تومان هزینه عصب کشی دندان های آسیب دیده دانش آموزان 12 ساله – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، کمال حیدری در نشست روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: ماده 43 قانون جوانان جامعه یعنی 60 درصد این قانون به طور مستقیم و غیرمستقیم مربوط به این قانون است. وزارت بهداشت که 47 درصد آن با 20 ماده و 18 مقاله به 90 درصد پیشرفت داشته است. دو مورد را هم رصد می کنیم.

وی افزود: امروز اولین سالگرد تصویب قانون حمایت از خانواده ها و جوانان است، زمان کمی برای اجرای این قانون وجود دارد و هنوز جای کار زیادی وجود دارد.

حیدری اقدامات حوزه سلامت را مبتنی بر مستندات فوق دانست و گفت: پنج هدف اصلی برای اجرای طرح عدالت و کیفیت نظام سلامت در نظر گرفته شد. هدف اول، تقویت، توانبخشی و توسعه شبکه بهداشت و درمان در کشور است که برای تغییر هویت افراد بر اساس این هدف مهم است. امروز 194000 کارمند صحی داریم که 63000 نفر آنها خالی هستند. از 130000 کارمند 50000 نفر قراردادی هستند. همچنین مجوز استخدام 2000 کارگر را داریم اما همچنان 4900 کارگر کم داریم.

وی اهتمام به ارتقای سطح زندگی مراکز بهداشتی و درمانی را مهم برشمرد و یادآور شد: تلاش برای تبدیل مکان های آموزشی به منازل، عمران، تجهیز مراکز – پارکینگ خودرو و موتور سیکلت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

حیدری ارائه خدمات جدید را در تقویت شبکه سلامت موثر دانست و گفت: تمدید بسته خدماتی که سال هاست تغییر نکرده است و آن را بیاورید یک سوم اطلاعات غیر ضروری در سامانه، پردازش پرونده الکترونیک سلامت، تقویت نظارت و ارزیابی و کنترل 330 دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه انجام شد.

معاون وزیر بهداشت در وزارت بهداشت دومین هدف از طرح عدالت و کیفیت نظام سلامت را توسعه نظام سلامت خانواده و نظام سلامت اعلام کرد و گفت: 9 ماه روی این برنامه کار شد و کامپایل نسخه 03 آن. این برنامه توسط 61 کارگروه بررسی شد.

حیدری افزود: نشست پزشکی خانواده در دانشگاه علوم پزشکی برگزار و سناریوی اجرا و خرید خدمات از بخش خصوصی برنامه ریزی می شود. مقدار کمی این کار را انجام دهید زیرا دولت و مجلس فعالانه پیگیر فعالیت پزشک خانواده هستند.

معاون وزیر بهداشت در وزارت بهداشت اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانان را سومین هدف اجرای طرح عدالت و تعالی نظام سلامت دانست و گفت: ضعف در برنامه جامع آموزش و پرورش وجود دارد. و ساخت فرهنگی بچه داشتن این یکی از چالش هایی است که باید حل کنیم.

حیدری، چهارمین هدف، ارتقای سیستم پیشگیری و کنترل بیماری است غیر قابل انتقال گفت و گفت: 13 برنامه برای آن شناخته شده است. در بررسی سال 2020، شیوع دیابت نسبت به چهار سال قبل 2.5 برابر شده است و پیش دیابت در کشور وضعیت خوبی ندارد. از سوی دیگر؛ ارزیابی خطر حمله قلبی در 7 میلیون نفر از جمعیت بالای 30 سال نیز در سال 1400 انجام شد.

معاون وزیر بهداشت در وزارت بهداشت هدف پنجم را ارتقای آگاهی و سطح سواد سلامت در جامعه عنوان کرد و خاطرنشان کرد: باید به تخصص دانشگاه در حوزه دندانپزشکی توجه شود و گفت: 3 هزار و 383 نفر مراکز دارای بخش های دندانپزشکی هستند، اما این رضایتبخش نه

وی یادآور شد: اگر یک دانش آموز 12 ساله 1.5 دندان بشکند برای درمان دندان یک میلیون و 800 هزار نفر از این دانش آموزان به 720 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم اما اگر لاک زدن برای جلوگیری از فلوراید به 190 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

حیدری افزود: اگر دندان این افراد به عصب برسد، هر دندان یک میلیون و 500 هزار تومان تمام می شود که در صورت پیشگیری، کاهش چشمگیری را شاهد خواهیم بود.