کره شمالی دو موشک راهبردی دوربرد آزمایش کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، رسانه های شرق آسیا بامداد پنجشنبه از آزمایش دو موشک راهبردی توسط کره شمالی خبر دادند.

گفته می شود پرتاب این دو موشک استراتژیک با حضور و تماشای رهبر کیم جونگ اون صورت گرفته است. این کشور تمام شده است.

پرتاب موشک جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی در یک سری آزمایش های تسلیحاتی در هفته های اخیر بود که همزمان با افزایش تنش ها در جنوب شرقی آسیا بود.

خبرگزاری دولتی کره شمالی گفت که کیم شخصاً بر پرتاب این موشک‌ها نظارت داشته است که 2000 کیلومتر (1240 مایل) را در اقیانوس طی کرده است. همچنین گفته می شود این موشک ها به هدف خود رسیده اند، البته مشخص نیست این اهداف چه بوده و کجا بوده اند.

در همین رابطه خبرگزاری دولتی کره شمالی اعلام کرد: رهبری این کشور از آزمایش های انجام شده با هدف افزایش کارایی موشک های ارتش در عملیات تاکتیکی هسته ای ابراز خرسندی کرد.

پس از آزمایش موشکی اخیر، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی گفت که ما باید منطقه عملیاتی نیروهای استراتژیک هسته ای خود را گسترش دهیم. در بیانیه رهبری کره شمالی گفت: «ما باید تمام تلاش ها را بر توسعه و شتاب بی پایان نیروهای مسلح هسته ای ملی متمرکز کنیم.

قبل از از این رو، کیم در کنگره مهم و مهم حزب کمونیست کره شمالی در ژانویه 2021 گفت که دستیابی به سلاح های هسته ای تاکتیکی (سلاح های کوچکتر و سبک تر برای استفاده در جنگ) را در اولویت قرار داده است. او همچنین قول داد که در اسرع وقت سلاح های هسته ای کره شمالی را توسعه دهد.

کره شمالی ماه گذشته نیز قانون هسته ای خود را بازنگری کرد تا حملات پیشگیرانه را مجاز کند و کیم کره شمالی را یک قدرت هسته ای “غیرقابل بازگشت” اعلام کرد و عملاً به هرگونه احتمالی که در آن بحث درباره تسلیحات در این کشور وجود داشت پایان داد..

در هفته‌های اخیر، سئول، توکیو و واشنگتن تمرین‌های نظامی مشترکی از جمله استقرار کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا در منطقه انجام داده‌اند که خشم پیونگ یانگ را برانگیخته است. کره شمالی پیش وی گفت: این تمرین‌ها برای حمله و رزم است است.

پیش از این، برخی کارشناسان به خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفته بودند آزمایش موشکی اخیر کره شمالی می تواند مقدمه ای برای مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ باشد..

رسانه دولتی کره شمالی روز دوشنبه گزارش داد که آزمایش موشکی این کشور با هدف مقابله با حمله احتمالی آمریکا و کره جنوبی با سلاح های هسته ای تاکتیکی انجام شده است. این منبع کره شمالی همچنین افزود: موشکی که در 4 اکتبر بر فراز ژاپن پرواز کرد، نوعی موشک بالستیک میان برد دوربرد بود که برای ارسال سیگنال هشدار قوی به دشمن پرتاب شد..

پنتاگون هفته گذشته تخمین زد که کره شمالی برای یک آزمایش هسته ای واقعی آماده می شود. کره شمالی آخرین بار در سال 2017 بمب اتمی را در سایت پونگی-ری آزمایش کرد. با این حال، تونلی منتهی به تاسیسات زیرزمینی کره شمالی در سال 2018 در جریان مذاکرات بر سر توافق صلح آمریکا و کره شمالی با رئیس جمهور دونالد ترامپ منفجر شد، اما کارشناسان می گویند این ساختمان ها منفجر شد. قابل بازسازی است..

نیکولای سوکوف، کارشناس ارشد مرکز خلع سلاح و عدم اشاعه مستقر در وین، به اسپوتنیک گفت که این کشور ممکن است قبل از شروع مذاکرات موشکی اخیر کره شمالی، از ایالات متحده اجازه بگیرد.

سوکوف گفت: «اکنون صحبت درباره راه حل سیاسی تقریباً غیرممکن است، اگرچه نمایش توانایی های موشکی ممکن است مقدمه ای برای ارتباط و تلاش برای مذاکره برای موضع قوی تر از سوی کره شمالی باشد».

کره شمالی اصرار دارد که رزمایش های موشکی آزمایشی «برای آزمایش امکان خلع سلاح هسته ای و خلع سلاح هسته ای» است و در پاسخ به مانورهای نظامی مشترک ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن است..

دیوید اشمرلر، محقق ارشد مرکز جیمز مارتین برای مطالعات عدم اشاعه در موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری، همچنین پیش‌بینی کرد که خطرات ممکن است در یکی از ناآرام‌ترین مناطق جهان مطرح شود. می تواند آن را در هر زمان انجام دهد. در آینده چنین اقدامی انجام دهد. این کارشناس همچنین گفت: تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که سایت آزمایش پونگی ری در حال بازسازی است..

Schmerler همچنین افزود: “من زمان را پیش بینی نمی کنم، زیرا بستگی به زمان به روز رسانی وب سایت دارد.” اقدامات اخیر نشان می دهد که آنها قصد دارند دوباره آزمایش کنند، اما در زمانی که خودشان انتخاب می کنند.

دیوید اشمرلر همچنین افزود: کره شمالی هیچ قصد یا دلیلی برای خلع سلاح هسته ای ندارد و با توجه به اینکه در موقعیت غیرقابل بازگشتی قرار دارد، بهترین چیزی که می توانیم به آن امیدوار باشیم تعلیق موشک ها و آزمایش های هسته ای و چگونگی دستیابی به آن است. برای این منظور نیازمند مجوز سیاسی ایالات متحده آمریکا به کره شمالی است.»

کره شمالی در اوایل سپتامبر، کمتر از دو ماه پیش، خود را یک کشور دارای سلاح هسته ای اعلام کرد. دکتر. رامانا، رئیس خلع سلاح، امنیت جهانی و انسانی در مؤسسه لیو، معتقد است: «همه کشورهای دارای سلاح هسته‌ای تمایل پنهانی دارند. اما کره شمالی دشوارتر از سایرین است. بنابراین من در مورد کره شمالی گمانه زنی نمی کنم. اما واضح است که این اقدامات منجر به شکست صلح در شبه جزیره کره خواهد شد