گلوکزامین چیست

گلوکزامین چیست

گلوکزامین ترکیبی است که در داخل غضروف مفاصل وجود دارد و از زنجیره قند و پروتئین های متصل با هم تشکیل می شود. گلوکزامین به عنوان یک عامل جذب کننده طبیعی و روان کننده مفاصل عمل کرده که با حداقل کردن درد عضلات ، مفصل و استخوان ها به شما کمک می کند تا به راحتی حرکت کنید. گلوکزامین همچنین منجر به بهبود هضم و سلامت روده ، افزایش دامنه حرکت و سلامت مفاصل می گردد.

بدن انسان برای سنتز پروتئین و چربی به منظور شکل گیری بافت های مهم مانند غضروف ها ، به گلوکزامین نیاز دارد. گلوکزامین نقش مهمی در ساختار مفصل ها ، تاندون ها و وترهای عضلانی دارد. علاوه بر این ، به شکل گیری مایع اطراف مفاصل ( مایع مفصلی ) برای روان کاری کمک شایانی می کند. از آنجایی که گلوکزامین نقش مهمی در سلامتی میکروبیوم دارد ، برای سلامتی روده حائز اهمیت است.

گلوکزامین چیست و چگونه کار می کند

بیشتر مطالعات انجام شده در مورد گلوکزامین ، به طور خاص در مورد اثرات گلوکزامین سولفات ، ماده شیمیایی طبیعی موجود در بدن انسان می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف گلوکزامین از طریق مکمل ها و یا مواد غذایی منجر به افزایش میزان غضروف و مایع مفصلی شده و از شکستگی و درد مفاصل جلوگیری می کند. گلوکزامین چیست.

گلوکزامین یک آمینو ساکارید بوده که به ایجاد غضروف ها از ترکیباتی به نام آگرکان پروتئوگلیکن کمک می کند. هیچ مقدار مشخصی برای مصرف گلوکزامین مشخص نشده است ، اما پیشنهاد می شود که روزانه 500 الی 1500 میلی گرم به تنهایی و یا حتی به همراه سایر مکمل ها مانند امگا-3 و سولفات دریافت کنید. مصرف این مقدار گلوکزامین به شما در موارد زیر کمک شایانی می کند :

 1. کاهش التهاب و کمک به واکنش های خود ایمنی معکوس
 2. حفظ سلامت مفصل
 3. کاهش درد مفاصل
 4. محافظت و بازسازی روده
 5. جلوگیری از ناراحتی های معده ، مثانه و روده
 6. درمان بیماری های التهابی و سندرم روده
 7. بازسازی بافت ها و استحکام استخوان ها
فواید گلوکزامین
فواید گلوکزامین

به خاطر داشته باشید که متداول ترین نوع گلوکزامین ، گلوکوزامین سولفات است. به نظر می رسد ” سولفات ” نقش مهمی در سلامتی مفاصل دارد ، زیرا به بدن در تولید غضروف ها کمک می کند. گلوکزامین سولفات نسبت به سایر گلوکزامین ها مانند گلوکزامین هیدروکلراید و N-استیل گلوکزامین ، نقش مهم تری دارد.

اکنون می دانیم گلوکزامین چیست و باید درباره مزایای گلوکزامین اطلاعاتی به دست آوریم. مهم ترین مزایای گلوکزامین عبارتند از :

 • بهبود سلامت عمومی و ورم مفاصل و استخوان ها
 • بهبود هضم و کاهش اختلالات التهاب روده
 • کاهش علام TMJ ( مفصل گیجگاهی زیر واره ای )
 • کاهش درد استخوان

مکمل های گلوکزامین در فرم های مختلفی وجود دارند :

 1. گلوکزامین سولفات ( aka گلوکزامین سولفات )
 2. گلوکزامین هیدروکلراید
 3. N-استیل گلوکزامین و یا استیل گلوکزامین

لیست زیر دستورالعمل های میزان مصرف گلوکزامین برای بزرگسالان می باشد :

 • به منظور بهبود سلامتی مفاصل و کاهش درد مفاصل : یک بار در روز 1500 میلی گرم ( و یا سه بار در روز و هر بار به مقدار 500 میلی گرم ). می توانید گلوکزامین را با سایر مکمل های ضد التهاب از جمله زردچوبه و اسیدهای چرب امگا-3 میل کنید.
 • به منظور کاهش علائم آرتروز / استروآرتریت : روزانه 1500 میلی گرم به همراه 400 میلی گرم کندرویتین سولفات. این مقدار را می توانید با خیال راحت به مدت 3 سال استفاده نمایید. همچنین می توانید از کرم های موضعی که شامل 30 میلی گرم گلوکزامین هستند ، استفاده کنید.
 • به منظور بهبود هضم غذا : روزانه 1500 میلی گرم میل کنید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید