کارنامه «عبدالطیف رشید» رئیس جمهور جدید عراق را مرور کردیم – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان.خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: «عبداللطیف جمال رشید» با رای نمایندگان پارلمان عراق به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور انتخاب شد. متولد 10 اوت 1944 در شهر سلیمانیه عراق.

می توان گفت عبداللطیف رشید از اعضای برجسته اتحادیه میهنی کردستان است. وی همچنین سابقه مشارکت در تبلیغات در زمان رژیم صدام را در اسناد خود دارد و از جمله مبارزان علیه رژیم صدام بوده است.

او مدرک لیسانس مهندسی را در دانشگاه لیورپول و کارشناسی ارشد را در دانشگاه منچستر با بورسیه تحصیلی از موسسه گالوست گلبنکیان و دکترای خود را از همان دانشگاه با بورسیه تحصیلی از موسسه رابرت ناکس به پایان رساند.

مسیر سیاسی زندگی عبداللطیف رشید از دهه شصت قرن گذشته با پیوستن او به حزب دمکرات کردستان آغاز شد و اندکی پس از پیوستن به اتحادیه، او میهن پرست کردستان است. رشید تا زمان سرنگونی رژیم بعثی در سال 2003 در چندین نشست و کنفرانس مخالفان مرحوم صدام معدوم شرکت کرد.

عبداللطیف رشید از سال 1969 تا 1971 در دانشگاه سلیمانیه تدریس کرد. وی از سال 1971 تا 1979 در شرکت “ویلیام هالکرو” برای توسعه و طراحی نیروگاه های برق آبی در عربستان سعودی کار کرد. او همچنین در پروژه های کشاورزی در سودان، یمن و کویت کار کرده است.

رشید پس از سال 2003، یعنی سال سرنگونی رژیم صدام، نفوذ سیاسی به دست آورد. وی همچنین سابقه تدریس در دانشگاه سلیمانیه عراق را دارد.

وی از سپتامبر 2003 تا دسامبر 2010 مسئولیت وزارت منابع آب دولت عراق در کابینه نوری مالکی را بر عهده داشت. او از دسامبر 2010 مشاور برهم صالح، رئیس جمهور کنونی عراق بوده است.

اتحادیه میهنی کردستان عراق در سال ۲۰۱۸ ملا بختیار و عبداللطیف رشید را به عنوان رئیس جمهور این کشور منصوب کرد.

نکته جالب در مورد عبداللطیف رشید 74 ساله این است که او جانشین جلال طالبانی، اولین رئیس جمهور منتخب پس از سرنگونی رژیم بعثی صدام است.