پیام وزیر اقتصاد در هفته ملی آمار – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصاد، سید احسان خانوادهبا صدور پیامی به مناسبت “روز ملی آمار و برنامه ریزی و هفته ملی آمار” یادآور شد: وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان یکی از نهادهای پیشگام در مدیریت کیفیت آمارهای شخصی با استفاده از سیستم های ملی و بین المللی از سال 1397 گامی مهم در جهت ارتقاء سطح کیفی آمار آن

متن پیام وزیر اقتصاد به این شرح است:

اهمیت آمار و اطلاعات کیفی در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، ارزیابی عملکرد و مدیریت اجرایی بیش از آن است که بتوان به آن اشاره کرد و اعداد و ارقام اساس مأموریت محسوب می‌شوند.

وزارت اقتصاد و دارایی با توجه به جایگاه و مأموریت خود وظیفه سیاست گذاری، کنترل و مطالعه تجاری را بر عهده دارد که در این زمینه با دارا بودن بخش زیادی از آمار و اطلاعات، جایگاه ویژه ای در نظام آماری کشور دارد. و با تولید آمارهای ویژه در بخش های مختلف اقتصادی و مالی مانند بورس، بودجه عمومی، مالیات، تجارت خارجی، بیمه، بخش خصوصی، سرمایه گذاری خارجی، بنگاه های دولتی در ساختار سیاسی و اقتصادی کشور نقش آفرینی می کنند.

بر این اساس این وزارتخانه به‌عنوان یکی از سازمان‌های پیشگام در مدیریت کیفیت آمارهای شخصی، از سال 1397 با استفاده از سامانه‌های ملی و بین‌المللی، اقدامات مهمی را برای ارتقای کیفیت آمار خود انجام داده است.

هر ساله روز جهانی آمار با موضوع “ارتباط جهان با داده های قابل اعتماد” جشن گرفته می شود که اهمیت اعتماد به داده های قابل اعتماد در سیستم های آماری را نشان می دهد. در ایران هفته اول آبان ماه به نام «هفته ملی آمار» نامگذاری شده است. با توجه به همت و عزم همکاران در زمینه آمار، مرهون تلاش و تعهد همکاران در تحقق شرایطی از جمله اخذ گواهینامه ایثارگری کیفیت آمار رسمی به عنوان اولین ابزار در کشور است. برای آمار رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار. و سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران، استانداردسازی تعریف و مفهوم آمار ویژه. و همه دانشمندان داده کشور برای هفته آمار.