10 تا از بهترین روغن های گیاهی برای رشد سریع مو و تقویت آن

روغن های ضروری از گیاهان از طریق روش های تقطیر یا تبخیر استخراج می شوند. در حالی که روغن ها اساسا بخاطر قابلیت های معطر خود معروف هستند، دارای خواص شیمیایی قوی هستند که می تواند برای سلامتی مو مفید باشد. روغنهای ضروری در شرق و هومیوپاتی به علت اثربخشی و عوارض جانبی کم و کم خطر بودن به عنوان یک جایگزین داررویی مورد استفاده قرار می گرفته اند. از مزایای برخی روغنهای ضروری، بهبود سلامتی مو است. روغن های مختلف می توانند از کمک به رشد مو تا قوی کردن مو و ریشه و درخشندگی مورد استفاده قرار گیرند.

1-روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس می تواند باعث افزایش رشد مو شود. دانشمندان دریافته اند که روغن اسطوخودوس دارای خواصی است که میتواند رشد سلولها را افزایش دهد و استرس را کاهش دهد، محققان دریافتند که این روغن قادر به تولید سریعتر مو میشود. همچنین دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتری است که می تواند سلامت پوست سر را بهبود بخشد.

چندین قطره روغن اسطوخودوس را با 3 قاشق روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل مایع مخلوط کنید و آن را به صورت مستقیم بر روی پوست خود بمالید. این کار را حداقل 10 دقیقه قبل از شستن مو و شامپو زدن انجام دهید این کار را چند بار در هفته میتوانید انجام دهید. راجب اسطوخدوس بیشتر بخوانید!

2- روغن گیاه دم اسبی

روغن گیاه دم اسبی حاوی سیلیس است که تصور می شود سرعت و قدرت رشد مو را افزایش داده و شوره سر را کاهش می دهد. آزمایش قرص های خوراکی حاوی روغن آن نشان داد که این روغن باعث افزایش رشد مو و افزایش قدرت مو در زنان می شود. همچنین می تواند به عنوان یک درمان موضعی موثر باشد، شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این روغن به افزایش گردش خون در پوست سر کمک کند، موجود است. 2 قطره روغن گیاه دم اسبی با 2 قاشق غذاخوری روغن حامل مخلوط کنید. آن را به صورت مستقیم بر روی پوست خود بمالید. این کار را حداقل 10 دقیقه قبل از شستن مو و شامپو زدن انجام دهید این کار را چند بار در هفته میتوانید انجام دهید.

3- روغن نعناع

روغن نعناع می تواند موجب احساس خنکی و مور مور شدن شود، زیرا گردش خون را در ناحیه ای که به آن اعمال می شود افزایش می دهد. این امر می تواند رشد مو را افزایش دهد. در آزمایش این روغن روی موش، تعداد فولیکول ها، عمق فولیکول و رشد کلی مو، افزایش پیدا کرد.

مخلوط 2 قطره روغن نعنا با روغن حامل را انتخاب کنید. آن را به پوست سر خود ماساژ دهید و پس از پنج دقیقه با شامپو بشویید.

حتما بخوانید: خال سیاه و سایر لکه های روی صورت را چگونه بدون جراحی از بین ببریم؟ (روش قطعی)

4- روغن رزماری

اگر بخواهید هم ضخامت مو و رشد مو را بهبود ببخشید از روغن رزماری استفاده کنید زیرا به دلیل توانایی آن در بهبودتولید سلولی، انتخاب خوبی است. طبق یک مطالعه، روغن رزماری بخوبی مینوکسیدیل، یک درمان موثر برای رشد مو، با عوارض و خارش پوستی کمتر است.

چند قطره روغن رزماری را با روغن زیتون یا نارگیل مخلوط کنید و آن را روی پوست خود بمالید. این کار را حداقل 10 دقیقه قبل از شستن مو و شامپو زدن انجام دهید. برای نتایج بهتر دو بار در هفته انجام دهید.

5- روغن سدر

به نظر می رسد که روغن سدر باعث افزایش رشد مو و کاهش ریزش مو با متعادل کردن غلظت چربی های تولید شده در پوست سر می شود. همچنین دارای خواص ضد قارچ و ضد باکتریایی است که می تواند شرایط مختلفی را که ممکن است منجر به شوره سر یا ریزش مو شود را از بن ببرد. همچنین در ترکیب با روغن اسطوخدوس و رزماری، سدر باعث کاهش ریزش مو در افراد مبتلا به آلوپسی آرااتا می شود.

چند قطره روغن سدر را با 2 قاشق غذاخوری روغن حامل مخلوط کنید. آن را به پوست سر بمالید و بعد از ده دقیقه بشویید.

6- روغن علف لیمو

شوره سر می تواند یک بیماری رایج باشد و داشتن پوست سالم و بدون چروک، بخش مهمی از سلامتی مو است. روغن علف لیمو یک درمان موثر شوره سر است. یک مطالعه در سال 2015 نشان می دهد که با استعمال این روغن پس از یک هفته، شوره سر به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

این روغن برای شوره سر در صورت استفاده روزانه موثرتر است. روزانه چندین قطره را به شامپو خود اضافه کنید و مطمئن شوید که آن را به پوست سر خود ماساژ داده اید.

حتما بخوانید: جدیدترین و بهترین رژیم غذایی برای روشن شدن پوست (توسط محققان دانشگاه کرنل)

7- روغن آویشن

آویشن با تحریک پوست سر و جلوگیری از ریزش مو می تواند به رشد مو کمک می کند. روغن آویشن نیز مانند روغن سدر در درمان آلوپسی آرئاتا مفید می باشد.

در میان روغنها، آویشن بسیار قوی است. فقط 2 قطره کوچک را در 2 قاشق غذاخوری روغن حامل مخلوط کنید و آن را روی پوست خود بمالید. این کار را حداقل 10 دقیقه قبل از شستن مو و شامپو زدن انجام دهید.

8- روغن مریم گلی

روغن مریم گلی حاوی استات لینالیل است که کمک می کند تا روغن اسطوخودوس در افزایش رشد مو اثر بیشتری داشته باشد. این امر می تواند باعث قویتر شدن مو، علاوه بر افزایش رشد مو و ممانعت از شکستن موها گردد.

3 قطره روغن مریم گلی را با شوینده مورد علاقه خود و یا 1 قاشق غذاخوری روغن حامل مخلوط کنید. در صورت استفاده روزانه از آن، پس از 2 دقیقه شستشو دهید. اگر از آن یک بار یا دو بار در هفته استفاده می کنید، آن را بعد از 10 دقیقه شستشو دهید.

9- روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص قوی، ضد باکتری و ضد میکروبی است. هنگامی که به صورت موضعی استفاده می شود، می تواند به خروج فولیکول های مو کمک کند و در نتیجه رشد مو را افزایش دهد. آون دریافت که اثر گذاری مخلوط حاوی روغن چای و منوکسیدیل در بهبود رشد مو بیشتر از مونوکسیدیل تنها می باشد.

شما می توانید 10 قطره روغن درخت چای را به شامپو مطبوع خود اضافه کنید و آن را روزانه استفاده کنید یا 3 قطره را با 2 قاشق غذاخوری روغن مخلوط مخلوط کنید و آنرا 15 دقیقه قبل از شستشو به پوست سر خود بمالید.

حتما بخوانید: 7 تا از بهترین و جدیدترین روشهای حذف و از بین بردن موهای زائد برای طولانی مدت

10- روغن درخت اولانگ

برای کسانی که مو و پوست خشک دارند و مایل هستند خود را از اسیب های خشکی پوست و مو حفظ کنند روغن درخت ایلنگ گزینه مناسبی است. این روغن برای افرادی که پوست سر خشک دارند، ایده آل است. از آنجا که عدم وجود روغن کافی باعث ایجاد خشکی و شکنندگی مو می شود، این روغن می تواند بافت مو را بهبود بخشد و میزان شکست مو را بهبود بخشد.

5 قطره روغن درخت ایلانگ را با 2 قاشق غذاخوری روغن گرم نارگیل مخلوط کنید. آن را به پوست سر خود ماساژ دهید و سر خود را با یک حوله گرم به مدت 30 دقیقه بپوشانید سپس شستشو دهید. راجب چای اولانگ بیشتر بخوانید!

لینک های بسیار مفید

دیدگاهتان را بنویسید