پلیس مسئول قتل «شینزو آبه» است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، در ادامه تحقیقات درباره ترور فومیو کیشیدا، نخست وزیر سابق ژاپن، نخست وزیر فعلی این کشور، از پلیس مسئول مرگ شینزو آبه خواست. .

نخست وزیر ژاپن با انتقاد از عملکرد پلیس کشورش گفت: در زمینه تدابیر امنیتی مشکلاتی وجود دارد.

کیشیدا افزود که کمیسیون امنیت ملی و اداره پلیس در حال بررسی نقایص و ایرادات احتمالی در مورد نحوه کشته شدن شینزوآبه هستند و تیمی از افسران پلیس به مقر فرماندهی اعزام شده اند.پلیس در نارا، شهر محل وقوع حادثه، برای بررسی موضوع .

شینزو آبه صبح روز جمعه در شهر نارا در غرب ژاپن در حین سخنرانی تبلیغاتی خود مورد حمله قرار گرفت. تتسویا یاماگامی، 41 ساله، از پشت به این سیاستمدار نزدیک شد و شینزو با استفاده از تفنگ دستی خود، دو گلوله به گردن و سینه او در فاصله 10 متری سینه اش شلیک کرد. بر اساس گزارش ها، این جنایتکار نزدیک به یک سال بود که قصد ترور نخست وزیر سابق 67 ساله را داشت.

گزارش‌های پلیس و رسانه‌ها می‌گویند که تیرانداز آبه به بازرسان گفته است که نخست‌وزیر سابق را به دلیل شایعاتی مبنی بر ارتباط او با یک گروه کشته است.

پیش از این هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد و سخنگوی کابینه ژاپن، در جریان نشستی درباره ترور آبه اعلام کرد که دولت توکیو گزارش هایی دریافت کرده است که نشان دهنده کمبود سیستم های امنیتی و ایمنی در فیلیپین است.سخنرانی نخست وزیر سابق.

به گفته این مقام دولتی ژاپن، نقض امنیتی فوق منجر به ترور شینزو آبه شد.