کشورهای عربی طرح خاورمیانه ناتو آمریکا را رد کردند – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «میخائیل بوگدانوفنماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا روز سه شنبه گفت که ایجاد ناتو در خاورمیانه که آمریکا را دنبال می کند مغایر با منافع راهبردی آمریکا است. کشورهای عربی آن را نمی پذیرند. .

این مقام روسی به تلویزیون روسیه گفت: باید دید که آیا ناتو در خاورمیانه خواهد ماند یا خیر. آنها نیاز به ایجاد مناطق خوب و روابط خوب با مردم کشورهای این منطقه دارند، نه برعکس!

اخیراً ملک عبدالله دوم پادشاه اردن با شبکه آمریکایی درباره امکان همبستگی نظامی در خاورمیانه مشابه توافق ناتو صحبت کرد که با واکنش های متعدد منطقه و بین المللی مواجه شد. بین المللی به آنها پرداخته شده و هدف و اساس چنین پیشنهادی هنوز مشخص نیست.

از سوی دیگر، چند روز پیش،فیصل بن فرحان. رئیس جمهور آمریکا در دیدار با «جو بایدن» با اعضای شورای همکاری خلیج فارس و همچنین وزیر امور خارجه اردن، مصر و عراق، دیدار کرد. عربستان سعودی در کنفرانس جده همه مسائل مربوط به “ناتوی عربی” را مطرح کرد و آن را تکذیب کرد و گفت “نمی داند این نام از کجا آمده است.” بن فرحان تأیید کرد: موضوع «ناتوی عربی» در همه کنفرانس‌های منطقه‌ای مطرح نشد.

از زمانی که ترامپ موضوع ناتوی عربی را مطرح کرد، در آمریکا و کشورهای عربی منطقه رواج داشت، اما تاکنون هیچ تاثیری نداشته است.