چرخه ارتباط سازنده خودرو؛ دود به چشم مصرف کنندگان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، یکی از مشکلات عمده صنعت خودرو در کشور بحث تامین قطعات یدکی و ارتباط خودروسازان با قطعات یدکی است. در واقع به دلیل نبود فرم است گیر روابط تجاری مناسب و عدم رشد و توسعه صنعت خودرو، مشکل تولید پیچیده در کشور ما هرگز شکل نگرفته است و امروزه خودروسازان برای تهیه قطعات مورد نیاز خود با قطعه سازان بی شماری در ارتباط هستند.

فاطمی امین وزیر ساکت باش از روز اول سانداری او این موضوع را بررسی کرد و گفت که این موضوع باعث بهبود رابطه بین قطعه‌ساز و خودروساز و طراحی آن می‌شود. گیر مجموعه، کاربرد ریختن ممکن است.

البته به گفته کارشناسان و فعالان صنعت، اعداد و ارقام گیر مونتاژ را نمی توان با دستور و بخشنامه انجام داد، اما با رفع موانع و بهبود رشد صنعت خودرو و لوازم جانبی، وضعیت باید به آرامی پیش برود.

با دستور نمی توان ایجاد کرد

در همین راستا اصغر خسروشاهی نایب رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان قطعات و مونتاژ خودرو در کشور. برو با خبرنگار مهر در خصوص بهبود ارتباط قطعه سازان با خودروسازان و طراحی گیر مجموعه در صنعت خودرو که مورد تایید وزیر قرار گرفت ساکت باش وی گفت: سال هاست که وزرا و مسئولان جدید حوزه انتخابیه ساکت باش موضوع را وارد کنید تی. آر وان سریالی را پیشنهاد می کند تی. آر یک وان حمام با تولید کننده و جمع کننده بزرگ ایجاد می کند. موجودات تی. آر حمام را نمی توان با دستور انجام داد، بلکه باید از شرایط طبیعی ایجاد شده عبور کند. بنابراین، تا زمانی که شرایط طبیعی را نداشته باشد، ایجاد نمی شود تی. آر وان امیدوار بود. هرگز از نظر دستوری وجود نداشت، هرگز پیش از این، هرگز در حال حاضر.

وی افزود: زمانی تعداد خودروسازان کم بود و خودروسازان با تک تک قطعه سازان قرارداد می بستند و قطعات آنها را می گرفتند و مونتاژ می کردند. با افزایش گردش مالی یک خودرو، تعداد قطعه سازان به طور خودکار افزایش می یابد و خودروسازان نمی توانند با هزاران قطعه یک خودروساز ارتباط برقرار کنند.

با افزایش تعداد خودروسازان، مجموعه نیز افزایش می یابد

خسروشاهی می گوید: این مشکل به نرخ رشد خودروسازان بستگی دارد. یعنی هر چقدر هم که خودروهای ما پیشرفت کنند و چرخه تولید ما افزایش پیدا کند، مشخص است که خود خودروسازان در کنار قطعه سازان بزرگ قرار می گیرند و از کل سهم می برند. به عنوان مثال، داشبورد دارای صدها جزء است. یک تولید کننده خودرو می تواند با یک سازنده بزرگ سخت افزار قرارداد ببندد تا کل مجموعه داشبورد را مونتاژ کرده و آن را در یک دسته به سازنده خودرو تحویل دهد. در اینجا قطعه ساز عمده با قطعه ساز کوچک قرارداد می بندد و قطعه کوچک آن را به صورت مجموعه تحویل و در اختیار خودروساز قرار می دهد.

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی قطعه سازان و بسته بندی خودرو در کشور ادامه داد: این موضوع به تدریج در روند رشد صنعت خودرو در حال شکل گیری است; ما در 20 سال گذشته قطعه‌ساز بزرگی نداشته‌ایم، اما با رشد صنعت خودرو، برخی از قطعه‌سازان نیز رشد کرده‌اند و به تدریج به مونتاژکننده تبدیل شده‌اند. در کشورهای پیشرفته مانند کره جنوبی، ژاپن و دایریم نیز مجموعه داریم، اما این تولیدکنندگان در سراسر جهان با رشد صنعت خودرو شکل گرفتند و بر اساس روابط تجاری ایجاد شدند تولیدکنندگان با رشد صنعت خودرو و روابط تجاری شکل گرفتند و لزوماً با دخالت وزارتخانه ها و دولت ها تأسیس نشدند.

وی گفت: فرآیند مونتاژ باید از نظر تعمیر خودرو و قطعات به صورت خودکار انجام شود. در واقع هر زمان که مشکلات صنعت خودرو در کشور حل شود، مجموعه برای او و برای او تشکیل می شود.

سازنده قطعه باید توانایی ساخت داشته باشد

خسروشاهی درباره گستردگی نشست‌های صنعت خودرو کشور توضیح داد: در حال حاضر چند قطعه ساز بزرگ در کشور داریم که همایش‌هایی را برگزار می‌کنند، بنابراین خود خودروسازان باید با هم همکاری کنند تا با این خودروسازان کار کنند نه با وزارت. ساکت باش na آه تو برداشت در این مورد به عنوان دستور; به عنوان مثال برای دریافت اکسل، خودروساز باید با یک شرکت بزرگ قرارداد ببندد و این مونتاژ کننده قطعات را از قطعه ساز کوچک گرفته، مونتاژ کرده و مونتاژ اکسل را به سازنده خودرو ارائه می دهد.

وی در ادامه بیان کرد: البته تولیدکننده نیز باید فرصت مجموعه سازی را داشته باشد. یعنی سرمایه گذاری و بهبود شرایط تولید برای جذب خودروسازان.

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن قطعه سازان خودرو و مجلس شورای ملی یادآور شد: در واقع اگر تعداد قطعه سازان رشد کند و خودروسازان به سمت افزایش تولید و رفع موانع حرکت کنند، برای او کنوانسیون بالا می رود. در صنعت خودرو

دولت از نقش خود بی خبر است

خسروشاهی درباره نقش دولت در این مجموعه گفت: مشکل کار دولت در ایران این است که نمی‌دانند چیست. آره دیا در واقع، نه دولت و نه سیاستمداران نمی دانند و یا نباید در اجرای آن دخالت کنند. گاهی این دو را با هم جمع می کند، یعنی هم سیاست می کند و هم اجرا می کند. اگر چه هیچ دولتی در اجرا دخالت نمی کند.

دولت باید سیاست بکند اما اجرا نکند

او گفت: “رابطه بین قطعه سازان و خودروسازان یک تجارت است و آنها باید این رابطه را درست کنند.” دولت باید سیاست گذاری کند و الزامات سرمایه گذاری را در این طرح ساده کند ریختن در مورد توسعه صنعت خودرو سخنی شفاف بیان کنید، در همه امور از جمله خرید، فروش، تماس با قطعه سازان و غیره دخالت نکنید.

خسروشاهی گفت وزارت ساکت باش وی هنوز جلسه ای با تولیدکنندگان برگزار نکرده است، گفت: دولت به این دلیل وارد فرآیند اجرا می شود که نمی خواهد یا نمی تواند کار اصلی خود را که سیاست گذاری است انجام دهد. به دلیل عدم تمایل یا ناتوانی دولت در ایفای نقش کلیدی خود در سیاست گذاری، وارد فرآیند اجرایی شده و در تمامی امور مربوط به صنعت ورود پیدا می کند. این بزرگترین مشکل کشور ماست.

«بیشتر دولتمردان ما شرح کار خود را نمی‌دانند، بنابراین به جای اصلاح سیاست، در اجرا دخالت می‌کنند، بنابراین ورود صنعت خودرو به این وضعیت قانونی است، الان اوضاع رو به بهبود است.

بدهی خودروسازان ریشه در کمبود نقدینگی دارد

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن قطعه سازان و مجامع خودرو کشور درباره بدهی خودروسازان به قطعات یدکی، افزود: بدهی خودروسازان به قطعات یدکی حدود 40 هزار میلیارد تومان است و این به دلیل مشکلات نقدینگی خودروسازان است.

خسروشاهی گفت: مشکل نقدینگی از آنجا ناشی می شود که خود خودروسازان ما ادعا می کنند محصولات را با زیان می فروشند. یعنی هر سال سرمایه کاهش می یابد و وام می گیرد و مسکن با بهره بالا می گیرد. آنها دوباره ضرر می کنند و دوباره وام های با بهره بالا می گیرند. این چرخه تا زمانی ادامه می یابد که نقدینگی را کاهش دهند. نتیجه کاهش نقدینگی این است که آنها قادر به بازپرداخت بخشی از وجوه نقد و بدهی بانک نیستند و این زیان ها به صورت روزانه انباشته می شود.

وی درباره ریشه مشکل نقدینگی توضیح داد: ریشه مشکل گرانی سفارشات بود که تقریباً از دولت نهم شروع شد. از همان دوران خودروسازان خسارت و این روند ادامه دارد و ادامه دارد سالهای قبلا هیچ راه حلی برای حل این مشکل پیدا نشده بود.

خودروسازان باید هزینه ها را کاهش دهند اما فضایی وجود ندارد

خسروشاهی گفت: البته موافقم که خودروسازان قیمت ها را کاهش دهند، اما محدودیت هایی وجود دارد. مثلا مازاد کارمند دارند که سربار است، اما دولت تخفیف خودرو نمی دهد. بنابراین این چرخه معیوب ادامه دارد.

خودروسازان نمی توانند انتظار بهبود کیفیت قطعات را داشته باشند

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان و مجامع کشور تصریح کرد: زمانی که تولیدکننده پول خود را به موقع دریافت نکند دچار مشکل می شود و توانایی سرمایه گذاری و گم نشدن خود را از دست می دهد. می تواند تجهیزات را به موقع خریداری کند.

وی افزود: حتی اگر خودروسازان به قطعه سازان پول معوق کرده باشند، از نظر کیفیت نمی توانند به قطعه سازان فشار بیاورند و خود به خود پایین می آید. وقتی یک خودروساز پولی را از یک قطعه‌ساز نگه می‌دارد، نمی‌تواند فشار کیفی بر قطعه‌ساز وارد کند و به‌طور خودکار پایین می‌آید.; وقتی قطعه‌ساز باید ۱۲۰ روز بدون ارائه آن هزینه بپردازد، پس از تحویل قطعه‌ساز، نمی‌تواند به قطعه‌ساز فشار بیاورد. حق شناسی میتونه باشه.

خسروشاهی گفت: بنابراین بر تغییرات مادی، بهسازی قطعات، سرمایه گذاری تاثیر منفی می گذارد و هر روز بدتر می شود.

به گزارش مهر، همانطور که گفته شد تا رفع مشکلات صنعت خودرو از جمله تولید، قیمت تکلیفی، انحصار، کمبود نقدینگی، مازاد هزینه، بدهی و… راهی که خودروسازان تصمیم می گیرند گیر انتظار پیشرفت آهسته غیرممکن است.

اگر می خواستیم زیر فشارهای صنعت رونق بگیریم، قطعا این اتفاق در طول سال ها می افتاد و الان قرار نیست در جایی باشیم که برای خرید خودرو مجبور به شرکت در قرعه کشی یا قرعه کشی باشیم. این شرکت گاهی به 200 میلیون تومان هم رسیده است. این برای محصولاتی است که از نظر کیفیت و ایمنی با تردیدهای قابل توجهی روبرو هستند.