پنتاگون از کمک نظامی 400 میلیون دلاری به اوکراین- خبرگزاری مهر ایران و جهان خبر دادبه گزارش خبرگزاری مهر، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از بسته کمک نظامی جدید این کشور به اوکراین به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار خبر داد.

بر اساس این گزارش، بسته کمک‌های نظامی جدید آمریکا شامل 4 موشک هیمارس است و از این رو در مجموع 12 سامانه از این نوع به اوکراین تحویل داده شده است.

وی همچنین افزود: این بسته حاوی 3 مخزن و خمپاره انداز 155 میلی متری با دقت و کارایی است.

این مقام ارشد پنتاگون در عین حال صحت ادعای روسیه در مورد انهدام یکی از موشک های هیمارس را تکذیب کرد.

شایان ذکر است که وزارت دفاع روسیه اخیرا اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور دو موشک هیمارس ساخت آمریکا را در دونتسک در شرق اوکراین با موشک منهدم کرده است.

ماه گذشته، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، بسته کمک نظامی جدیدی به اوکراین، از جمله پرتاب موشک سبک و قابل حمل هیمارس را اعلام کرد.

بایدن همچنین افزود که به دلیل بودجه ویژه اوکراین که توسط اکثریت احزاب جمهوری خواه و دموکرات در کنگره آمریکا تصویب شده است، ایالات متحده می تواند به ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین ادامه دهد.

شایان ذکر است که روسیه در 24 فوریه سال جاری (5 مارس سال گذشته) عملیات نظامی ویژه ای را در اوکراین با هدف انحلال ارتش و نابودی این کشور آغاز کرد. این اقدام روسیه زمانی صورت گرفت که به گفته مقامات این کشور، در مقابل سیاست‌های نفرت‌انگیز غرب و همبستگی نظامی این کشور در ناتو، هیچ گزینه دیگری برای مخالفت با مسکو وجود نداشت.

مقامات روسیه بار دیگر تاکید کرده اند که اگر اوکراین تمایل خود را برای بازگشت به میز مذاکره ابراز کند، مسکو به خوبی به این موضوع واکنش نشان خواهد داد و عدم اراده اوکراین مذاکرات را به پایان رسانده است.