پوتین و پاشینیان در مورد توسعه اوضاع در قره باغ گفتگو کردند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه، کرملین از گفتگوی تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در خصوص توافق سه جانبه در مورد قره باغ خبر داد.

بر اساس این گزارش، پوتین و پاشینیان در این تماس تلفنی در خصوص توسعه اوضاع قره باغ و همچنین مسائل مربوط به امنیت مرزهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفتگو کردند.

در این راستا، طرفین بر اهمیت اجرای تمامی مفاد توافقی که سران روسیه، ارمنستان و آذربایجان در نوامبر 2020 و همچنین در ژانویه و نوامبر 2021 به دست آوردند، تاکید کردند.

در همین حال سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه پیشتر اعلام کرده بود که هیچ برنامه ای برای سفر پوتین به ارمنستان وجود ندارد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در این خصوص به مطبوعات گفت که در برنامه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هیچ سفری به ارمنستان پیش بینی نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پوتین تا قبل از پایان سال جاری به ارمنستان سفر می کند، گفت: البته دعوت نامه ای وجود دارد. اما اکنون تاریخ دقیقی وجود ندارد.

لازم به ذکر است دور جدید درگیری نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ کوهستانی که از 6 اکتبر آغاز شد. 99 آغاز شد و در نوامبر همان سال با میانجیگری روسیه و امضای توافقنامه صلح بین روسای جمهور روسیه و آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان به پایان رسید.

بر اساس این قرارداد، ارمنستان تصمیم گرفت از سرزمین های اشغالی جمهوری آذربایجان خارج شود. با این حال، درگیری های متناوب بین جناح ها همچنان ادامه دارد.