کاهش 10 درصدی تلفات گاز طبیعی در ایران – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مجید وزیر نفت نیمدیرکل شرکت ملی گاز درباره اقدامات وزارت نفت در دولت سیزدهم در زمینه پیشگیری خراب گاز مایع (الیجیوی و افزایش تولید و صادرات آن گفت: گاز طبیعی مایع یک محصول ارزشمند در زمینه تولید گاز طبیعی است که علاوه بر سوخت برای سوخت بسیاری از صنایع از جمله صنعت پتروشیمی استفاده می شود.

وی افزود: با وجود اهمیت این محصول، متاسفانه در چند سال اخیر بخشی از گاز مایع پالایشگاه ها با گاز طبیعی در شبکه سراسری گاز تزریق و سوزانده شده است که پس از تشکیل دولت سیزدهم. نفت از گم شدن اقلام با ارزش از جمله گاز نفت جلوگیری می کند.

معاون وزیر نفت و گاز تایید کرد: با شرایط اولیه و زیرساخت ها از جمله افتتاح بندر صادراتی. سیراف پارس برای تکمیل اجزای باقیمانده پالایشگاه های پارس جنوبی و تشکیل گروه جمع آوری گاز در پالایشگاه های منطقه یک پارس جنوبی و بازاریابی فعال صادرات گاز طبیعی، هم اکنون. خراب گاز طبیعی مایع کاهش چشمگیری داشته است به طوری که اگرچه تولید در هفت ماهه پایانی سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال 1399 15 درصد افزایش یافته است، اما حجم گاز طبیعی قابل سوزاندن در این مدت 10 درصد کاهش یافته است.

مطابق با نیدر نتیجه این اقدامات میزان صادرات گاز طبیعی در هفت ماهه پایانی سال 1400 به 2608 هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال 1399 حدود 15 درصد افزایش داشت.

وی افزود: همچنین برای تکمیل زنجیره ارزش این محصول، فراخوان ثبت نام مجدد سرمایه گذاری در ساخت کارخانه سوخت پروپان و بوتان در ماه گذشته و راهپیمایی برای ایجاد مزرعه پتروشیمی در قالب قانون تنفسی انجام شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران یادآور شد: 26 پروژه در این فراخوان ثبت نام کرده اند و هم اکنون در حال تکمیل مدارک و ارائه طرح راستی آزمایی هستند. فروش آنها کاهش خواهد یافت.