پوتین خواستار ایجاد سیستم جدید پرداخت بین المللی شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه الیوم، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواستار ایجاد سیستم مستقل پرداخت های بین المللی شد.

بر اساس این گزارش، پوتین در کنفرانسی با موضوع هوش مصنوعی خواستار ایجاد یک سیستم پرداخت بین المللی مستقل مبتنی بر ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین شد.

پوتین در کنفرانس بین المللی هوش مصنوعی که در مسکو برگزار شد، افزود: سیستم پرداخت بین المللی در حال حاضر تحت کنترل چند کشور است و این بخش یکی از خطوط تهاجمی روسیه است.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد: بنابراین لازم است یک سیستم پرداخت بین المللی جدید راه اندازی شود که به بانک ها و دخالت کشورهای ثالث وابسته نباشد.

پوتین همچنین گفت که نهادهای مالی جهان باید واقعیت جهان چندجانبه را منعکس کنند و بر روی اصول دموکراسی کار کنند.

در همین حال، بر اساس فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه که روز چهارشنبه صادر شد، وضعیت ویژه اقتصادی این کشور به منظور تضمین ثبات مالی در زمینه مقررات پولی تا 31 دسامبر 2023 تمدید شد.

مجموعه ای از احکام مربوط به اقدامات ویژه اقتصادی در واکنش به تحریم های روسیه در فوریه تا مارس سال جاری صادر شد.

این حکم ابتدا قرار بود در 31 دسامبر سال جاری منقضی شود، اما اکنون تا پایان سال 2023 تمدید شده است.

همزمان با گسترش تدابیر ویژه اقتصادی در روسیه، نخست وزیر این کشور نیز اعلام کرد که با وجود درگیری نظامی در اوکراین و تحریم های آشکار غرب، اقتصاد کشورمان آسیب چندانی دیده است. روز چهارشنبه، میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه، شاخص های اقتصادی این کشور را اعلام کرد و گفت که بر اساس پیش بینی های اولیه، ممکن است تولید ناخالص داخلی روسیه تا پایان سال کمتر از 3 درصد کاهش یابد.