چربی سوز سی ال ای

چربی سوز سی ال ای

همه چربی ها با هم یکسان نیستند. برخی از آن ها به سادگی برای انرژی استفاده می شوند ، در حالی که برخی دیگر تاثیرات بالقوه ای بر سلامتی دارند. اسید لینولئیک ترکیب شده ( CLA ) یک نوع اسید چربی است که در گوشت و محصولات لبنی یافت می شود و مزایای زیادی بر سلامتی دارد. چربی سوز سی ال ای یکی از محبوب ترین مکمل های کاهش وزن محسوب می شود.

چربی سوز سی ال ای چیست ؟

اسید لینولئیک یکی از متداول ترین اسیدهای چرب امگا 6 است که به مقدار زیاد در روغن های گیاهی یافت می شود. پیشوند ” ترکیب شده ” مربوط به ترتیب پیوند دوگانه در مولکول اسید چرب است. 28 نوع CLA مختلف وجود دارد و تفاوت بین آن ها این است که پیوندهای دوگانه آن ها به روش های مختلفی تنظیم شده است.

سی ال ای اساسا یک اسید چرب ضروری با حلقه های اشباع نشده است. به عبارت دیگر ، از لحاظ فنی یک چربی ترانس است ، اما از نوع چربی ترانس سالمی که در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود. منبع اصلی سی ال ای گوشت و شیر است. چربی سوز سی ال ای یکی از محبوب ترین مکمل ها در میان ورزشکاران به منظور کاهش چربی ، حفظ وزن ، حفظ توده های عضلانی و کنترل دیابت نوع دو ( نوعی از دیابت که معمولا به دلیل چاقی رخ می دهد ) محسوب می شود.

عملکرد لینولئیک اسید
عملکرد لینولئیک اسید

تاثیر چربی سوز سی ال ای در کاهش وزن

چربی سوز سی ال ای در تنظیم چربی و بافت های چربی بدن نقش به سزایی دارد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد CLA در استفاده از چربی بدن به عنوان منبع انرژی کمک می کند و همچنین CLA منجر به افزایش مصرف انرژی و کاهش سطح چربی بدن می گردد.

علاوه بر این ، به نظر می رسد سی ال ای مانع کاهش میزان متابولیسم ( سوخت و ساز ) مرتبط با کاهش مصرف کالری ، می گردد. تاثیر CLA در چربی سوزی دارای دو بخش است ، کمک به متابولیسم چربی ذخیره شده برای سوخت و جلوگیری از کند شدن متابولیسم هنگامی که رژیم هستید.

پیشگیری از سرطان

CLA از بدن در مقابل تشکیل و پیشرفت سرطان جلوگیری می کند. طبق گفته آکادمی بین المللی علوم ” سی ال ای تنها اسید چربی است که به منظور جلوگیری از ایجاد و پیشرفت سرطان می توانید استفاده کنید “. به نظر می رسد CLA با افزایش توانایی بدن در جذب ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های A و D از طریق تنظیم تولید و رشد سلول های جدید و همچنین اثرات آن بر پروستاگلندین ها ، مواد شیمیایی برای تنظیم عملکرد سلولی ، اثرات مقابله با سرطان را اعمال می کند.

پیشگیری از بیماری های قلبی

از آنجا که CLA چربی ذخیره شده را به عنوان انرژی مورد نیاز بدن استفاده می کند ، ممکن است به جلوگیری و درمان انواع خاصی از بیماری های قلبی مانند تصلب شریان نیز کمک کند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد CLA مانع از رسوب پلاک و چربی ها در شریان ها ، یک عامل کلیدی در توسعه و پیشرفت بیماری های قلبی ، می گردد. چربی سوز سی ال ای همچنین می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی با اثر آنتی اکسیدان و کاهش فشار خون کمک کند.

دوز مصرفی CLA :

اکثر تحقیقات انجام شده نشان می دهد دوز مناسب مصرف CLA ، روزانه 3.2 الی 6.4 گرم است. یک بررسی اجمالی نشان می دهد مصرف روزانه 3 گرم چربی سوز سی ال ای منجر به کاهش وزن می گردد. مصرف روزانه حداکثر تا 6 گرم بی خطر بوده و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.

برخی مواد غذایی غنی از CLA عبارتند از :

  • کره : 60 میلی گرم / گرم چربی
  • گوشت بره : 5.6 میلی گرم / گرم چربی
  • پنیر موزارلا : 4.9 میلی گرم / گرم چربی
  • ماست ساده : 4.8 میلی گرم / گرم چربی
  • خامه ترش : 4.6 میلی گرم / گرم چربی
  • پنیر : 4.5 میلی گرم / گرم چربی
  • گوشت گاو تازه : 4.3 میلی گرم / گرم چربی
  • پنیر چدار : 3.6 میلی گرم / گرم چربی

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید