گفتگوی بن سلمان و پوتین درباره اوکراین – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، محمد بن سلمان شاهزاده سعودی و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تلفنی گفتگو کردند.

کرملین روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این تماس تلفنی به مناسبت نودمین سالگرد تاسیس پادشاهی عربستان سعودی انجام شده و گسترش همکاری های اقتصادی و بازار نفت یکی از موضوعات اصلی مورد بحث در این نشست بوده است. مذاکرات بین دو طرف همکاری در چارچوب سازمان همکاری شانگهای نیز از دیگر محورهای گفت وگوی بن سلمان و پوتین اعلام شد.

بر اساس بیانیه کرملین، بن سلمان با صحبت از نقش فزاینده سازمان همکاری شانگهای در امور بین المللی، آمادگی ریاض را برای مشارکت فعال و موثر در این سازمان اعلام کرد. دو طرف همچنین در مورد تنظیم قیمت نفت و توافق حاصل شده در مورد تبادل اسیران جنگی در اوکراین گفتگو کردند.

به گفته دفتر ریاست جمهوری روسیه، بن سلمان به پوتین قول داده است که اوایل پاییز امسال به همراه هیئت های ارشد ریاض در کنفرانس هفته انرژی روسیه در مسکو شرکت خواهد کرد.

پس از میانجیگری موفقیت آمیز عربستان سعودی بین روسیه و اوکراین برای تبادل اسرا و ورود آنها به ریاض، وزیر امور خارجه آمریکا از پذیرش این روند توسط کشورش خبر داد و از ریاض تشکر کرد.

بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن در واکنش به مبادله اسرا بین روسیه و اوکراین با میانجیگری عربستان سعودی، گفت که کشورش طرفدار تبادل اسرا بین اوکراین و روسیه است، از جمله دو آمریکایی که در حین بازداشت دستگیر شدند. خدمت در ارتش ارتش اوکراین

پیشتر وزارت امور خارجه عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد: روسیه 10 زندانی خارجی از اوکراین شامل 5 انگلیسی، دو آمریکایی و سه شهروند سوئدی کرواسی و مراکش را در سیستم تبادل زندانیان آزاد کرده است. جنگ با میانجیگری عربستان سعودی و هواپیما ناقل این اسرا در عربستان فرود آمد.

این وزارتخانه افزود: مقامات سعودی این زندانیان را گرفته و از روسیه به عربستان سعودی منتقل کرده و سعی در تسهیل بازگشت آنها به کشورشان داشتند.