گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه آمریکا با رئیس جمهور آذربایجان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا و وزیر امور خارجه آمریکا با رئیس جمهوری آذربایجان تلفنی گفتگو کردند.

اخبار مربوط به «آنتونی یک بار دیگر“، وزیر امور خارجه آمریکا با “الهام علی اف“؛ رئیس جمهور آذربایجانN.D قیمتسخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت.

محله او در بیانیه ای در این باره گفت: «آنتونی آره یک بار دیگر وزیر امور خارجه امروز با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان سخنرانی کرد. وزیر یک بار دیگر وی از اقدامات مثبت آذربایجان و ارمنستان برای دستیابی به توافق صلح پایدار از جمله مذاکرات مستقیم اخیر وزیران امور خارجه و سران دو کشور قدردانی کرد.

در ادامه اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که «وزیر. یک بار دیگر وی آزادی 17 اسیر جنگی آذربایجان در ارمنستان در 4 اکتبر و رئیس جمهور علی را تبریک گفت اف وی خواستار ادامه اقدامات ویژه برای حمایت از صلح شد.

مطابق با قیمتدر این گفتگوی تلفنی یک بار دیگر وی بر حمایت آمریکا از روابط دوجانبه جمهوری آذربایجان و ارمنستان از جمله تعیین مرزهای روشن، خطوط مواصلاتی، بازپروری و شناسایی مفقودین، بازگشت اسرا و سایر موضوعات تاکید کرد.

وزیر امور خارجه وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگوی تلفنی با الهام علی افهمچنین بر اهمیت گفتگو در مورد حقوق و امنیت برای مردم قره باغ و لزوم حفظ آتش بس و تمرکز بر توافق مذاکره به عنوان تنها راه دستیابی به صلح پایدار تاکید کرد.

با وجود بازپس گیری منطقه قره باغ از ارمنستان، اقدامات نظامی آذربایجان حاکی از پروژه بزرگتری برای منطقه قفقاز است. علی اف در آخرین بیانیه خود درباره قره باغ و دالان زنگزور دو مشکل ملی در آذربایجان مطرح کرد. همچنین باکو در موضعی بی سابقه اعلام کرد که مرزهای 1919 (ویلیام تامسون) را می پذیرد! این اظهارات به معنای قصد آذربایجان برای اشغال جنوب ارمنستان و قطع مرز ایران و ارمنستان (دروازه اروپا) است.

به گزارش مهر، در بحبوحه بحران فزاینده بین جمهوری آذربایجان و ایروان، سفر ماه گذشته نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان به ایروان از برنامه ها و اهداف این کشور خبر داد، سفر ماه گذشته نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در منطقه قفقاز جنوبی استراتژیک است. هدف اولیه آمریکایی ها از مشارکت فعال در درگیری در منطقه قفقاز، گسترش حوزه نفوذ ناتو در این منطقه است. پس از ورود به گرجستان، سازمان پیمان آتلانتیک جنوبی قصد دارد در باکو و ایروان مواضع ایجاد کند. شکی نیست که عدم تمرکز روسیه بر توافق نظامی با ارمنستان و شکست این کشور در جنگ قره باغ دلیل خوبی برای تمایل رهبران این کشور به روی آوردن به غرب ایجاد می کند.

هدف دوم حضور آمریکا در منطقه قفقاز تکمیل کریدور انرژی از دریای خزر تا جنوب اروپا است. شکی نیست که منابع هیدروکربنی در این منطقه می تواند بخشی از فشار وارد شده توسط روسیه بر قاره اروپا را کاهش دهد. اما هدف سوم واشنگتن از افزایش مداخله در توسعه این منطقه، ایجاد پایگاهی در مرز شمالی ایران و مرز جنوبی روسیه است تا از این طریق بتواند بر فعالیت های دفاعی- نظامی نظارت کند. دو کشور، زمانی که مبنای مداخله در امور داخلی تهران- مسکو لازم باشد.