۶ خطری که لاغری بیش از حد برای شما ایجاد میکند

چطور تشخیص بدیم که لاغریم یا نه؟

شاخص توده بدنی یا BMI شما مشخص میکند که آیا شما لاغر هستید یا خیر؟ BMI شاخصی است که بر اساس قد و وزن شما محدوده وزنی مناسب را برای شما بیان میکند.
نحوه محاسبه  BMI به این صورت است که شما وزن خود را به کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد خود به متر میکنید و یک عدد به دست می آید. اگر این عدد کمتر از ۱۸.۵ باشد شما لاغر هستید و باید به دنبال چاقی و افزایش وزن باشید، اگر این عدد در بازه ۱۸.۵ تا ۲۵ باشد وزن شما در محدوده نرمال است و اگر بیشتر از ۲۵ باشد شما دچار اضافه وزن یا چاقی هستید.
البته در مورد BMI باید سه نکته مهم را در نظر بگیرید:
۱- BMI در ورزشکاران بخاطر حجم عضلانی بیشتر معمولا بیشتر از سایر افراد است و شاخص مناسبی برای تعیین وزن مناسب برای ورزشکاران نیست.
۲- محدوده BMI برای کودکان و نوجوانان با بزرگسالان متفاوت است و اعداد گفته شده در مورد کودکان صدق نمیکند.
۳- در مورد سالمندان نیز بخاطر از دست دادن عضلات نمیتوان بر اساس BMI تصمیم گیری درستی در مورد وزنشان داشت.

کاهش قدرت سیستم ایمنی

در مطالعه ای که اخیرا صورت گرفت ارتباط مستقیمی بین لاغری و افزایش بروز عفونت های مختلف مشاهده شد، البته هنوز محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا لاغری خود به تنهایی میتواند باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی شود و یا اینکه عواملی که باعث لاغری فرد شده اند موجب کاهش قدرت سیستم ایمنی میشود.
به طور مثال سوء تغذیه از طرفی باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی فرد میشود و از طرف دیگر باعث کاهش وزن و لاغری فرد میگردد. 
در این زمینه نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم تا به طور مشخص ارتباط بین لاغری و کاهش قدرت سیستم ایمنی مشخص شود.(۲)

افزایش خطر در جراحی ها و ناموفق بودن جراحی

مطالعه ای که روی افراد لاغر در مقایسه با افرادی که وزن عادی داشتند و نسبت به عمل جراحی زانو اقدام کرده بودند مشاهده شد که میزان بروز عفونت در افراد لاغر بیشتر از افراد عادی بود و به این نتیجه رسیدند که میزان بهبودی بافت های بدن افراد لاغر نسبت به افراد با وزن نرمال کمتر است و سرعت بهبود بافت در این افراد کمتر است.(۳)
البته در این زمینه هم نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد با این حال این مساله که در افراد لاغر سرعت بهبود زخم ها کمتر از افراد با وزن نرمال است اثبات شده.
در مطالعه دیگری مشاهده شد که میزان عوارض در افراد لاغری که عمل جراحی لگن را انجام داده اند نسبت به افراد لاغر بیشتر است، بعلاوه این عوارض در لاغرانی که عمل عروق کرونر قلب و پیوند ریه هم داشتند بیشتر بود. بر اساس مطالعات بیشتر مشاهده شد که میزان مرگ و میر در یک سال اول پس از عمل های جراحی سنگین در افراد لاغر به وضوح بیشتر از افراد با BMI نرمال بودهه.(۴، ۵، ۶، ۷)
به همین دلیل در عمل های جراحی غیر اورژانسی در صورتی که فرد خیلی لاغر باشد قبل از عمل نیاز به افزایش وزن و در صورت چاقی بیش از حد نیاز به کاهش وزن دارد.

راه چاره برای چاق شدن چیست؟

شما میتوانید با تغییر سبک زندگی و عادات غذایی وزن خود را اصلاح نمایید و از عوارض لاغری بیش از حد پیشگیری کنید. از جمله راه هایی که میتوانید برای افزایش وزن استفاده کنید موارد زیر است:

  • سعی کنید وعده های غذایی خود را در مقدار کمتر و دفعات بیشتر استفاده کنید. از میان وعده ها در رژیم غذایی برای چاقی استفاده کنید.
  • از غذا های سرشار از مواد مغذی مثل غلات کامل، میوه ها و سبزی ها، لبنیات، مغز ها و دانه ها و پروتئین در برنامه غذایی برای چاقی استفاده کنید.
  • به نوشیدنی هایی که میخورید توجه داشته باشید، به طور مثال اسموتی ها انتخاب بهتری نسبت به قهوه یا چای هستند، شما میتوانید از میوه ها، سبزی ها و مواد مغذی دیگر در تهیه اسموتی ها استفاده کنید.
  • اگر نوشیدن مایعات اشتهای شما را کاهش میدهد سعی کنید نیم ساعت قبل از وعده های غذایی خودتان چیزی ننوشید.
  • میان وعده های خود را با اضافه کردن مغز ها، دانه ها، پنیر، کره مغز ها و میوه های خشک شده پر انرژی کنید.
  • ورزش را شروع کنید، شما میتوانید با ورزش کردن عضله سازی کنید، بعلاوه ورزش کردن میتواند باعث افزایش اشتهای شما گردد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

دیدگاهتان را بنویسید