گوترش از تمدید آتش بس در یمن استقبال کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد از تمدید آتش بس در یمن به مدت دو ماه دیگر استقبال کرد.

بر اساس این گزارش، «آنتونیو گوترش» گفت: از موافقت طرف ها با تمدید آتش بس در یمن به مدت دو ماه دیگر استقبال می کنم.

وی افزود: از طرفین می خواهم که نسبت به تکمیل بدون تاخیر اجرای کامل مفاد آتش بس به منظور حمایت از منافع تمام طرف های یمنی اقدام نمایند.

گوترش ادامه داد: یمنی ها از زمان اجرایی شدن آتش بس در تاریخ ۲ آوریل گذشته، فوائد حقیقی و ملموس آن را مشاهده کردند. آتش بس، طرف ها را قادر ساخت تا تحت نظارت سازمان ملل متحد برای آغاز مذاکرات جهت بازگشایی راه ها در تعز دیدار کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین حمایت منطقه ای و بین المللی را برای تداوم آتش بس و اجرای موفقیت آمیز آن اساسی و تاثیرگذار عنوان کرد.

«هانس گروندبرگ» نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن روز پنج شنبه اعلام کرد که طرفین درگیر در یمن با همان شروط قبلی توافق اصلی موافقت کردند که آتش‌بس دو ماه دیگر تمدید شود.

سازمان ملل از روز نخست ماه مبارک رمضان آتش‌بس دو ماهه در یمن اعلام کرده بود. توافق آتش بس قبلی به مدت ۲ ماه از ۲ آوریل تا ۲ ژوئن ۲۰۲۲ بود.

گفتنی است که رژیم سعودی بیش از هفت سال است با همراهی چند کشور عربی دیگر وابسته به خود تجاوز به یمن را آغاز کرده است. در طول این تجاوز هزاران نفر از مردم یمن شهید و زخمی و خسارات زیادی نیز به زیرساخت های این کشور وارد شده است.