پدرسون: قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل در مورد سوریه غیرقابل اجرا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، “تصمیم گرفت مقداد، وزیر امور خارجه سوریه و «گیر پدرفرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور این کشور در دمشق آخرین تحولات سوریه و مسائل مشترک مورد علاقه طرفین را بررسی کرد.

خبرگزاری رسمی سوریهواقعا) ضمن اعلام این خبر افزود که گیر پدر در ملاقات با فیصل مقداد گزارشی از سفر اخیر خود به چندین کشور و دیدارهایش با مقامات آن کشورها و همچنین تلاش برای ادامه کار کمیته قانون اساسی سوریه ارائه کرد.

خالی پدر امروز دوشنبه پس از دیدار او با فیصل مقداد اعلام کرد قطعنامه 2254 شورای امنیت درباره آتش بس و حل و فصل اوضاع سیاسی سوریه دیگر قابل اجرا نیست.

هیئت سازمان ملل ادامه داد: باید آهسته آهسته شروع کنیم و در اجرای نکات مختلف قطعنامه های شورای امنیت پیش برویم. همه طرف ها متعهد به اجرای این تصمیم هستند.

پدر وی با اشاره به اینکه وضعیت سوری ها در داخل و خارج از سوریه همچنان بسیار دشوار است، افزود: اگرچه از مارس 2020 آتش بس در سوریه برقرار است، اما همچنان غیرنظامیان کشته می شوند.

وی درباره شرایط سخت اقتصادی سوریه گفت: شرایط اقتصادی سوریه بسیار سخت است و حدود 15 میلیون سوری به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و ما با این شرایط و چالش ها دست و پنجه نرم می کنیم. روند سیاسی تاکنون هیچ نتیجه ای برای مردم سوریه نداشته است.

پدر وی درباره دیدار خود با وزیر امور خارجه سوریه توضیح داد: امروز با مقداد درباره تعهد سازمان ملل به کار در همه این زمینه ها صحبت کردم. من به تلاش خود برای دستیابی به آتش بس کامل در سراسر کشور ادامه خواهم داد.

این مقام سازمان ملل همچنین بر تلاش‌ها برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه و ادامه تلاش برای تامین نیازهای آوارگان و کسانی که مجبور به ترک مناطق مختلف سوریه شده‌اند، تاکید کرد. استوی چه در مناطق تحت کنترل سوریه و چه در مناطق دیگر تاکید کرد و افزود: تحقق این هدف بدون پیشرفت در روند سیاسی ممکن نخواهد بود.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد تصریح کرد: درباره کار کمیته قانون اساسی نیز بحث کردیم و امیدوارم پس از دیدار امروز با احمد الکسبریرئیس مشترک کمیته قانون اساسی به نمایندگی از دولت سوریه، بیایید نتیجه خوبی بگیریم و بتوانیم نشست کمیته را در ژنو از سر بگیریم.

شایان ذکر است که قطعنامه 2254 سازمان ملل قطعنامه ای بود که در 18 دسامبر 2015 به تصویب شورای امنیت رسید و آغاز مذاکرات صلح در سوریه را در ژانویه 2016 تعیین کرد و ضمن تاکید بر اینکه مردم سوریه تنها آینده این کشور را تعیین می کنند. این قطعنامه خواستار تشکیل دولت انتقالی و برگزاری انتخابات تحت نظارت سازمان ملل و توقف فوری تمامی حملات علیه غیرنظامیان است.