گلوتامین و بررسی پودر و کپسول ال گلوتامین پی ان سی

گلوتامین یک اسید آمینه مهم، دارای ساختاری پروتئینی و عملکردهای متعدد در بدن می باشد. این ترکیب بخش مهمی از سیستم ایمنی بوده و همچنین در سلامت روده نیز، نقشی مهم دارد.

بدن بطور طبیعی این اسید آمینه را تولید نموده و در بسیاری از غذاها نیز یافت می شود. با این حال، ممکن است ندانید که آیا نیازمند مصرف مکمل برای دریافت گلوتامین اضافی جهت رسیدن به سلامتی مطلوب هستید یا خیر.

در این مقاله به بررسی اهمیت گلوتامین پرداخته و مزایا و ایمنی مکمل های گلوتامین مورد بررسی قرار می گیرند.

در انتها نیز پودر (کپسول) ال گلوتامین پی ان سی معرفی شده و مزایا و ویژگی های آن مورد بررسی قرار می گیرد. (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این دارو می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد.

گلوتامین چیست

گلوتامین چیست؟

همانطور که بیان شد گلوتامین یک اسید آمینه است.

اسید آمینه ها مولکول هایی هستند که نقش مهمی در بدن دارند. هدف اصلی آن ها بکارگیری بعنوان بلوک ساختمانی برای پروتئین ها (که برای اندام های بدن بسیار مهم هستند) می باشد.

آن ها عملکردهای دیگری همانند انتقال مواد در خون و مبارزه با باکتری ها و ویروس های مضر را نیز ارائه می دهند.

مانند بسیاری از اسید آمینه های دیگر، گلوتامین در دو فرم مختلف وجود دارد: ال گلوتامین و دی گلوتامین

نکاتی در مورد گلوتامین:

دو فرم آن تقریبا یکسان هستند اما در ترکیب مولکولی کمی با یکدیگر متفاوتند.

فرم موجود در مواد غذایی و مکمل ها ال گلوتامین می باشد.

برخی مکمل ها ال گلوتامین را در لیست ترکیبات خود ذکر می کنند و برخی به اصطلاح گسترده تر گلوتامین اشاره می کنند.

در حالی که از ال گلوتامین برای ساختن پروتئین ها و انجام سایر عملکردها استفاده می شود، به نظر می رسد که دی گلوتامین در موجودات زنده نسبتاً بی اهمیت باشد.

ال گلوتامین می تواند به طور طبیعی در بدن تولید شود. درحقیقت، فراوان ترین اسید آمینه موجود در خون و سایر مایعات بدن است.

با وجود تولید طبیعی در بدن، مواقعی وجود دارد که گلوتامین مورد نیاز، از میزان تولید شده توسط بدن بیشتر است. بنابراین گلوتامین تحت شرایطی خاص، از جمله آسیب یا بیماری ها، ضروری محسوب شده و باید از طریق رژیم غذایی برای بدن فراهم شود.

گلوتامین یک مولکول مهم برای سیستم ایمنی و سلامت روده می باشد.

در بسیاری از غذاها یافت می شود:

گلوتامین به طور طبیعی در غذاهای متنوعی یافت می شود. تخمین زده شده است که یک رژیم غذایی معمولی حاوی 3 تا 6 گرم گلوتامین در روز است اما این بسته به رژیم غذایی هر فرد می تواند متفاوت باشد.

بیشترین مقادیر آن در محصولات حیوانی، به دلیل داشتن پروتئین زیاد، یافت می شود. با این حال، برخی از غذاهای گیاهی دارای درصد بیشتری از گلوتامین در پروتئین خود هستند.

در یک مطالعه از تکنیک های پیشرفته آزمایشگاهی برای تعیین میزان ال گلوتامین در غذاهای مختلف استفاده شده است.

در زیر درصد ال گلوتامین موجود در پروتئین های هر ماده غذایی ذکر شده است:

تخم مرغ: 4.4% (0.6 گرم در هر 100 گرم تخم مرغ)

گوشت گاو: 4.8% (1.2 گرم در 100 گرم گوشت گاو)

شیر بدون چربی: 1/8% (0.3 گرم در 100 گرم شیر)

توفو: 9.1% (0.6 گرم در 100 گرم توفو)

برنج سفید: 11.1% (0.3 گرم در 100 گرم برنج)

ذرت: 16.2% (0.4 گرم در 100 گرم ذرت)

مواد غذایی حاوی گلوتامین

اگرچه پروتین های برخی از منابع گیاهی مانند برنج سفید و ذرت، دارای درصد زیادی از گلوتامین می باشند ولی بصورت کلی دارای پروتئین نسبتا کمی هستند. بنابراین، گوشت و سایر محصولات حیوانی ساده ترین راه برای به دست آوردن مقادیر زیاد گلوتامین می باشند.

نکته: متأسفانه، محتوای دقیق گلوتامین در بسیاری از غذاهای خاص مورد مطالعه قرار نگرفته است. با این حال، از آنجا که گلوتامین یک قسمت ضروری از پروتئین ها می باشد، تقریباً هر ماده غذایی حاوی پروتئین حاوی مقداری گلوتامین است.

بنابراین تمرکز روی دریافت مقدار کافی پروتئین در رژیم غذایی کلی، راهی آسان برای افزایش بالقوه میزان گلوتامین مورد استفاده است.

مقدار مصرف، ایمنی و عوارض جانبی

از آنجا که گلوتامین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود و در بسیاری از غذاها یافت می شود، جای نگرانی نیست که در مقادیر طبیعی مضر باشد. تخمین زده شده است که یک رژیم غذایی معمولی می تواند حاوی 3 تا 6 گرم گلوتامین در روز باشد، هر چند این مقدار بسته به نوع و مقدار غذاهای مصرفی می تواند متفاوت باشد.

در مطالعات انجام شده بر روی مکمل های گلوتامین، از طیف گسترده ای از دوزها استفاده شده است (از حدود 5 گرم در روز تا دوزهای بالای تقریبا 45 گرم در روز، به مدت شش هفته).

اگرچه هیچ عوارض جانبی منفی با این دوز بالا گزارش نشده است، اما نشانگرهای ایمنی خون به طور خاص مورد بررسی قرار نگرفتند.

مطالعات دیگر نیز حداقل نگرانی های ایمنی در مورد مکمل های کوتاه مدت (تا 14 گرم در روز) را گزارش کرده اند. به طور کلی، اعتقاد بر این است که استفاده کوتاه مدت از مکمل ها احتمالا بی خطر است. با این حال، برخی از دانشمندان در مورد استفاده ی پایدار از آنها، نگرانی هایی را ابراز نموده اند.

نکته: اضافه کردن گلوتامین به یک رژیم غذایی منظم می تواند باعث ایجاد تغییرات مختلف در نحوه جذب و پردازش اسیدهای آمینه در بدن گردد. با این حال، اثرات طولانی مدت این تغییرات ناشناخته است. بنابراین، اطلاعات بیشتری در مورد مکمل های بلند مدت لازم است، به خصوص در مواردی که از دوزهای بالا استفاده می شود.

توجه: ممکن است مکمل های گلوتامینی که بر پایه ی محصولات حیوانی (رژیم غذایی با پروتئین بالا) هستند در مقایسه با مکمل های بیس گیاهی (رژیم غذایی با پروتئین کم) تاثیرات یکسانی نداشته باشند.

اگر رژیم غذایی گیاهی با محتوای گلوتامین کم مصرف می کنید، درحالیکه می توانید از رژیم غذایی خود مقدار نرمال گلوتامین را دریافت نمایید، اما می توانید از مکمل جهت دریافت گلوتامین اضافی استفاده نمایید.

بصورت کلی اگر تصمیم دارید که یک مکمل گلوتامین را استفاده کنید، احتمالا بهتر است با یک دوز محافظه کارانه در حدود 5 گرم در روز شروع کنید.

تأثیر گلوتامین بر افزایش عضلات و عملکرد ورزشی

به دلیل نقش گلوتامین بعنوان بلوک ساختمانی پروتئین، برخی از محققان، تاثیر مصرف گلوتامین بعنوان یک مکمل را بر روی بهبود حجم عضلات یا عملکرد ورزشی مورد آزمایش قرار داده اند.

براساس مطالعه انجام شده بر روی 31 داوطلب که در طول شش هفته تمرین بدنسازی، گلوتامین و دارونما (در دوگروه) مصرف کردند، بهبود حجم و قدرت عضلانی در هر دو گروه مشاهده شد. در این بررسی، هیچ تفاوتی بین دو گروه وجود نداشت.

همچنین مطالعات اضافی دیگر نیز نشان داده اند که مکمل های گلوتامین هیچ تاثیری بر حجم یا عملکرد عضلات ندارند.

با این حال، برخی تحقیقات گزارش داده اند که مصرف مکمل های گلوتامین ممکن است باعث کاهش درد عضلات و بهبود ریکاوری پس از ورزش شدید شوند. در حقیقت، یک مطالعه نشان داد که گلوتامین یا گلوتامین همراه با کربوهیدرات ها می توانند، به کاهش نشانه های خستگی ناشی از دو ساعت دویدن، کمک کنند.

همچنین از گلوتامین جهت تقویت عملکرد سیستم ایمنی ورزشکاران استفاده شده است، در این خصوص نتایج اثربخشی متفاوت است.

تحقیقات دیگری، نشان داده اند که افزودن گلوتامین به کربوهیدرات ها و اسیدهای آمینه خاص، باعث بهبود ریکاوری ذخیره کربوهیدرات (گلیکوژن) در عضلات نمی شود. در این خصوص اطلاعات کامل نیست.

در پایان شواهدی که نشان دهد این مکمل ها جهت افزایش حجم یا قدرت عضلات دارای مزایا بوده اند، وجود ندارد.

برای سایر تاثیرات، شواهد محدودی وجود دارد اما باز تحقیقات بیشتری موردنیاز است.

نکته ی قابل توجه این است که بسیاری از ورزشکاران پروتئین زیادی را از طریق رژیم های غذایی معمول خود جذب می کنند، به این معنی که ممکن است آن ها مقادیر زیادی از گلوتامین را حتی بدون مصرف مکمل مصرف نمایند.

 

گلووتامین

مزیای دیگر:

  • مهم برای سیستم ایمنی

گلوتامین در عملکرد سیستم ایمنی نقش مهمی دارد. با این حال، در طول بیماری یا آسیب، ممکن است بدن نتواند میزان کافی از آن را تولید کند. مکمل های گلوتامین ممکن است به بهبود عملکرد سیستم ایمنی و حفظ ذخایر پروتئین در بدن کمک کنند.

  • دارای نقش در سلامت روده

روده بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن است. گلوتامین نیز یک منبع انرژی برای سلول های روده ای و ایمنی است که می تواند به حفظ سد بین روده و سایر بدن و به رشد مناسب سلول های روده کمک کند.

پودر (کپسول) ال گلوتامین پی ان سی

شركت داروسازی و مكمل غذایی كارن با مشاركت شركت Mass Global Nutrition كانادا با استفاده از بهترين و با کیفیت ترین مواد اوليه وارداتی از کمپانی های معتبر و بكارگيری كادر علمی مجرب با تخصص های ویژه از جمله متخصصین تغذیه در واحدهای مختلف، علاوه بر تولید مکمل های غذایی بخش تندرستی و بیمارستانی، اقدام به توليد انواع مكمل های غذايی ورزشی با نام تجاری PNC، داینامکس و دارو کرده است.

مکمل ال گلوتامین پی ان سی جهت مصرف دارای دو فرم پودری و کپسولی می باشد که در ادامه به بررسی مزایا و ویژگی های آن پرداخته می شود.

پودر (کپسول) ال گلوتامین پی ان سی (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید) 

** مناسب خانم ها و آقایان

** کاهش کوفتگی در عضلات و افزایش کارایی بدن

** ایجاد تاخیر در خستگی بواسطه ی کمک به حذف آمونیاک

** ارتقاء عملکرد سیستم ایمنی

** کمک به بازسازی گلیکوژن در عضلات

** آنابولیسم پروتئين ها و کمک به عضله سازی

** تسریع ریکاوری بعد از تمرین خصوصا بعد از تمرین شدید

** جلوگیری از تحليل عضلات پس از مسابقه

** حاوی ال گلوتامین خالص به شکل پودر و کپسول

 

طریقه ی مصرف:

فرم پودر

 به عنوان یک مکمل رژیم غذایی، 1 قاشق چایخوری (5 گرم) از پودر را در 150 میلی لیتر آب یا هر نوع آب میوه مخلوط کرده و 1 تا 2 بار در روز مصرف کنید. ترجیحاً ال گلوتامین قبل و بعد از تمرین استفاده شود.

فرم کپسول

30 دقیقه تا 2 ساعت قبل از تمرین: مصرف 1-3 کپسول

و

30 تا 60 دقیقه بعد از تمرین: مصرف 1-2 کپسول

توجه

** گلوتامین ممکن است در برخی از افراد باعث واکنش آلرژی شود. حتما قبل از استفاده ی مداوم برای اطمینان از عدم حساسیت آن را تست کنید.

**در صورت بروز هرگونه حساسیت از مصرف آن خودداری کنید.

** زنان باردار و شيرده، سالمندان، افراد زير 18 سال، افراد مبتلا به بيماريهای مزمن مانند ديابت يا نارسايی كليوی و مصرف کنندگان داروهای بدون نسخه، قبل از مصرف اين مکمل باید با پزشك مشورت کنند.

نکته

** گلوتامین را در آب داغ حل نکنید.

** از آنجا که گلوتامین در محلول آبی ناپایدار است، بعد از تهیه باید بلافاصله مصرف شود.

 

مکمل های غذایی را می توانید بدون ارائه ی نسخه ی پزشک از داروخانه ها تهیه کنید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل غذایی ابتدا از نیاز های بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این دارو می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !

[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید