چرایی و نحوه استفاده از مرطوب کننده


درمان خشکی پوست به سادگی نوشیدن آب بیشتر به نظر می رسد، درست است؟ اگرچه کم آبی ممکن است عاملی باشد که به خشکی پوست کمک می کند، استفاده از مرطوب کننده نیز ضروری است. درمان خارجی به اندازه درمان داخلی مهم است و مرطوب نگه داشتن پوست شما بسیار بیشتر از خشک نبودن آن است. مزایای داشتن یک مرطوب کننده خوب در دسترس به ظاهر و سلامت پوست شما در آینده کمک می کند.

انجام کاری فراتر از مرطوب کردن

مرطوب کننده یک درمان موضعی است که به احتمال زیاد به شکل کرم یا سرم است که برای حفظ عملکرد سد پوستی و کمک به جلوگیری از خشکی پوست روی پوست استفاده می شود. خشکی پوست بیش از اینکه ظاهراً آزاردهنده باشد، می‌تواند منجر به مشکلات دیگری نیز شود که نقشی را که پوست برای محافظت از ما ایفا می‌کند، مهار می‌کند.

چرا پوست شما خشک می شود؟

هنگامی که پوست شما خشک است، احتمالا متوجه خواهید شد که پوست سفت، نه چندان انعطاف پذیر و حتی ممکن است پوسته پوسته شود.

لایه شاخی خارجی ترین لایه پوست ما است. اگرچه لایه شاخی پوست از سلول های مرده پوست تشکیل شده است، اما به عنوان یک مانع بین بدن شما و دنیای بیرون عمل می کند و از ورود مواد مضر و خروج آب جلوگیری می کند.

ساختار این خارجی ترین لایه اپیدرم شامل لیپیدهای خاصی است. هنگامی که پوست خشک است، این لیپیدها کاهش می یابد که به تشکیل لایه شاخی کمک می کند و پوست عملکرد خود را برای حفظ آب در پوست از دست می دهد.

خشکی پوست نسبتاً طبیعی است و می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. استرس های محیطی و داخلی و همچنین ترکیبی از این دو می تواند منجر به خشکی پوست شود. قرار گرفتن در آب و هوای شدید و موقعیت های استرس زا می تواند ظاهر و احساس پوست خشک را خشمگین کند.

مرطوب کننده چگونه روی پوست کار می کند؟

مرطوب کننده به سادگی به پوست آبرسانی نمی کند. بلکه با جلوگیری یا کاهش از دست دادن آب ترانس اپیدرمی یا مقدار آبی که از پوست تبخیر می شود به حفظ و محافظت از پوست کمک می کند. این به نوبه خود به پوست کمک می کند تا از درون آبرسانی کند.

خواص مرطوب کننده و فواید آن

صاف و نرم می کند

همانطور که قبلا ذکر شد، مرطوب کننده لزوما این کار را نمی کند اضافه کردن هر گونه آبرسانی یا آب به پوست با این حال، با جلوگیری از تبخیر آب از پوست، مرطوب‌کننده کمک می‌کند تا پوست صاف‌تر و نرم‌تر به نظر برسد. انواع خاصی از مرطوب کننده ها وجود دارند که به طور خاص با لیپیدهای لایه شاخی ما کار می کنند، شکاف ها را پر می کنند و احساس پوست را بهبود می بخشند. استفاده مداوم از مرطوب کننده ممکن است ضروری باشد.

افزایش رطوبت پوست (از داخل)

یکی از مزایای آشکار برای مرطوب کردن پوست، آبرسانی به پوست است. استفاده از مرطوب کننده لایه ای را از خود به جای می گذارد که به عنوان یک مانع مصنوعی برای حفظ آب در پوست عمل می کند. مرطوب کننده از تبخیر آب از روی پوست جلوگیری می کند. این به نوبه خود به ترمیم در نهایت لایه شاخی پوست آسیب دیده و خشک کمک می کند. بهترین مرطوب‌کننده‌هایی که به آبرسانی پوست کمک می‌کنند، حاوی مواد انسدادی و مرطوب‌کننده هستند.

پیشگیری و درمان پیری زودرس پوست

در حالی که پیری طبیعی است، حفظ یکپارچگی پوست به جلوگیری از پیری زودرس پوست کمک می کند. ممکن است علائم پیری زودرس پوست را مشاهده کنید زیرا پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، کدر می شود و حتی بافت آن زبر می شود. مرطوب کننده تنها یک مرحله در پیشگیری و درمان اولین علائم پیری نوری است.

اثرات جانبی

اکثر مرطوب کننده ها نباید باعث ایجاد عوارض جانبی در شما شوند. با این حال، همیشه ایده خوبی است که هر محصول جدیدی را قبل از استفاده منظم، ابتدا روی یک تکه از پوست آزمایش کنید. برای کاهش احتمال هرگونه تحریک، حتما قبل از خرید باید مواد تشکیل دهنده مرطوب کننده را بررسی کنید. پارابن‌ها، رنگ‌ها یا رنگ‌های مصنوعی و عطرها موادی هستند که باید در مرطوب‌کننده‌هایی که می‌خواهید از آنها اجتناب کنید، توجه کنید.

در یک مرطوب کننده (موثر) به دنبال چه چیزی باشید

در لایه شاخی، سرامیدها چربی اصلی هستند که دو لایه لیپیدی در ساختار آن را تشکیل می دهند. بنابراین، کرم سرامید یکی از رایج‌ترین و مفیدترین کرم‌ها در ترویج دوباره پر کردن سرامیدها در لایه شاخی پوست است تا عملکرد آن در حفظ ظاهر و احساس پوست حفظ شود.

مرطوب کننده شما باید همه چیز در مورد بهبود عملکرد مانع پوست و افزایش حفظ رطوبت پوست باشد. طبقه بندی های مختلفی برای مرطوب کننده ها وجود دارد که ممکن است بخواهید بر اساس نیاز پوست خود از آنها آگاه باشید. هر کلاس به روشی متفاوت عمل می کند و ممکن است در ترکیبات مختلفی در یک مرطوب کننده برای درمان پوست خشک وجود داشته باشد. هر کدام از این نوع مرطوب کننده ها چگونه کار می کنند؟

نرم کننده ها

به احتمال زیاد از نرم کننده ها در بسیاری از مراقبت های روزمره از پوست استفاده می شود. نرم‌کننده‌ها از لیپیدها و روغن‌هایی تشکیل شده‌اند که با صاف کردن، نرم‌کردن و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست، ظاهر و احساس پوست را بهبود می‌بخشند. با وارد کردن این لیپیدها به پوست، عملکرد لایه شاخی به عنوان یک مانع ترمیم می شود.

اسکوالن نمونه ای از نرم کننده های خاص است که خاصیت انسدادی نیز دارد. اسکوالان لیپید دیگری است که در پوست وجود دارد. حتی اگر به طور طبیعی اتفاق بیفتد، تولید اسکوالان بعد از سی سالگی به شدت کاهش می‌یابد و باعث تشدید دفعات خشکی پوست می‌شود. خوشبختانه، اسکوالان را می توان از منابع گیاهی و حیوانی به دست آورد و معمولاً به عنوان ماده اصلی در مرطوب کننده ها استفاده می شود. اگرچه اسکوالن از نظر فنی یک روغن است، اما احساس روغنی ندارد.

مرطوب کننده ها

مرطوب کننده ها با جذب آب از داخل و محیط کار می کنند. مرطوب کننده های مختلفی وجود دارند که برای تقویت سد چربی و حفظ رطوبت پوست کار می کنند. از آنجا که مرطوب کننده ها با افزایش جذب آب، احتمالاً از محیط، کار می کنند، همچنین می توانند آب را به راحتی به محیط از دست بدهند. بنابراین، مرطوب کننده ها زمانی که با انسدادها ترکیب شوند، بهترین عملکرد را دارند.

انسداد

انسدادها برای مسدود کردن فیزیکی یا جلوگیری از از دست رفتن آب از پوست استفاده می شوند. انسدادها سدی بر روی پوست ایجاد می کنند که آب را دفع می کند یا با آب مخلوط نمی شود. اگرچه ممکن است این امر خلاف واقع به نظر برسد، اما انسدادها با جلوگیری از خروج بخار آب، پوست را هیدراته نگه می‌دارند، به خصوص هنگامی که روی پوست کمی مرطوب پس از شستشوی صورت اعمال می‌شوند. تنها نکته ای که در مورد انسدادها وجود دارد این است که محصولاتی که در این دسته قرار می گیرند ممکن است بو و/یا احساس چربی داشته باشند (مثلاً ژله نفتی).

چگونه درخواست شود

مرطوب کننده های مختلف به احتمال زیاد دستورالعمل های متفاوتی در مورد نحوه و میزان استفاده دارند. همچنین توجه به این نکته مفید خواهد بود که مرطوب کننده ای که استفاده می کنید با روتین مراقبت از پوست فعلی شما مطابقت دارد یا خیر. اطمینان حاصل کنید که مرطوب کننده ای که استفاده می کنید با هیچ محصول دیگری که استفاده می کنید واکنش منفی نشان نمی دهد.

استفاده از مرطوب کننده با رتینوئید

استفاده از مرطوب کننده در کنار درمان رتینوئید بسیار مهم است. داشتن یک مرطوب کننده که عملکرد سد لایه شاخی را بهبود می بخشد به پاسخ پوست به درمان رتینوئید کمک می کند.

اسکینشیپ، مرطوب کننده ای که Dear Brightly فرموله کرده است برای استفاده با سرم رتینوئید شما طراحی شده است. مرطوب‌کننده‌ای که در پوست آزمایش شده است، همراه با کرم رتینوئید شما برای کاهش حساسیت پوست شما به درمان، در عین کاهش قرمزی، صاف کردن، نرم شدن و بهبود آبرسانی پوست شما کار می‌کند.

آب بنوشید. مرطوب نگه دارید. هیدراته بمانید.

منابع:

ژانگ اس، دوان ای. مبارزه با پیری پوست: راه از نیمکت تا کنار تخت. پیوند سلولی. 2018؛ 27 (5): 729-738. doi:10.1177/0963689717725755

Ganceviciene R، Liakou AI، Theodoridis A، Makrantonaki E، Zoubulis CC. استراتژی های ضد پیری پوست درماتوآندوکرینول. 2012؛ 4 (3): 308-319. doi: 10.4161 / derm.22804

هونگ، سونگ فیل؛ چو، سونگ جی؛ یو، جییون؛ جین، یون می؛ سئو، هی سوک؛ آن، سونگ-کو. اثر محافظتی مرطوب کننده ها بر پیری نور. مجله علوم پوست. 2017; 86(2): e48–. doi:10.1016/j.jdermsci.2017.02.141

Sethi A، Kaur T، Malhotra SK، Gambhir ML. مرطوب کننده ها: جاده لغزنده. جی درماتول هندی. 2016؛ 61 (3): 279-287. doi: 10.4103/0019-5154.182427

Spada F، Barnes TM، Greive KA. هیدراتاسیون پوست به طور قابل توجهی توسط کرمی که فرموله شده برای تقلید از سیستم های مرطوب کننده طبیعی خود پوست افزایش می یابد. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2018؛ 11:491-497. منتشر شده در 15 اکتبر 2018. doi:10.2147/CCID.S177697