پیچ و خم گنبدهای تاریخی اصفهان/ این بار ناآماده وارد مسجد امام شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر ، گروه استانی: آثار فرهنگی و تاریخی سال ها در محاصره قرار دارند و روز به روز حفظ و حراست از گنجینه های تاریخی ایران اسلامی بدتر شده است. سال‌هاست که این حوادث تلخ در اصفهان حاکم است و هر روز یکی از بناهای تاریخی نیمی از جهان یعنی شهر میراث اسلامی در چالش‌های مدیریت و نگهداری قرار می‌گیرد.

گنبدهای تاریخی شهر اصفهان از جمله گنبدهای برخی از امامزاده ها مانند امامزاده درب امام و برخی خانه های سلجوقی در حال تخریب است و قصد مرمت و حفاظت از اینها وجود ندارد.این مشاغل در شهر هستند. . اما گستره این اقدامات طی سالیان گذشته به آثار و بناهای تاریخی سراسر جهان در اصفهان رسیده است.

چند سال پیش اولین ترک‌های گنبد مسجد شیخ لطف‌الله بازسازی شد و با دو رنگ همخوانی نداشت. بسیاری از علما و مرمتگران درباره این مرمت اظهار نظر کرده اند و قدرت و منطق نقد منفی، توجیهات مراجع ذیربط را تحت الشعاع قرار داده تا کار را پیچیده کند.گنبد مسجد شیخ لطف الله.

در حالی که مرمت مسجد شیخ لطف الله زیر سایه آن در رسانه ها و مخاطبان خصوصی داغ بود، گنبد مسجد امام (ره) یا مسجد عباسی در میدان مرمت شد. توسط نقش جهان، مرمتی که در مجاورت به طول انجامید. 11 سال. پایان یافت و مرمتگران زیادی روی آن کار کردند، گنبدی عظیم با شرایط خاص که مرمت آن کار سخت و سنگینی بود.

اوایل خردادماه امسال مسئولان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از اتمام عملیات مرمت دامنه مسجد امام (ره) و افتتاح داربست آن خبر دادند. مژده ای برای میراث فرهنگی اصفهان که باعث شده دو نسل این گنبد را بدون داربست ندیده باشند، این فرصت را داشتیم تا تاثیر واقعی گنبد صفویه را ببینیم.

اما طولی نکشید که این خبر خوش به مرثیه ای برای میراث فرهنگی اصفهان تبدیل شد. وقتی داربست باز شد، کم کم تصویری از آن منتشر شد. تصاویری که در روزهای اخیر سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا کرده است، با این تصاویر که مقایسه ای از وضعیت قبل و بعد از مرمت است. قوس در قسمتی از گنبد دیده می‌شود و گل‌ها و تخته‌هایی را نشان می‌دهد که در حین مرمت تغییر کرده‌اند.

این تصاویر به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و با واکنش های متفاوتی مواجه شد، این بار به حلقه کارشناسان و دلواپسان میراث منتقل شد.گنبد مسجد امام (ره) در اصفهان و ایران فرهنگی است.

پیچ و خم گنبدهای تاریخی اصفهان / نقش مسجد امام این بار

ما از نظرات همه کارشناسان استفاده می کنیم

این مراسم با اظهار نظر علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان مواجه شد. گفت: هر چه دوست داری وارثان میراث فرهنگی این کشور بزرگ می داند که ما تمام تلاش خود را برای حفاظت از میراث گرانبهای ایرانیان انجام می دهیم. فقط کمی ما از رسیدن به آن هدف بزرگ کوتاه نخواهیم آمد. با توجه به ادامه کار بازسازی بناهای تاریخی و با گذشت بیش از 11 سال از اتمام بازسازی گنبد اصلی مسجد امام، کار افتتاح داربست به تدریج تکمیل شد و با توجه به طولانی بودن این کار، با باز شدن داربست، ترمیم کننده ها به صورت موضعی و اضافی هستند.

او گفت: من معتقدم وارثان همه صاحب میراث فرهنگی گرانبهای این کشور بزرگ هستند. ما همچنین تمام ایده های ارزشمند را از بزرگان و کارشناسان در مورد روند بازسازی خانه های قدیمی و چگونگی بازسازی این میراث گرانبهای اجدادمان در آینده دریافت می کنیم. در این مدت طولانی نبود که بانیان اصفهان نیز قدیمی و بومی بوده اند، بلکه اکنون نیز در حال انجام مرمت نهایی گنبد هستند و تیمی از متخصصان برتر مرمت و تزئینات مربوطه نیز به آخرین کار و آنچه می پردازند. در 11 سال گذشته بوده است. دیا

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان همچنین از انطباق نسبی با مرمت محوطه های مختلف گنبد عظیم مسجد امام (ره) اصفهان با باز شدن تدریجی داربست های اطراف آن خبر داد. .

پیچ و خم گنبدهای تاریخی اصفهان / نقش مسجد امام این بار

بررسی کننده ایرادات و کاستی ها را تصدیق کرد

یزیدی تایید کرد: ناظران و مرمت پروژه با بازکردن داربست ضلع شمالی گنبد نیز متوجه شدند که در انتهای گنبد دچار آشفتگی (نابرابری) شده است که ترک های پانزدهم و شانزدهم به ویژه در بالای گنبد ایجاد شده است. با اذعان به مالک و اذعان به اینکه این قسمت از گنبد باید مورد بازدید قرار گیرد، آمادگی خود را برای رفع ایرادات و نواقص موجود در این قسمت در اسرع وقت اعلام کرده است.

وی افزود: عمر مفید کاشی ها به ویژه در فضای باز و با توجه به تغییرات اقلیمی در اصفهان بسیار محدود و بین 25 تا 30 سال است، بنابراین با توجه به بازسازی های اساسی فراوان در گنبد در 400 سال گذشته. . سالها هیچ کاشی واقعی صفویه چیزی از این گنبد باقی نمانده است، اما در طول آن دوره 11 ساله، بازبینان تلاش خود را به کار بستند تا کاشی های سالمی را که در ده سال اخیر مرمت شده اند حفظ کنند و این در حالی است که که حداقل در 100 سال گذشته شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گنبد در سال های 1316، 1328 و به ویژه در دهه 1980 به طور کامل بازسازی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان خاطرنشان کرد: در این مدت بانیان، به ویژه در مرمت لاله های عباسی در گنبد متوجه شدند که در نقاشی برخی از این گل ها در مرمت های گذشته ایراداتی وجود داشته است. ده سال. به طوری که در مرمت های اخیر، به گفته کارشناسان، رنگرزی این گل ها بر اساس رنگ گل ها بوده است. در مرمت قبلی، بقایای آن به گل های اولیه بازگردانده شده است.

ایجاد یک صندلی ترمیم ضروری است

با همه این تفاسیر تاریخ نشان داده که اشتباهات مرمت بارها تکرار می شود و این اشتباهات دست بر گردن میراث فرهنگی گذاشته و یادگار میراث فرهنگی را بر لبه تیغ گذاشته است. به همین دلیل لازم است گروه ها و گانکراهای خاص قبل، حین و بعد از اجرای پروژه های بزرگ توانبخشی مورد بررسی قرار گیرند.

در حالی که چنین بستر گفتگو و اشتراک گذاری وجود دارد، بسیاری از حوادث ناگوار وجود دارد که با نگاهی به بازسازی و تجربه گردشگری می توان از آنها جلوگیری کرد.

شایان ذکر است خبرنگاران مهر چندین بار سعی کردند در مورد مرمت مسجد امام (ره) با کارشناسان گفت و گو کنند، اما اکثر اساتید و کارشناسان ترجیح دادند سکوت کنند و مصاحبه ای انجام ندادند.