گفتگوی اردوغان با نخست وزیر جدید سوئد درباره عضویت در ناتو – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «رجب تمیز اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با “اولف کریسترسون“، نخست وزیر جدید سوئد هو تلفن همراه صحبت کردند و در این تماس تلفنی گفتند که رابطه دو کشور و موضوع عضویت در ناتو نباید در گروگان تروریست ها باشد.

سوئد و فنلاند به استثنای ترکیه و مجارستان تاکنون برای عضویت در ناتو درخواست داده اند. کمک و سوئد اکنون در تلاش است تا با وجود درخواست ترکیه مبنی بر قطع حمایت و دستگیری و آزادی اعضای گروه کرد، ترکیه را تحت فشار قرار دهد. PK. ک قبلا تاسیس شده است

اردوغان همچنین در گفت و گوی تلفنی با نخست وزیر جدید سوئد اعلام کرد که ترکیه آماده توسعه روابط دوجانبه با دولت سوئد در همه زمینه ها است. رئیس جمهور ترکیه اشاره کرد که آنکارا از بیانیه نخست وزیر کریسترسون وی با توجه به تمایل به عمل به توصیه های سه طرف گفت که سوابق کتبی سه طرف راهنمای آن خواهد بود. در این بیانیه ذکر شده است.

ترکیه با ورود فنلاند و سوئد به ناتو به دلیل تساهل این کشورها با تروریست ها، از جمله آنهایی که با آنچه آنکارا تروریست می داند، گروه فتح الله مرتبط هستند، مخالف است. جولان (FETO) مبلغان اسلام (FETO) و حزب کارگران کردستان ممنوع شد.

ماه پیش، رجب تمیز اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد تا زمانی که همه وعده‌های آنکارا محقق نشود، این کشور به موضع مخالف خود در خصوص پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو پایبند بوده و به مخالفت با عضویت هر دو کشور در ناتو ادامه خواهد داد.

فنلاند و سوئد که در 18 مه درخواست پیوستن به ناتو را داده بودند، قرار بود در نشست آتی رهبری ناتو دعوتنامه های رسمی برای پیوستن به این بلوک دریافت کنند، اما ترکیه روند الحاق هر دو کشور را مسدود کرد.

در نشست سه جانبه قبلی بین مقامات ترکیه، سوئد و فنلاند در مادرید اسپانیا، وزرای خارجه سه کشور توافقنامه ای را امضا کردند که به سوئد و فنلاند اجازه می دهد به ائتلاف ناتو بپیوندند. این سند به طور مشخص همکاری دو کشور شمال اروپا با آنکارا در مبارزه با تروریسم را پیش بینی کرده بود و منظور ترک ها گروه تروریستی حزب کارگران کردستان است.PKK) و شاخه های آن. ترکیه از سوئد و فنلاند انتظار دارد اعضای دو بلوک را به آنکارا تحویل دهند. اردوغان بعداً گفت که سوئد قول داده بود 73 مظنون به تروریسم را به ترکیه بفرستد، اما سوئد از انجام این کار خودداری کرد. همچنین سوئد اخیراً محدودیت‌های صادرات تسلیحات به ترکیه را که در سال 2019 اعمال شده بود، لغو کرد، اما به نظر می‌رسد ترکیه همچنان به تأمین اعضای پ‌ک‌ک ادامه می‌دهد. ک. K به عنوان فشارش بده معیارهای عضویت سوئد و فنلاند در ناتو سختگیرانه است.