گروسی: ایران همچنان در بالاترین سطح ثروتمند است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکایی درباره تلاش‌های ایران در تولید تسلیحات هسته‌ای گفت: هیچ اطلاعاتی در دست نیست.

بر اساس این گزارش، گروسی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان افزود: ایران در حال حاضر مشغول غنی‌سازی اورانیوم تا سطوح بالا و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها است.

وی ادامه داد: نمی دانیم سرنوشت برنامه هسته ای ایران چه خواهد شد. ایران باید تمام توانایی های بازرسی خود را بازگرداند.

گروسی می گوید: راه جلب اعتماد، پیگیری است و گفتن حرف های خوب کافی نیست.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته ای گفت: این مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است و اگر شکستی رخ دهد وارد فاز بسیار نامشخصی خواهیم شد.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این در گفت‌وگو با روزنامه اسپانیایی Pais گفته بود: «یک نظام حقوقی وجود داشت که به تعدادی محدودیت‌های داوطلبانه برای ایران نیاز داشت که بخشی از یک برنامه جامع بود. همکاری».

به گفته «رافائل گروسی»، پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا تصمیم به خروج از برجام (بر خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت) گرفت، به آرامی و پیوسته در حال خروج ایران از تعهدات خود است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: امروز برنامه هسته ای داریم که نسبت به سال 2015 رشد چشمگیری داشته است، این بدان معنا نیست که ایران در حال ساخت سلاح هسته ای است. فعالیت های هسته ای ایران نه تنها افزایش یافته، بلکه از نظر کیفی نیز افزایش یافته است.

رافائل گروسی افزود: بنابراین ما در شرایط سختی قرار داریم، زیرا ایران نه تنها قاطعانه و سریع پیش می رود، بلکه در عین حال دید آژانس را در همه این حوزه ها کاهش داده است و من فکر می کنم همین است. یک موقعیت حساس در میان چیزهای دیگر.

این زمانی است که برنامه اقدام مشترک (برجام) توسط 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (برجام) در سال 2015 و تهران از سوی دیگر امضا شد.

لازم به ذکر است که پس از گذشت چند ماه از ادامه مذاکرات برای دور جدید تحریم ها علیه ایران، آمریکا همچنان مانع موفقیت آن است.