چین 160 هواپیمای مسافربری ساخت – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیکی آسیا، چین اولین هواپیمای مسافربری داخلی خود با نام C919 را پس از دریافت مجوز از رگولاتورهای هوانوردی در این کشور تا پایان سال جاری به بهره برداری می رساند.

این خبر یک روز پس از انتشار عکس مراسم تایید صلاحیت این هواپیما منتشر شد. C919 برای رقابت با هواپیماهای ایرباس A320 و Boeing 737 MAX طراحی شده است.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین روز جمعه در پکن با گروهی از افراد فعال در ساخت این هواپیما دیدار و گفتگو کرد. شی در این دیدار بر تمرکز چین بر دستیابی به فناوری پیشرفته برای تسریع توسعه این کشور تاکید کرد.

وی گفت: کشور باید بر روی فناوری پایه تمرکز کرده و ایمنی و قابلیت اطمینان محصولات پیشرفته را در اولویت قرار دهد تا تمامی مشکلات احتمالی مربوط به ایمنی آنها برطرف شود.

C919 یک هواپیمای مسافربری از نسل چهارم است که پیشرفته ترین نوع آن محسوب می شود. طول بال های هواپیما تقریباً 36 متر، طول آن 39 متر و ارتفاع دم آن 12 متر است.

تاکنون 800 فروند هواپیمای C919 توسط 28 مشتری انتخاب شده است و اولین دسته از این هواپیما اواخر امسال به یک شرکت هواپیمایی چینی تحویل داده می شود.