چگونه خودرو را در قرعه کشی بفروشیم؟ – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، یکی از مشکلات حوزه خودرو مربوط به نحوه ارائه این محصول است. حدود 3 سال پیش که بازار خودرو آشفته و گران بود، دولت تصمیم گرفت با ثبت نام از متقاضیان خرید خودرو، از آشفتگی بازار خودرو بکاهد و بین آنها قرعه کشی کند.

با این حال، این روش بر خلاف تصور مقامات بود; یعنی با جولان دلالان علاوه بر مشکلات عدیده ای که برای خرید و فروش کد ثبت ملی قرعه کشی به وجود آمد، هر روز فاصله قیمت شرکت با بازار بیشتر شد و مصرف کننده واقعی بازار را ترک کرد. در حال حاضر خودرو تنها یک محصول مصرفی به یک محصول سرمایه تبدیل شده است.

وعده سکوت وزیر برای حذف قرعه کشی

از زمانی که سیستم قرعه کشی ایجاد شد، بسیاری از مسئولان به آن انتقاد کردند و این انتقاد در وزارتخانه نیز دیده شد، اما ابتکار عمل موثری برای بهبود وضعیت صورت نگرفت و باعث نارضایتی شد.-po و اختلال در بازار. تا اینکه فاطمی امین، وزیر صمت از اولین روز حضورش، ضمن ابراز نارضایتی از وضعیت صنعت خودرو، اعلام کرد که برنامه مشخصی برای بهبود روند عرضه خودرو به بازار و حذف سیستم قرعه کشی دارد. تا سال 1401

فاطمی امین تایید کرد: قرعه کشی با افزایش تیراژ محصولات قابل انجام است و با توجه به برنامه خودروسازان و البته دستور دولت برای افزایش تولید خودرو، به نظر می رسد حذف قرعه کشی این امر باشد. کلید امسال و مشتریان باید ماشین دیگری بخرند نیازی نیست از هفت خوان رستم عبور کنند.

با این شرایط، در اردیبهشت ماه سال جاری، وزارت امنیت اعلام کرد که محصولات تمامی خودروسازان اعم از دولتی و خصوصی باید از طریق سامانه توزیع خودرو به صورت مستقل عرضه شود تا اولین گام ها برای لغو قرعه کشی برداشته شود.

پس از انجام 3 قرعه کشی مشخص شد که محصولات شرکت سایپا از این فرآیند حذف شده و محصولات برخی شرکت های خصوصی نیز از طریق مبادله کالا عرضه می شود. بنابراین از شرکت ایران خودرو تنها چند محصول باقی مانده است که مقرر شده این محصولات نیز از طریق سایت این شرکت به صورت قرعه کشی عرضه شود.

در اینجا یک مشکل بزرگ در مورد فروش ماشین پس از حذف آن از قرعه کشی حتی پس از تقریبا 3 سال وجود دارد. سیاست عرضه خودرو بعد از فصل قرعه کشی چگونه است؟

عرضه را با افزایش تیراژ سازماندهی کنید

عبدالله توکلی لاهیجانی، مدیرکل دفتر صنعت خودروی وزارت دفاع در این خصوص با بیان اینکه صنعت خودرو در کشور در دوران گذار کشور قرار دارد به خبرنگار مهر گفت: مدتی است که محصول ما در بخش خودرو آسیب دیده است، در قالب 800000 خودرو تولید و 300000 خودرو در پارکینگ پارک شده است.

وی افزود: از سوی دیگر تقاضای زیادی وجود داشت و به دلیل کمیاب بودن خودرو، این محصول تبدیل به سرمایه شد که منجر به ورود نمایندگی ها به بازار خودرو شد.

توکلی لاهیجانی تصریح کرد: بنابراین در کنار تقویت تولید، باید در زمینه عرضه خودرو نیز سیاست مشخصی را دنبال کنیم و این حوزه را شفاف کنیم.

وی درباره راه اندازی سامانه یکپارچه توزیع خودرو گفت: خودروسازان در سال گذشته به دلیل ماهیت شکننده تولید خود، از آن به صورت قطره چکانی استفاده کردند. سال گذشته به دلیل شکننده بودن تولید آنها، خودروسازان به صورت قطره چکانی عرضه کردند. به عنوان مثال شرکت ایران خودرو برای عرضه 20 هزار خودرو قرعه کشی انجام داد که با ورود فروشندگان زیادی برای ثبت نام مواجه شد که با کارت های ملی مختلف ثبت نام کردند و در نهایت متوجه شدیم 6 میلیون نفر برای 20 هزار خودرو ثبت شده است. .

مدیرکل دفتر صنعت خودرو در وزارت صمت افزود: در واقعیت شانس مشتری گرفتن به بسیار کم شده است. بنابراین اگر چرخه تولید فقط افزایش می یافت، قرعه کشی هرگز حذف نمی شد، بنابراین علاوه بر تمرکز بر تولید، باید عرضه را نیز ساماندهی کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به این امر مقرر شد برای افزایش شفافیت و حذف قرعه کشی، قرعه کشی خودرو در قالب سامانه یکپارچه توزیع خودرو تقویت شود. به این ترتیب در دور اول قرعه کشی 170 هزار خودرو عرضه شد و با فرض حضور تمامی خودروسازان، همه می توانستند برای خرید یک محصول ثبت نام کنند. در نتیجه حضور معامله گران کاهش یافته است.

دلایل حذف سیستم یکپارچه توزیع خودرو

توکلی لاهیجانی لغو قرعه کشی از طریق سامانه مشترک را مهم دانست و افزود: پس از برگزاری 3 نوبت قرعه کشی در این سامانه، محصول سایپا از قرعه کشی حذف شد. بنابراین، فلسفه کار اصلی از بین می رود و دیگر نیازی به سیستم یکپارچه نیست. فقط ایران خودرو باقی ماند که تصمیم گرفت قرعه کشی نتایج را از طریق سایت خود انجام دهد.

مدیرکل دفتر صنعت خودروی وزارت دفاع درباره خودروسازان خصوصی که جزو سامانه یکپارچه هستند نیز گفت: ما در مورد این خودروسازان دو نظر داریم. یکی ایجاد تعهد نسبت به یک مکان کنترل شده از نظر فروش و دوم اینکه در بخش خصوصی ماشین کشیده بودیم اما بدون ساختار مشخص.

وی تصریح کرد: 2 اتفاق برای خودروسازان مستقل افتاد؛ ابتدا علاوه بر عرضه افزایش یافت و سپس با کمک مکانیزم مبادلاتی برخی مشکلات برطرف شد.

توکلی لاهیجانی با بیان اینکه در حال حاضر بازار خودرو در کشور چندان آشفته نیست، گفت: در چند سال گذشته بیش از تولید خودرو فروخته می شد اما امسال این بار چنین مشکلی وجود نداشت.

نحوه فروش خودرو در قرعه کشی

وی در خصوص امکان عرضه خودرو پس از حذف کلی قرعه کشی، توضیح داد: پس از حذف کامل قرعه کشی، عرضه خودرو مانند قبل و از طریق خود خودروساز انجام می شود.

مدیرکل دفتر صنعت خودروی وزارت حراست گفت: در واقع زمانی که دیگر نقاط کانونی وجود ندارد و دیگر صف‌هایی مانند همه جای دنیا وجود ندارد، خودروسازان از طریق نمایندگی‌های خود اقدام به فروش خودرو در نقاط خرده‌فروشی می‌کنند.

وی افزود: البته خودروسازان می توانند از طریق مکانیزم مبادله خودرو را به فروش برسانند.