پول ملی ایران و روسیه برای مبادلات تجاری هر چه سریعتر گسترش یابد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار با «ایگور لویتین» دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه بر آمادگی تهران برای افزایش حجم مبادلات تجاری با مسکو و روسیه تاکید کرد. گفت: ایران و روسیه باید برای گسترش سریع پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری فیمابین تلاش کنند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین بر تسریع در اجرای پروژه راه آهن رشت آستارا تاکید کرد و خاطرنشان کرد: در صورت اجرای سریع این پروژه گام مهمی در توسعه حمل و نقل خواهد بود.

این مخبر افزود: همکاری های تجاری تهران و مسکو علاوه بر پاسخگویی به نیازها و منافع دو کشور می تواند پاسخگوی بازار و نیازهای منطقه باشد تا منافع بیشتری برای هر دو کشور به همراه داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور ضمن دعوت از نخست وزیر روسیه برای سفر به تهران، از کنفرانس کشورهای دریای خزر که اخیراً در مسکو برگزار شد، قدردانی کرد.

در این دیدار ایگور لویتین دستیار رئیس جمهور روسیه نیز بر تمایل مسکو برای گسترش همکاری ها با تهران در زمینه های مختلف به ویژه ترانزیت تاکید کرد و گفت: روسیه آماده در توسعه این بخش مشارکت خواهد داشت.

دستیار رئیس جمهور روسیه از آمادگی شرکت های روسی برای گسترش همکاری ها با ایران خبر داد و گفت: شرکت های روسی فعال در زمینه تولید ماشین آلات کشاورزی و اتوبوس آماده صادرات محصولات خود به ایران هستند و در این زمینه با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

در این نشست که با حضور چند تن از معاونان و نمایندگان بخش خصوصی روسیه برگزار شد، آخرین وضعیت مبادلات تجاری و پروژه های همکاری بین دو کشور و همچنین راه های توسعه روابط دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دیدار امروز دستیاران رئیس جمهور روسیه و دکتر مخبر سومین نشست مشترک در سه ماه گذشته است.