کراتین مونوهیدرات

کراتین مونوهیدرات یکی از محبوب ترین مکمل ها برای افزایش حجم عضلات ، بهبود عملکرد و افزایش قدرت محسوب می شود. طبق تحقیقات صورت گرفته توسط NCAA حدود 40% از ورزشکاران از مکمل کراتین استفاده می کنند.

کراتین مونوهیدرات چیست ؟

از آنجایی که کراتین حاوی ترکیبات نیتروژن است شبیه به پروتئین می باشد ، اما یک پروتئین واقعی نیست. در دنیای بیوشیمی تغذیه ، کراتین مونوهیدرات به عنوان ” نیتروژن – غیرپروتئینی ” شناخته شده است که هم از طریق غذایی که می خوریم ( معمولا گوشت و ماهی ) و هم در داخل بدن از طریق آمینو اسیدهای گلیسین ، آرژنین و متیونین تشکیل می شود.

کراتین مونوهیدرات چگونه در داخل بدن عمل می کند ؟

کراتین یک عامل کلیدی در سیستم انرژی فسفاته ، منبع اولیه ATP ( زیر بنای اصلی انرژی در بدن ما ) در طول فعالیت های کوتاه مدت و شدید است. کراتین به صورت کراتین آزاد و فسفوکراتین در بدن وجود دارد. فسفوکراتین ( PC ) به عنوان مخزن فسفات انرژی بالا عمل می کند. عملکرد PC آزادسازی ATP در عضلاتی است که از طریق انتقال گروه فسفات به ADP ( که از طریق هیدرولیز ATP برای انرژی عضلات منقبض ) منقبض می شوند. زمانی که ذخایر کراتین عضلات تمام شود ، سیستم انرژی کوتاه مدت با شدت بالا ، کاهش یافته و عضلات ما دیگر قادر به تولید انرژی نمی باشند. استفاده از کراتین به عنوان یک عامل ارگونومی بر اساس نظریه ای است که از طریق مکمل ها قادر به افزایش اشباع کراتین در عضلات امی باشد. از لحاظ تئوری افزایش سطح کراتین از طریق افزایش ظرفیت سیستم فسفاته ، منجر به بهبود عملکرد در حین تمرینات کوتاه مدت و شدید می گردد.

مزایای کراتین مونوهیدرات :

  1. افزایش سطح کراتین عضلات
  2. بهبود عملکرد در حین تمرینات ورزشی
  3. افزایش حجم عضلات

افزایش سطح کراتین عضلات

برای اینکه کراتین موثر باشد ، باید مقدار کراتین موجود در عضلات خود را افزایش دهید. طبق آخرین تحقیقات انجام شده ، مصرف مکمل های کراتین منجر به افزایش 10 الی 40 درصدی مقدار کراتین در عضلات و دخایر PC می گردد. در حدود 95 درصد کراتین در داخل عضلات اسکلتی وجود دارد. در سال 1997 در یک مطالعه ” گرین هالف ” نشان داد که افزایش کراتین در عضلات باعث افزایش ترشح کراتین در ادرار توسط کلیه می‌شود و سطح کراتین در پلاسما کاهش می‌یابد.

بهبود عملکرد در حین تمرینات ورزشی

از آنجایی که کراتین منجر به بهبود ظرفیت بی هوازی و حجم توده های عضلات می گردد ، یکی از موثرترین مکمل ها شناخته شده است. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که مصرف کراتین سبب افزایش 8 درصدی قدرت ، افزایش 8 درصدی عملکرد و افزایش 43 درصدی رکورد پرس سینه نسبت به افرادی شده است که کراتین مصرف نکرده‌اند. در تحقیقی دیگر ، ورزشکارانی که به مدت 28 روز از کراتین استفاده‌ کرده اند ، شاهد افزایش عملکرد تا 15 درصد و افزایش رکورد پرس سینه به میزان 6 درصد بوده‌ اند. دلیل این افزایش عملکرد به‌ خاطر افزایش ظرفیت ATP است. به‌ طور طبیعی بعد از 8 الی 10 ثانیه فعالیت بدنی شدید ، شاهد تخلیه‌ ذخیره‌ ATP خواهید بود. کراتین به شما اجازه می‌دهد تا ATP بیشتری داشته باشید و چند ثانیه بیشتر تمرین کنید.

کراتین مونوهیدرات به چند طریق باعث افزایش رشد عضلات می‌شود :

  • باعث افزایش میزان وزنه زدن می‌شود

وقتی بتوانید در هر جلسه از تمرین بیشتر وزنه‌ بزنید ، در دراز مدت این موضوع سبب افزایش رشد عضلات خواهد شد.

  • باعث تحریک سلول‌ ها می‌شود

مکمل کراتین سبب می‌شود تا سلول پیام‌ های مناسبی را جهت بازسازی و رشد عضله‌ جدید به عضلات بدهد.

  • سبب افزایش هورمون های عضله‌ ساز می‌شود

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف کراتین سبب افزایش ترشح هورمون ( IGF-1 ) می‌شود.

  • سبب افزایش آب‌ رسانی به سلول می‌شود

این مکمل سبب افزایش احتباس آب در سلول‌ های عضلانی می‌شود. افزایش حجم سلول روی رشد عضلات تاثیر می‌گذارد.

با کاهش تخریب پروتئین شاهد افزایش حجم عضلانی خواهید بود.

  • سبب کاهش سطح میستاتین می‌شود

افزایش سطح پروتئین میستاتین سبب کند شدن فرآیند رشد عضلات خواهد شد. کراتین سطح این پروتئین را پایین می‌آورد.

نحوه مصرف کراتین مونوهیدرات :

همان طور که در بالا ذکر کردیم هدف مصرف مکمل کراتین مونوهیدرات ، اشباع ذخایر کراتین عضلات می باشد. این کار از طریق روش های مختلفی امکان پذیر است ، اما راحت ترین روش یک پروتکل بارگیری اولیه ( با توجه به دوز پایدار ) برای دستیابی سریع و حفظ سطح اشباع می باشد. ورزشکاران این مکمل را در یک دوره‌ بارگیری مصرف می‌کنند. این روش سبب افزایش ذخایر کراتین در مدتی کوتاه می‌شود. برای بارگیری کراتین روزانه 20 گرم کراتین را به‌ مدت 5 الی 7 روز مصرف کنید. برای افزایش جذب کراتین ، می‌توانید آن را همراه با یک وعده کربوهیدرات یا پروتئین مصرف کنید تا انسولین بیشتری در بدن ترشح شود. بعد از دوره‌ بارگیری می‌توانید میزان مصرف را به 3 الی 5 گرم در روز برسانید. از آنجا که نیازی به مصرف چرخه‌ ای کراتین ندارید ، بنابراین با دوز مصرفی 3 الی 5 گرم برنامه‌ خود را ادامه بدهید. می‌توانید به جای دوره‌ بارگیری ، روزانه 3 الی 5 گرم کراتین مصرف کنید. البته 3 الی 4 هفته طول می‌کشد تا شاهد افزایش ذخایر کراتین باشید. از آنجایی که کراتین سبب احتباس آب درون عضله می‌شود ، باید همراه کراتین آب زیادی مصرف کنید.

مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید