چربی سوز ترموژنیک چیست

چربی سوز ترموژنیک چیست

چربی سوز ترموژنیک ، مکملی است که بر پایه مفهومی به نام گرمازایی به منظور کاهش چربی در بدن ، متکی می باشد. گرمازایی در واقع فرآیند تولید گرما است. چربی سوز ترموژنیک چیست. چربی سوز ترموژنیک باعث افزایش تولید گرما در بدن می شود ، تا چربی بدن به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرد. مواد فعال موجود در فرمول مکمل های ترموژنیک متفاوت هستند ، اما اکثر آن ها شامل مواد محرکی مانند کافئین ، گوارانا ، عصاره چای سبز ، گارسینیا کامبوجیا و افدرین می باشند.

گارسینیا کامبوجیا یک میوه گرمسیری بوده که به عنوان تمبر هندی مالاباری شناخته شده است و در اکثر مکمل های کاهش وزن وجود دارد. این گیاه مانع ایجاد چربی در بدن شده و میزان اشتها را کنترل می کند. ماده فعال در پوسته میوه ، هیدروکسی سیتریک اسید ( HCA ) ، آنزیمی به نام سیترات لیائاز را که بدن شما برای تولید چربی نیاز دارد ، مسدود می کند. در عین حال ، سطح سروتونین عصبی را افزایش داده و منجر به کاهش اشتها می گردد.

اکنون می دانیم چربی سوز ترموژنیک چیست. لیست زیر اسامی محبوب ترین ترموژنیک ها بوده که کمک شایانی به روند چربی سوزی می کنند :

ترموژنیک چیست
ترموژنیک چیست

کافئین

کافئین یک محرک طبیعی بوده که در بیش از 60 نوع گیاه از جمله قهوه ، درخت کاکائو ، چای ، درخت کولا ، گوارانا و نیکوگیاه یافت می شود. کافئین منجر به افزایش سطح آدرنالین ( هورمونی که سلول های چربی را تحریک کرده تا اسیدهای چرب را در جریان خون آزاد کند ) می گردد ، جایی که توسط سلول ها برای ایجاد انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.

این محرک همچنین منجر به کاهش اشتها و افزایش متابولیسم شده و به شما کمک می کند تا غذای کمتری بخورید و کالری بیشتری بسوزانید. تحقیقات انجام شده نشان می دهد هر میلی گرم کافئین مصرف شده به سوزاندن 0.1 کالری تا 24 ساعت پس از مصرف کمک می کند.

چای سبز / EGCG

چای سبز حاوی دو ترکیب با اثرات گرمازایی است : کافئین و اپیگالوکاتچین گالات ( EGCG ). همان طور که در بالا ذکر شد ، کافئین باعث تحریک آزادسازی آدرنالین ، بهبود دهنده متابولیسم و چربی سوزی ، می گردد. EGCG این تاثیرات را با کاهش تجزیه آدرنالین ، به طوری که اثر آن تقویت شود ، بهبود می بخشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مکمل های کافئین دار چای سبز ، منجر به افزایش متابولیسم تا تقریبا 4% و چربی سوزی تا 16% ( تا 24 ساعت پس از مصرف ) می گردد.

کپسای سین

کپسای سین مولکولی است که فلفل های چیلی تند را تشکیل می دهد. هر چه فلفل تندتر باشد ، کپسای سین بیشتری دارد. مانند کافئین ، کپسای سین نیز آزادسازی آدرنالین را تحریک کرده و منجر به افزایش سرعت متابولیسم می گردد و در نهایت بدن شما قادر است چربی و کالری بیشتری بسوزاند. همچنین این مولکول اشتها را کاهش می دهد و باعث می شود کالری کمتری دریافت کنید. همه این موارد ، باعث می شود کپسای سین یک چربی سوز ترموژنیک قوی باشد.

گارسینیا کامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا یک میوه گرمسیری است که عصاره آن اغلب در مکمل های کاهش وزن استفاده می شود. این میوه شامل ترکیبی به نام هیدروکسی سیتریک اسید ( HCA ) بوده ، که فعالیت آنزیم های آدنوزین سیترات لیائاز که در شکل گیری چربی بدن نقش دارد ، را مسدود می کند.

یوهیم بین

یوهیم بین یک ماده شیمیایی است که از پوست درخت یوهیم بی آفریقایی گرفته شده است و معمولا به عنوان مکمل چربی سوز ترموژنیک استفاده می شود. کار این چربی سوز ، افزایش فعالیت برخی هورمون ها مانند آدرنالین ، نورآدرنالین و دوپامین است ، که باعث افزایش متابولیسم می گردند. زمانی که یوهیم بین را به همراه تمرینات ورزشی خود استفاده نمایید ، باعث افزایش چربی سوزی در طول روز می گردد.

پرتقال تلخ / سینفرین

پرتقال تلخ یک نوع از مرکبات است که حاوی سینفرین بوده و از لحاظ ساختاری همانند افدرین می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف روزانه 50 میلی گرم سینفرین ، منجر به افزایش متابولیسم و چربی سوزی می گردد.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید